Шпигуни путіна в Німеччині: стартував гучний суд над диверсантами [ Редагувати ]
"Одноразові" агенти на лаві підсудних. У Німеччині судять шпигунів, які працювали на російські спецслужби. Хто вони такі? Які акти саботажу готували? І чому росія робить ставку на диверсантів без спеціальної підготовки? Відповіді шукала Тетяна Логунова.
Жодних прізвищ та замилені обличчя. У Мюнхені стартував гучний процес над путінськими шпигунами та диверсантами. На лаві підсудних троє чоловіків: Дітер, Алекс та Александер. У них подвійне громадянство, Німеччини та росії, й однаковий обвинувальний акт.
Лорен Лафлер, речник вищого земельного суду Мюнхена:
Федеральна прокуратура висунула усім трьом звинувачення у розвідувальній діяльності з метою саботажу.
Затримали компанію рік тому на півдні Німеччини. Там чоловіки збирали для росіян інформацію про американські військові бази, де проходять вишкіл українські бійці. А ще готували диверсії з метою зриву військової допомоги Україні. Зокрема, підпали й вибухи на оборонних підприємствах та залізничних маршрутах, якими доправлялися військові вантажі.
Лорен Лафлер, речник вищого земельного суду Мюнхена:
За даними прокуратури, обвинувачувані домовилися про вчинення злочинів з агентом російських спецслужб. І вже почали підготовчі дії. Велося активне шпигунство на залізниці та на об'єктах військової інфраструктури.
Головним в диверсійній групі був Дітер, він контактував з російськими спецслужбами. Прокуратура Мюнхена висунула проти чоловіка ще одне звинувачення - "участь в іноземній терористичній організації".
Ганнес Майєр-Вік, представник прокуратури Мюнхена:
Дітера С. звинувачують у бойових діях на сході України, на боці збройного формування так званої Донецької народної республіки. Йдеться про період з 2014 по 2016 рік.
Процес триватиме до кінця року. Вирок судді планують оголосити в грудні. Трійці загрожують солідні тюремні строки.
Таких шпигунів та диверсантів називають "одноразовими агентами". Вербують їх здебільшого через соціальні мережі, для виконання конкретного завдання. Хтось погоджується на співпрацю з ідеологічних або фінансових мотивів, когось використовують в темну. У разі провалу шпигунів-аматорів не треба рятувати та обмінювати. Бо не шкода, вони витратний матеріал.
Саме на таких агентів зараз і робить ставку росія. Передусім в Німеччині, яка є головною мішенню російських спецслужб в Європі. Федеральне відомство з питань захисту Конституції фіксує чітку тенденцію до вербування диверсантів без спеціальної підготовки. Росіяни шукають їх серед радикалів, безробітних, мігрантів та біженців. Вербують й українців.
Минулого тижня німецька поліція затримала трьох громадян України, яких підозрюють в роботі на російські спецслужби. За даними прокуратури, чоловіки готували акт саботажу на залізниці. Планували відправити з Німеччини в Україну посилки із запальними пристроями, які мали вибухнути під час транспортування.
Герберт Ройль, міністр внутрішніх справ землі Північний Рейн-Вестфалія:
Заарештовані троє людей, вони так звані "одноразові агенти" або, як ще кажуть, агенти низького рівня. росія продовжує дестабілізувати ситуацію в Німеччині, просто вербуючи людей за невеликі гроші. Ми давно попереджали про цю загрозу.
Заарештовані українці наразі перебувають у слідчому ізоляторі. Серед імовірних мотивів слідчі називають гроші та проросійські погляди.