У Чернівцях ветерани розробили механізм ручного керування авто [ Редагувати ]
У Чернівцях ветерани, які зазнали важких поранень на фронті, розробили унікальний механізм ручного керування авто для людей з інвалідністю. Богдан Смаль, Олександр Кошовий та Денис Карча встановили конструкцію на звичайну машину.
Тепер чимало військових на протезах хочуть і собі переобладнати автівки. Більше про цей механізм у сюжеті Ольги Лучек.
На цьому авто машині можуть вчитися кермувати люди з інвалідністю. Послуга стала можливою завдяки ветеранам, які через війну втратили кінцівки. Захисники пройшли пекло фронту, а після реабілітації щодня страждають від чергових перепон. Пересуватися містом на протезах складно, інша справа, коли є спеціально облаштовані авто.
У Валентина понад 20 років досвіду водіння. На війні втратив ліву ногу, коли почув, що у Чернівцях з’явилися автівки з ручним керуванням вирішив спробувати проїхатися.
Впоратися може і недосвідчений водій - переконує Богдан Смаль. Це він разом із побратимами спроєктував механізм.
Богдан Смаль, ветеран російсько-української війни:
Все дуже-дуже просто, ноги не залучені, все кріпиться до сидіння, індивідуально під кожну машину і кожну людину, як хочете, це така сама спрощена, вона не зашита тут, щоб бачили, як складається конструкція.
Все зручно та не потребує додаткових зусиль від людей з інвалідністю. Богдан і сам на протезі, у 22 році під час звільнення Харківщини потрапив на ворожу міну.
Богдан Смаль, ветеран російсько-української війни:
Я спеціально відкрив ФОП, щоб все було сертифіковано, щоб все було згідно з чинним законодавством, ми будемо добиватися, щоб це все йшло через МРЕО також, бо бувають такі ситуації, що хлопці воювали, а прав не мають, і вже мають таку травму, тому ми хочемо зробити поліпшено для них, щоб вони приходили в автошколу, був сертифікат, сертифіковано вони навчалися на цьому їхати, отримували права.
Ветерани вже навіть підписали угоду з однією з чернівецьких автошкіл, яка застосувала унікальне обладнання. І чи не щодня військові на протезах звертаються з запитами на навчання.
Ігор Мельник, керівник автошколи:
Всю школу переобладнаємо, все повністю доробимо до вимог, щоб вони могли мати безбар'єрно доступ і до навчання, і до цього всього.
Особливий проєкт ще й тим, що інструктори тут теж люди з інвалідністю.
Ігор Мельник, керівник автошколи:
Мали права, але не мали роботи, можуть приходити й так само навчимо їх, як треба вчити, а вони вже далі будуть вчити своїх колег вже надалі. Це все можливо. Ну, треба прийти, звичайно, отримати свій сертифікат на право, що він має право навчати, а потім вже навчати, це все можливо.:
Військовики також звернулися за допомогою у центр підтримки ветеранів "Місце сили" щодо допомоги в реалізації проєкту. Відтак людина, яка хоче навчатися на спеціалізованому авто чи переобладнати власне, зможе зробити це безкоштовно.
Наталія Фрунзе, директорка департаменту соціальної політики Чернівецької міської ради:
Я думаю, що першочергово поки держава не запустить на своєму рівні фінансування цієї програми, то ми можемо подумати про членів нашої територіальної громади осіб з інвалідністю першої та другої групи, які потребують переобладнання авто, саме військовослужбовці по програмі захисників і захисниць, яка діє в нашій громаді, щоб ці кошти були з міського бюджету.
Автори проєкту, ветерани російсько-української війни Богдан Смаль, Олександр Кошовий та Денис Карча планують адаптовувати транспорт для людей з інвалідністю і в інших регіонах країни.
Олександр Кошовий, провідний фахівець супроводу ветеранів у Чернівецькій територіальній громаді:
Дуже багато таких запитів, виробників мало, є іноземні виробники, хлопці розробили, зробили ніби такий вау продукт, є система така схожа, але вони доробили її під себе, адаптували на їхнє бачення, в автошколі переобладнали автівку, переобладнані вже декілька для цивільних хлопців, які зараз проводять краш-тест. І завтра ми вже плануємо підписати меморандум, щоб це було спочатку як пілотний проєкт, а далі вже на державному рівні масштабувати по всій Україні.
Тож можливо вже незабаром механізм допоможе багатьом військовослужбовцям та цивільним з інвалідністю стати мобільнішими.