Зеленський підписав закон про домашніх працівників: що зміниться на ринку праці [ Редагувати ]

Президент України Володимир Зеленський 22 травня підписав закон про регулювання праці домашніх працівників. Про це свідчать картка документа на сайті Верховної Ради.
Законопроєкт №5695 парламент ухвалив 25 квітня. Його мета - забезпечити соціальний захист домашнім працівникам і знизити рівень незадекларованої праці.
Він вводить у законодавство поняття "домашня праця" та визначає обов’язкові умови трудового договору з домашніми працівниками.
Остаточний текст документа поки що не оприлюднений. Закон набирає чинності через три місяці з дня його опублікування.
Закон про домашніх працівників передбачає:
- Домашній працівник - фізична особа, яка займається домашньою працею в рамках трудових відносин з роботодавцем.
- Домашня праця - це робота, яка виконується на умовах трудового договору (контракту) з метою обслуговування домогосподарства.
- Не вважається домашньою працею робота для домогосподарства, яка здійснюється людиною нерегулярно та не більше 40 годин на місяць.
- З домашніми працівниками укладається трудовий договір, який є основним документом, що засвідчує виникнення, зміну та припинення трудових відносин та визначає права та обов’язки сторін, а також є підставою для допуску домашнього працівника до роботи після здійснення роботодавцем повідомлення центрального органу виконавчої влади, який реалізує державну політику з адміністрування єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, про прийняття домашнього працівника на роботу в порядку, встановленому урядом.
- Трудовий договір укладається в письмовій формі у двох примірниках, що мають однакову юридичну силу і зберігаються у кожної із сторін.
- Не допускається прийняття на роботу домашніми працівниками осіб, молодше 16 років.
- У трудовому договорі (контракті) з домашнім працівником може бути передбачено можливість платного чи безоплатного надання роботодавцем житла домашньому працівнику в користування.
- Роботодавець повинен повідомити по звільнення домашнього працівника у строк не менше ніж за 14 днів, якщо інше не передбачено трудовим договором.
- Працівнику надаються всі трудові права та гарантії, передбачені законодавством про працю.
- Загальнообов’язкове державне соціальне страхування домашніх працівників здійснюється на засадах добровільності. Це саме стосується питання трудової книжки - чи вести її, мають вирішувати сторони трудового договору.
Раніше "Подробиці" опублікували інструкцію, як підтвердити робочий стаж без трудової книжки.