Кукурудза "Вишиванка": як селекціонер виводить унікальні сорти [ Редагувати ]
Солодка, корисна, посухостійка, а ще - кольорова! На Вінниччині селекціонер Михайло Нагорняк вивів унікальний сорт кукурудзи під назвою "Вишиванка". Минулого року пан Михайло презентував аграріям патріотичний сорт - синьо-жовтий. Цьогоріч його вдосконалив - додав кольорів. Ця кукурудза підкорить світ, мріє селекціонер. Та стане унікальним брендом серед овочів. Такою собі "аграрною" візитівкою України на міжнародній арені виробників. Усі подробиці у сюжеті Юлії Корчевської.
Пан Михайло - селекціонер із двадцятирічним стажем. Вирощувати солодку кукурудзу почав ще тоді, коли в Україні знали лише кормову. А нині на цьому полі дозрівають сотні різних сортів культури. Кожен з них унікальний. Проте найбільша гордість - ось. Цьогорічна новинка. Сорт "Вишиванка". Мультикольоровий.
Михайло Нагорняк, селекціонер-практик:
Традиційні гарні кольори. Ось така, багата на кольорову гаму, можемо ще ось відкрити, подивитися. Вони всі однакові. Всі гарнюні. І корисні антоціани. Ось така наша "Вишиванка".
Мова про ось це фіолетове зерня. Воно справді має корисні властивості. Бо збагачене антоціанами. Це природний антиоксидант.
Михайло Нагорняк, селекціонер-практик:
Це дуже корисні речовини. І є дуже багато досліджень. І вітчизняних, і в наукових журналах закордонних. Вони здатні лікувати багато хвороб, покращують травлення, покращують серцево-судинну систему. І на хом'яках проводили дослідження. Одній групі хом'яків, вони здатні до ожиріння, давали сині зерна, іншим давали традиційну кукурудзу. То ті, що традиційну їли, вони наїдають багато. Не можуть зупинитися. І стають повненькими. А ці, які досліджувалися, які їли сині зерна кукурудзи, вони були підтягнуті, краще розмножувались. І не було в них здатності до ожиріння.
Цю кукурудзу можна їсти навіть сирою. А під час варіння, розповідає селекціонер, фіолетові зернинки стають синіми. Власне тому й нагадують колір українського прапора. То ж цей сорт Михайло називає патріотичним. І ділиться іншими рецептами приготування:
Михайло Нагорняк, селекціонер-практик:
До речі, правильно не в холодну воду опускати, а саме в окріп. Можна запікати, можна в мікрохвильовій печі ставити на 10-12 хвилин. Прям в обгортках. І вона дуже смачна. Найсмачніша - це на грилі. Можна в вугля на жар покласти. Прям в обгортках.
Удосконаленню сортів кукурудзи чоловік присвячує майже весь час. Процес - кропіткий. Та результат, зізнається, того вартий.
Михайло Нагорняк, селекціонер-практик:
Ось тут у нас волоть зацвітає, викидає пилок, і ось приймочки-коси. Жіноча квітка. Тому завдання селекціонера - відібрати й накласти ізолятор саме на цей пилок. Доволі зручно. Нічого складного нема. І ось ми з вами підійшли, сьогодні почалось цвітіння. І ось тут так само. Тут ми бачимо, було 03.08, і ми уже маємо косу. Тому ми акуратно знімаємо цей пилок, струшуємо його собі відповідно. І накладаємо на качан.
Цьогоріч, через посушливий липень, українські селекціонери і аграрії мають додатковий клопіт. Бо кукурудза - культура вибаглива й примхлива.
Михайло Нагорняк, селекціонер-практик:
Тут останній дощ був ще в червні. Дощ із градом побив цю нашу ділянку. І весь місяць липень температура ґрунту була, ми тут міряли, 63 градуси. Можете уявити собі. І в повітрі плюс сорок. Тому ми зараз вибираємо кращі форми, посухостійкі.
Зерна унікальних сортів пан Михайло надає вітчизняним аграріям. Безкоштовно. Аби вирощували й популяризували українське.
Михайло Нагорняк, селекціонер-практик:
Ми надавали в цьому році безкоштовно насіннєвий матеріал, тому що продовольчу безпеку також треба дбати й плекати. Щоб не було цих продовольчих катаклізмів голодових. І найголовніше - Україна експортує зернові. Зерно кукурудзи, пшениці й таке інше, але ми закуповуємо овочеву продукцію. Тому нам треба навчитися вирощувати овочі.
А ще селекціонер мріє.
Михайло Нагорняк, селекціонер-практик:
Сподіваємося, що нашу "Вишиванку" і український "Біколор" фермери будуть вирощувати й постачати по всьому світі. І це буде Мейд ін Юкрейн. Тобто продукт, створений в Україні. Під брендом Мейд ін Юкрейн. Але є там місія на Марс - Ілон Маск працює. Тому ми кажемо, що це має бути перша кукурудза, яка має поїхати на Марс і там бути посіяна.