Саміт Великої Сімки: як пройшла зустріч лідерів провідних країн світу? [ Редагувати ]
Велика Британія зараз не лише одна з головних спортивних арен світу, а й політичних. Сьогодні закінчився саміт Джи-7. Найвпливовіші люди планети - вирішували головні політичні та економічні питання світу. Клімат, пандемія, міжнародні конфлікти.
Говорили і про Україну. Що саме? Наша британська кореспондентка Світлана Чернецька розповість - якими вони були - ці три дні саміту. І офіційна частина, і те, що було за лаштунками.
Цей райський куточок Англії став центром світової політики. Мальовниче селище Карбіс Бей із піщаними пляжами. Сюди британці тікають від міської метушні. Та зазвичай сонний курорт зараз має геть інший вигляд.
Ще б пак, на невеличкому клаптику землі зібралися найвпливовіші політики планети. І їхня безпека це найбільша спецоперація в історії місцевої поліції.
Пол Кіртон, сержант поліції Левону та Корнволлу:
Такі події, як Джи-севен, приваблюють і протестувальників, і терористів. Тож наше завдання зробити все, аби ніщо не загрожувало саміту.
І ретельність поліції не була марною. Під час обшуку авто заарештували сімох людей, які везли фаєри й димові шишки. Хоча протести не припинялися всі три дні. Найбільше акцій і на суші, і на морі провели екоактивісти.
Увагу політиків привертали фігурами з піску та брухту. Та всі акції минули мирно. Тим часом, подалі від шуму та протестів, Карбіс Бей приймав світових лідерів Великої сімки. Це - об'єднання країн із найрозвинутішими економіками. США, Велика Британія, Канада, Японія, Німеччина, Франція та Італія. Раніше серед них була й Росія. Та після анексії Криму її викреслили.
Першим гостем саміту став Джо Байден. Для нього це перша поїздка в Європу у статусі президента Америки.
На подіях такого рівня зазвичай очікується супровід дружин. Тож президент іде за руку з першою леді Джилл. На саміті Джи-севен вона постала в жакеті з написом "любов" на спині.
Джилл Байден, перша леді США:
Ми привозимо любов із Америки. Це глобальна конференція, і ми намагаємося привезти єдність. Це те, що важливо зараз.
І це - символічно. Бо після турбулентних років правління Трампа шляхи Штатів та Європи розійшлися. Попередник Байдена вважав, що варто вирішувати насамперед проблеми внутрішні. Нинішній глава Білого дому має інший підхід.
Джо Байден, Президент США:
На кожному етапі моєї поїздки ми чітко заявлятимемо, що США повернулися, і світові демократії мають найбільше значення для нашого майбутнього.
Господар саміту, британський прем'єр, поговорив із Байденом ще до початку саміту. І поки їхня розмова тривала за зачиненими дверима, дружини політиків вирішили прогулятися узбережжям босоніж. Подихати морським повітрям узяли й однорічного сина Джонсонів - Вілфреда.
Джо Байден, Президент США:
Я сказав прем'єр-міністру, що в нас є щось спільне - ми обидва одружилися на жінках, яких не заслуговуємо.
Борис Джонсон, Прем'єр-міністр Великої Британії:
Що ж, я не збираюся це заперечувати. Насправді я не буду сперечатися з Президентом ані щодо цього, ані щодо інших питань.
Традиційно дружини лідерів теж без діла не сидять. Джилл Байден - усе життя вчителювала. І в статусі першої леді переймається освітою. Вона відвідала одну з місцевих шкіл разом із дружиною принца Вільяма - герцогинею Кейт. Тим часом до Карбіс Бей з'їхалися всі інші члени Великої сімки.
Борис Джонсон, Прем'єр-міністр Великої Британії:
Я знаю, що світ чекав, щоб ми відкинули егоїзм та націоналістичний підхідя вірю, що ми виправдали найоптимістичніші надії та передбачення.
Усі три дні перетворилися на нескінченний ланцюг зустрічей. За круглим столом проводили двосторонні та тристоронні наради. У результаті: вирішили поділитися вакцинами з бідними країнами. Пожертвують понад два мільярди доз. Підготували і план дій на випадок повторення пандемії. Зокрема, збираються посилити світову мережу відстежування вірусів.
Ангела Меркель, канцлер Німеччини:
Ми хочемо працювати задля кращого світу. Ми знаємо, що це буде непросто. Саме тому схвалення плану щодо вкладання ста мільярдів євро в бідніші країни через фонди розвитку - дуже важливе.
Пандемія вплинула й на саміт. Усі, без винятку, учасники - щодня проходили тест на Ковід. А через інфікування одного з членів німецької делегації - довелося ізолювати цілий готель! Та на зустрічі це не вплинуло. Серед актуальних питань: відносини з Китаєм та Росією.
Велика сімка вчергове наголосила на підтримці України і закликала Москву вивести війська і техніку, розміщені на східному кордоні України і в Криму.
Домінік Рааб, міністр закордонних справ Великої Британії:
Ми хочемо добрих, позитивних, конструктивних відносин із Росією. Але нам потрібно, щоб Росія стала відповідальнішою та виконала міжнародні зобов'язання постійного члена Ради Безпеки ООН.
А після важких днів на гостей чекали - розваги. На банкет світових політиків запросила сама Її Величність.
Частувала Єлизавета Друга не лише жартами, а й гаспачо, пряною динею, рибою, місцевими сирами та полуницею з грядки. І сама з упевненістю взялася за меча, коли її попросили розрізати торт.
Королівську вечерю провели у тропічних лісах проєкту "Едем". Цей заповідник місцеві називають "восьмим чудом світу". І місце обрали не випадково. Одна з головних тем саміту Великої сімки - боротьба з кліматичними змінами.
Чарльз, принц Вельський:
Боротьба з цією жахливою пандемією стала прикладом, як глобальна спільнота може долати кризи. Пані та панове, ми робимо це для пандемії, тож давайте зробимо це й для планети.
Наступного дня політиків розважали барбекю на пляжі. Годували бургерами, лобстерами та запеченим зефіром. А вся увага присутніх була прикута до сина британського прем'єра. З великою чуприною, як у тата, Вілфред прогулювався між найвпливовішими людьми світу.
Завдяки таємному одруженню його батьків лише два тижні тому, мати Вілфреда - Керрі, змогла приймати гостей та бути на саміті поруч із чоловіком.
З нагоди саміту показовий політ організувала команда королівських повітряних сил "Червоні стріли". Британці дуже постаралися, аби перша за майже два роки особиста зустріч запам'яталася надовго.
Утім, попри незначні розбіжності, цей саміт досягнув головної мети - продемонстрував єдність та рішучість лідерів. У ці хвилини члени Великої сімки роз'їжджається по домівках. Окрім президента США, його з дружиною на чай запросила Її Величність королева.