Унікальна адаптація: як готують до служби в ЗСУ [ Редагувати ]
Адаптуватися до військової служби. Відповідний проєкт-експеримент стартував в Україні. З новобранцями відтепер у навчальних центрах ЗСУ працюють юристи, історики та психологи. Вони допомагають рекрутам освоїтися у нових умовах, а також роз'яснюють їм їхні права. Адаптація триває до початку базової загальновійськової підготовки. Більше про новий курс для військовослужбовців розкажуть мої колеги. Вони побували в одному з навчальних центрів оперативного командування "Захід".
Забрав ТЦК, але, я думаю, просто настав час.
Волинянин Богдан лише кілька днів тому вдягнув піксель. Ще донедавна працював у туристичній галузі, а нині готується стати на захист України.
Богдан, військовослужбовець:
Адаптаційний період зараз буквально цей тиждень. Будем проходити там теоретичні моменти, як відбувається це все в Збройних силах, що таке армія і тому подібне. Найбільший страх - це перейти планку від цивільного до військового.
Чоловіки, які ще вчора були цивільними, тепер у перші дні служби проходять навчання, де з ними працюють юристи, історики та психологи.
Олена Ярмолюк, психологиня:
Ми складали історію-казку і кожна з груп придумала свою.
Ось в одному з імпровізованих навчальних класів кремезні чоловіки ліплять героїв із пластиліну і створюють із фігурок сюжет казки.
Шарик в цьому в колобці уже і вирішив знищити вовка. Йому надали "Джавеліни", він постріляв, наробив кучу дірок у вовку. Вовк стік кров’ю, хеппі енд.
У Вадима з побратимами вийшла імпровізація за мотивами української народної казки "Колобок", де головний герой - ЗСУ. Це один з елементів психологічного тренінгу. Фахівці вчать новобранців адаптуватись до нових умов, адже для більшості з них служба в армії - це своєрідний виклик самому собі.
Іван Бочкор, начальник групи психологічної підтримки та супроводу оперативного командування "Захід":
По факту ми відірвали людей з цивільного життя. Вони потрапили в закритий соціум, відповідно тут зовсім інші правила, тут зовсім інші умови. Ми будем давати різні техніки. Насамперед на стабілізацію, насамперед на подолання гострих емоцій. Ми їм допомагаємо відчути, що вони - воїни, що вони дійсно захисники.
Коли дослідники намагаються змалювати характер різних народів, то цю рису для українців називають визначальною - волелюбність.
А це вже новобранці слухають лекцію з історії. Шукають паралелі між нинішніми та минулими подіями в Україні, які роками намагалася переписати радянська влада.
Ліна Бородинська, історик:
Ми помітили, що зараз тих, кого мобілізовують до війська, бракує мотивації, бракує розуміння того, що відбувається. Наше завдання - трошки зазирнути спільно в минуле і зрозуміти, що ця проблема має столітню історію, навіть п’ятсотлітню.
Юристи розповідають новоприбулим військовослужбовцям про їхні права, а також умови ведення військових дій. Таке навчання триває чотири дні і відбувається у рамках експериментального проєкту за ініціативи офісу військового омбудсмена та Міноборони.
Вікторія Дворецька, координаторка експериментальних навчальних проєктів:
Ми бачимо позитивну тенденцію там, де відразу бійці йшли на БЗВП і там, де вони отримували це навчання. Тенденція там до самовільного залишення частин, наприклад, менша. Це один з таких елементів, до якого зараз долучений офіс Уповноваженого з прав військовослужбовців. Іншим кроком буде - ми перейдемо працювати так само в збірні пункти біля ТЦК.
Участь у проєкті взяв і курсант Віталій.
Віталій, військовослужбовець:
Проходили навчання психологічні, історичні. Що я можу сказати. Це дуже корисно. На користь повпливало на нас. Взяти історію України як історики розказували, то дійсно так, росія наш агресор, впродовж століть веде цю війну, треба ставати на захист.
Віталію 25. Чоловік з Олешок, що на Херсонщині.
Я пробув в окупації рік, довелося виїхати, просто не хотілося жити при іншій владі - при совітському союзі.
На військовика та його побратимів ще чекає бойовий вишкіл. І чоловік планує ретельно готуватися, адже каже: ще потрібно звільняти рідні Олешки. Базова загальновійськова підготовка для новобранців триває сорок п’ять днів.