Відновлення по-європейськи: як партнерство зі Швецією змінює Україну [ Редагувати ]
Відновити зруйновану росією зелену енергетику та наблизити Україну до європейських стандартів. Таку амбітну мету поставили перед собою учасники форуму "Швеція - Україна: сталe партнерство для зеленого відновлення", що відбувся в Києві. Серед ключових тем заходу - повернення до довоєнного рівня генерації електроенергії з альтернативних джерел та нарощування показників.
Більше про результати форуму та перспективи українсько-шведського партнерства - далі.
Як не лише відбудувати пошкоджену енергетичну інфраструктуру, а й зробити її екологічнішою та ефективнішою. Учасники бізнес-форуму "Швеція-Україна: сталe партнерство для зеленого відновлення", об’єднав у Києві представників урядів, муніципалітетів та бізнесу двох дружніх країн.
Тут говорили про фінансування місцевих проєктів. Шведська сторона пропонувала технічні рішення від тамтешніх компаній. А також свій досвід щодо впровадження зелених технологій в українських регіонах.
Бенжамин Дуса, міністр з міжнародної співпраці і торгівлі Швеції:
Шведський уряд вирішив підтримувати жителів прифронтових територій. Зараз та в майбутньому. Ми сподіваємося, що меморандум про співпрацю, який ми підпишемо, принесе відчуття надії та віри у світле майбутнє. Користуючись нагодою, хочу висловити вдячність адміністраціям Херсону та Бериславу за ті зусилля які вони докладають для втілення проєкту.
Одним із головних підсумків форуму стало підписання Меморандуму про співпрацю Швеції з Херсонщиною.
Олександр Прокудін, голова Херсонської ОВА:
Це всього другий на такому рівні меморандум. Країна підписує з областю. Вперше було - це Данія і Миколаїв. Ми дуже пишаємося цим. Що наші Шведські партнери ставали й стають з нами пліч-о-пліч і допомагають. Співпраця в цьому форматі, окрім гуманітарної, медичної допомоги, енергетичної допомоги, це є співпраця в культурній сфері, спортивній сфері.
Від початку повномасштабного вторгнення росії - розвиток зеленої енергетики в Україні зазнав істотних викликів. Але ще до початку повномасштабного вторгнення вітчизняні компанії демонстрували одні з найшвидших темпів розвитку зеленої енергетики в Європі. Лише у 2019-му році частка енергії від відновлювальних джерел зросла майже вдвічі. А інвестиції в галузь стали вимірюватися в мільярдах доларів США. В умовах війни частину інфраструктури зруйновано. Та Україна не зупинила зелений курс. І сьогодні учасники форуму заявляють про нові партнерства.
Світлана Гринчук, міністерка захисту довкілля та природних ресурсів України:
Ми давно співпрацюємо в різних сферах. І з початку повномасштабного вторгнення Швеція була тією країною, яка підтримувала в реалізації багатьох наших проєктів. І в принципі проєкт сприяє швидкому відновленню. Швеція один із найбільших пакетів гуманітарної допомоги передала Україні. І це стосується всіх сфер нашої економіки. Водна інфраструктура. Ми зараз очікуємо допомоги у прифронтових регіонах, люди в яких страждають від недостатності водопостачання у зв'язку з руйнацією водної інфраструктури, Каховської ГЕС.
Також на заході розглянули проєкти не лише у сфері відновлюваної енергії, а й не менш важливі для України щодо водопостачання та управління відходами.
Світлана Грінчук, міністерка захисту довкілля та природних ресурсів України:
Це ті напрямки, на яких ми фокусуємося. І не тільки у питаннях розробок політик і так далі. Це теж важливо. Але це є конкретні проєкти, практичні. З використанням шведської фінансової допомоги. Імплементацією шведських технологій, які вони у себе імплементують. І це для нас теж велика підтримка і велика допомога.
Під час форуму компанії зі Швеції презентували також технології енергоефективного будівництва та децентралізованого теплопостачання. Ішлося і про розробку енергонезалежних шкіл, лікарень та житлових кварталів. Учасники наголошують: Україна не просто повертається до "зеленого" курсу, ми бачимо в ньому фундамент нашої енергетичної та економічної стабільності.