Ціна на дрова: на Буковині запасаються твердим паливом [ Редагувати ]
Українці готуються до холодів. В сільській місцевості роблять це "класично" - запасаються дровами. На Буковині, приміром, лісівники області з початку року реалізували 114 тисяч кубометрів деревини. На дрова в регіоні діє ліміт - по 15 кубометрів на людину. Втім, попри це, попит поки що невисокий, ажіотаж очікують восени. Хоча у лісгоспах радять не відкладати покупку деревини до похолодань. Як проходить заготівля? Яка вартість твердого палива і що краще брати для опалення? Репортаж Ольги Лучек з Буковини.
Надворі спека, а Роман уже купує дрова на зиму. Каже, зазвичай замовляє їх восени, але цьогоріч вирішив не зволікати.
- Я хотів звернутися до вас щодо дров твердої породи. - Скільки ви хочете? - 5 кубів.
Чоловік сьомий рік виписує дрова у Сторожинецькому лісництві. Вибирає саме твердої породи, бо краще утримують жар і тепловіддача більша. Один кубометр - 1248 гривень. Та це ще не всі витрати.
Роман, житель с. Старі Бросківці Чернівецької області:
Тепер треба договоритися з людиною за автомобіль, щоб привезти додому. Наразі оплатити й забрати з лісу дрова.
На доставку піде ще півтори тисячі. Ну, а як колоди вже будуть на обійсті, треба їх розпиляти, поколоти й поскладати. Ще 5 кубометрів Роман планує добрати восени, аби зміг усю зиму обігрівати будинок.
Роман, житель с. Старі Бросківці Чернівецької області:
Є у нас котел на дровах і на газу, але на газу зараз виносить трошечки відповідна сума в місяць, тому дровами вигідніше і тепліше.
Для купівлі деревини потрібно мати паспорт, ідентифікаційний код та написати заяву. Але є обмеження щодо обсягу: на рік 15 метрів кубічних на одну людину. У Владислава велика родина. Щоб запастися паливом на зиму - теж прийшов із самого ранку.
Владислав, житель с. Старі Бросківці Чернівецької області:
Ну, трохи лишилося, але щоб стало до весни, то треба докупити.
На цій ділянці заготовляють дрова. Тут і граб, і клен, і ясен, і бук. У Сторожинецькому лісництві в середньому виписують до двох сотень кубометрів деревини за місяць.
Олександр Москалюк, лісничий Сторожинецького лісництва:
Зараз попит на дрова піднімається у зв'язку з тим, що електроенергія відключається, газ незрозуміло, як буде далі. Населення більше починає закуповувати дров у лісництві.
У лісництвах Подільського лісового офісу активно приймають замовлення на тверде паливо. Середня ціна за метр кубічний по філіях Чернівецької області - 1052 гривні. Вартість тут порівняно з минулим роком - не змінилася. Усе залежить від лісгоспу та групи деревини. Найдужче цінуються тверді породи. Наприклад, бук або граб, у них найбільша тепловіддача, їх і розбирають першими. До другої групи належать сосна та вільха, а ось ялина, осика, липа, верба - аж до третьої.
Василь Самушко, начальник відділу виробництва, закупівель та збуту філії "Чернівецьке лісове господарство" ДП "Ліси України":
Наша філія досить велика, 21 лісництво, в середньому ми відпускаємо близько 5 тисяч кубометрів на місяць. Це в середньому, залежно від періоду, чомусь населення старається придбати дрова в основному в зимовий період, певний є ажіотаж, а в літній період трошки менше.
Лісівники радять запасатися дровами вже тепер. Поки немає підвищеного попиту, та й поліна встигнуть добре просохнути - через це й тепловіддача взимку буде більшою.
Василь Самушко, начальник відділу виробництва, закупівель та збуту філії "Чернівецьке лісове господарство" ДП "Ліси України":
Є час розпиляти, поколоти, воно висохне і коефіцієнт корисної дії буде значно кращий, більший, ніж у сирих дров.
Серед плюсів і те, що зараз без проблем можна знайти підхожу деревину - асортимент улітку великий. Замовити можна онлайн в інтернет-сервісі "ДроваЄ" (https://drovae.gov.ua/) або ж у найближчому лісництві чи лісгоспі.