Вбивство Портнова: хто і через що прибрав "сірого кардинала" [ Редагувати ]
Вбивство, яке обговорюють уже другий день. Тіло колишнього українського політика Андрія Портнова було знайдене напередодні в передмісті Мадрида.
Якими скандальними діями запам'ятався Портнов, які мотиви вбивства називають іспанські правоохоронці та чи є в цьому російський слід? Деталі в сюжеті Владислава Політа.
Дев'ята п'ятнадцять ранку за місцевим часом. Один із престижних районів Мадриду - Посуело. Напередодні.
Надійшов виклик від громадянина, який знайшов чоловіка на землі поблизу американської школи. Це муніципалітет Посуело-де-Аларкон.
На фото та відео, які відучора публікують медіа по всьому світу, тіло вбитого чоловіка. Як повідомила низка іспанських видань, це Андрій Портнов, колишній український політик, відомий своєю проросійською позицією. Він найімовірніше завозив дітей до школи, куди й прибув на чорному авто. На стоянці, за попередньою інформацією, на нього вже очікували одразу кілька нападників. Згодом, за даними видання "Ель Паїс", пролунало щонайменше п'ять вистрілів. Чотири - у ділянку грудей і один - у голову.
Я мешкаю поруч. У той момент я спала та раптом почула стрілянину. Я визирнула у вікно та помітила, як кудись біжать люди. Коли спустилася, то побачила тіло чоловіка.
У Національній поліції Іспанії наголосили, що вбивство колишнього українського юриста, топчиновника адміністрації часів Януковича - справа рук професійних кілерів. Деякі очевидці описали нападників як "двох чоловіків у чорному та синьому одязі". Втім, розслідування деталей вбивства триває.
Володимир Фесенко, політолог, очільник Центру прикладних політичних досліджень "Пента":
Портнов уже давно, особливо коли пішов із влади, був таким неформальною решалою. У бізнес-конфліктах він мав багато такої, я б сказав, закритої, інклюзивної, я думаю, що токсичної інформації. Він допомагав розв'язувати різні проблеми в судах. І думаю, що чимало людей були на нього ображені, або мали на нього великий "зуб" за ту роль, негативну роль, яку він відіграв, наприклад, в судових справах проти них. І мотиви помсти могли б бути.
Іспанські правоохоронці також припускають: застрелити Андрія Портнова могли, цитую, через "боргові зобов'язання".
Володимир Фесенко, політолог, очільник Центру прикладних політичних досліджень "Пента":
У нас це називається, вибачте за сленговий термін, кидалово. Тобто Портнов міг когось кинути на гроші, причому на великі гроші. Міг комусь допомогти, але так, що гроші, якісь чиїсь гроші, потрапили іншій людині. Я не думаю, що це був саме такий прямий борг. Скоріше, він прокручував якісь юридичні схеми, коли люди втрачали ці гроші, і в результаті частина цих грошей потрапляла в інші руки, а частина, як автору схеми, потрапляла й самому Портнову.
Водночас у деяких телеграм-каналах зазначають, що докласти рук до ліквідації могли й росіяни. Чи то представники спецслужб, чи то бізнесу. Однак офіційного підтвердження такої інформації наразі немає.
Володимир Фесенко, політолог, очільник Центру прикладних політичних досліджень "Пента":
Я б не виключав цього варіанту. Але тут важко сказати, що саме могло бути. А от зв'язки в цій новій сфері, зокрема, і якісь складні відносини з кримінальним російським бізнесом, це могло спрацювати. Тому що різні джерела ще і до 2022 року, і навіть до 2019 року казали, що у Портнова були різні бізнесоборудки в москві.
51-річний Андрій Портнов був колишнім українським юристом і політиком. Його нерідко називали "сірим кардиналом" і "хрещеним батьком" української судової та правової систем. Він один з авторів Кримінально-процесуального кодексу та низки поправок до Конституції України. Свій політичний шлях Портнов розпочинав у команді Юлії Тимошенко, однак після її поразки на виборах 2010 швидко змінив "табір", перейшовши до команди опонента та ставши першим заступником адміністрації президента-втікача Януковича.
Володимир Фесенко, політолог, очільник Центру прикладних політичних досліджень "Пента":
Портнов міг мати зв'язки в прямопротилежних політичних таборах. І оце проїв його просто як особистості, як людини, яка може вести тіньове політичне життя.
Після Революції гідності Портнов виїхав з України. Деякий час проживав у росії, а згодом переїхав до австрійського Відня, де, зокрема, займався адвокатською діяльністю. Його повернення до України відбулося 2019, втім, ненадовго. Відносно Портнова відкрили низку кримінальних справ, зокрема, щодо його причетності до анексії Криму. А з 2021, через причетність до масштабної корупції в Україні, Андрій Портнов перебував під санкціями США.