Стабпункт під ударами: як медики рятують після атак хімзброєю [ Редагувати ]
Росіяни все частіше застосовують хімічну зброю для ураження військових на передовій. Крім того, змінився і характер поранень: якщо раніше більшість уражень була від артилерійських снарядів і мін, то зараз це дрони.
Рятують поранених на стабілізаційних пунктах, наближених до передової польових операційних. Як вони працюють - в сюжеті Руслана Смєщука.
Стабпункт - це перша ланка військової медицини на полі бою. У ньому пораненим надають стаціонарну, забезпечену всіма препаратами та медичним устаткуванням поміч.
Тут ми оперуємо, якісь внутрішньовенні наркози. "Протишок" тут теж проводимо.
Під час короткої перерви командир медроти показує, що є в їхньому стабику. Знімати можна лише всередині, щоб не засвітити об'єкт. Адже до передової тут зовсім близько.
Ми намагалися зробити все, як у справжніх операційних: у нас тут і кварцові лампи є. Усе, щоб було максимально чисто, без бактерій. Інструментарій хірургічний міг застосовуватися.
У цих операційних, крім стабілізації поранених, медики часто проводять і термінові складні операції. Днями рятували армійця, який потрапив під удар ворожого ФПВ-дрона. Зараз це поширений тип уражень.
Позивний "Поет", військовий лікар:
Учора привезли людину і сьогодні зранку на сайтах противника ми знайшли відео. Ситуація була така: боєць їхав із побратимами в пікапі. Вони були в кабіні, а він - у кузові. І ось російське відео досить страшне, бо далі я бачив наслідки. Летить дрон на цього чоловіка і коли наближається, то він ось так прикривається. І далі що ми бачили: боєць прикрився правою рукою, і вона майже відірвана. На лівій руці перебито кілька пальців, тіло посічене осколками. І очі теж.
Стан військового вдалося стабілізувати, а потому й ушпиталити пораненого. Тепер на нього чекає тривала реабілітація. Лікарі кажуть: вже давно осколкові ураження від снарядів та кульові поранення на фронті замінили травми від ударних БпЛА. І їх, на жаль, дуже багато. Наприклад, від дронів, що літають на оптоволокні, не рятують навіть РЕБ-засоби. А ще останнім часом росіяни все частіше скидають на українських захисників отруйні речовини.
Позивний "Анєст", військовий лікар:
Плюс гази. Від газу травмувань, отруєнь дуже багато, тобто це два види газів використовує ворог. Слава богу, це більше легкі до середнього ступеня до нас попадають, але були випадки одиничні, що тяжкі були отруєння.
Невдовзі в стабпункт привозять перших поранених цієї ночі. Попередній діагноз - хімічне отруєння від боєприпасу, який окупанти скинули з дрона. Що саме за речовина - медики не знають. Але знають, що треба робити, аби допомогти армійцям.
Что-то было, а конкретно, сказать нельзя.
Невдовзі Василеві, так звуть одного з отруєних, легшає. Боєць розповідає, як над їхньою позицією завис російський безпілотник. Щось скинув і їм із побратимом стало зле.
Василь, військовослужбовець ЗСУ:
Такий сплеск, скид, не знати чого, ну, а потім дуже сильна блювота, а з напарником взагалі, бідолага, дуже йому погано було. Ми навіть самі толком не знаємо, що це було. Нічого не відчували. Так воно в нирках болить.
У військових стан некритичний. Їхнім життям нічого не загрожує, але хлопці потребують допомоги. Цієї ночі медикам уже не до відпочинку. Та й в інші так само, бо й пацієнтів буває набагато більше.
Роман, військовий лікар:
Практично завжди. "Важких" і середньої тяжкості сюди теж привозять. Зараз тут менше людей, як зазвичай. Бо вам тут місця б забракло.
Уже зранку фронтова логістика завмирає: всі дороги пильнують ворожі дрони. Тож лікарі можуть відпочити до наступної ночі.