Древній храм оживає: як проходить реставрація Троїцької церкви Лаври [ Редагувати ]
Ремонт на території Києво-Печерської лаври. Там відновили процес реставрації Троїцької надбрамної церкви. Унікальна історична споруда часів Київської Русі нині - одна з небагатьох, яка досі зберігає свою первісну форму.
Над церквою вже встановили хрест. А мої колеги розкажуть більше про древню святиню та що саме там робитимуть.
Катерина Воєвудська, провідний лектор-екскурсовод:
Троїцька надбрамна церква - один з найдавніших храмів Києво-Печерської лаври, повністю збережений від княжої доби.
Екскурсовод веде нас всередину Троїцької надбрамної церкви. Потрапивши сюди, почуваєшся наче в машині часу, що переносить тебе на кілька століть у минуле.
Катерина Воєвудська, провідний лектор-екскурсовод:
Ми з вами знаходимося зараз просто над вхідною брамою, над святою брамою лаври. Перед вівтарем завжди стоїть іконостас. Перед нами знаходиться унікальний іконостас 1734 року, різьблений із липи. Крім того, тут все пронизано саме духом Трійці.
Автентичні дерев’яні крісла, розписані лаврськими майстрами ще кілька століть тому, вишукана ліпнина, рідкісні розписи з русалками, тритонами, пеліканами або навіть вигаданими істотами. І кожна деталь тут пов'язана з біблійними сюжетами.
У нижньому ярусі живопису під всіма святими, бачите, різноманітні тварини й птахи. Це картини раю. Це ніби церква урочиста, вже небесна, і вони перебувають в раю з усіма. Тут є досить такі нетипові тварини для України XVIII століття.
Реставрацію храму розпочали ще у 2019 році. На початку повномасштабного вторгнення росії в Україну роботи довелося призупинити, але кілька місяців тому ремонт вирішили продовжити. Напередодні тут освятили відновлений хрест, якому вже понад 200 років, і встановили його над церквою.
Анатолій Овчар, начальник відділу науково-реставраційних та відновлювальних робіт:
З цим хрестом, діло в тому, що коли ми його демонтували, ми побачили, в якому стані цей хрест. Цей хрест був в аварійному стані вже, і він потребував реставрації.
Для вірян встановлення хреста - знаковий момент.
Єпископ Бориспільський Авраамій, намісник Свято-Успенської Києво-Печерської лаври:
Насамперед це означає, що наша Києво-Печерська лавра є свідченням того, що вона оновлюється. Це ще раз свідченням того, що наша лавра живе повноцінним життям.
Максим Остапенко, генеральний директор Національного заповідника "Києво-Печерська лавра":
Це гарний привід для нас, власне не просто повернути саму пам'ятку, а мова йде про відновлення великого реставраційного процесу, реставрації цієї церкви. У рамках реставрації передбачався весь комплекс робіт, у тому числі реставрація хрестів. І в цьому році, завдячуючи підтримці наших благодійників, нам вдалося завершити комплекс висотних робіт.
Відтоді, як реставрацію продовжили, майстрам уже вдалося завершити основні процеси на даху, підготувати храм до фінального етапу відновлення. Але попереду ще багато роботи.
Анатолій Овчар, начальник відділу науково-реставраційних та відновлювальних робіт:
Для завершення повністю всіх робіт необхідно близько двох років. У нас достатньо фахівців, щоб завершити ці роботи й здати об’єкт в експлуатацію. Всі елементи ми зберігаємо. Я думаю, що у 26-му році до 100-річчя заповідника цю церкву відреставрують, якщо буде фінансування.