Дозвіл бити по рф: чи отримає його Україна після нових атак [ Редагувати ]
Полтава, Львів, Кривий Ріг, Суми, Запоріжжя та Дніпро. Останні тижні росія атакує Україну ракетами й "Шахедами", які збирала майже півтора місяця. Президент Володимир Зеленський анонсував нові переговори із країнами Європи: Україні потрібно ще більше ППО, а також підсилення на фронті, і звісно ж, дозвіл на удари по території росії зброєю західного виробництва. Аби таким чином запобігати масованим обстрілам.
Чи отримаємо його? Що про кривавий російський терор говорить світ цього разу? Мої колеги розкажуть.
Україні потрібен дозвіл на використання далекобійної зброї проти військових об'єктів на території росії. І його можуть дати США, Велика Британія, Франція та Німеччина. На цьому вкотре наголосив Володимир Зеленський - під час спільної пресконференції з прем'єр-міністром Ірландії Саймоном Гаррісом.
Західні політики та оглядачі теж вимагають надати Україні далекобійну зброю. Серед них президент Литви, міністр закордонних справ Чехії та колишній посол США у росії.
- Ще раз: обмеження, накладені на Україну щодо використання всіх різновидів зброї проти росії, потрібно зняти. Йдеться не про ескалацію, а про виживання невинних людей.
- Відповідно до Статуту ООН, Київ може атакувати військові цілі в росії в рамках свого права на самооборону».
- Єдиною правильною відповіддю Заходу на це жахливе вбивство є зняття всіх обмежень, які зараз стримують Україну від захисту.
Тим часом у Білому домі переконують: дозвіл на застосування американської далекобійної зброї по об'єктах рф не допоможе Україні уразити більшість авіації противника. Мовляв, агресори ховають озброєння якомога далі від кордону.
Джон Кірбі, координатор з комунікацій Ради Нацбезпеки Білого дому:
90% літаків, які росія використовує для керованих авіабомб і ракетних ударів дальньої дії, ми підрахували це, 90% з них розташовані за межами 300 км від українського кордону, глибоко всередині росії. Тож твердження, мовляв, ми просто дамо їм ATACMS і скажемо: "гаразд!". І вони зможуть уразити більшість російських літаків на авіабазах, звідки ведуться удари по Україні, неправда. Це хибний аргумент.
Тим часом канцлер Німеччини Олаф Шольц спростував чутки нібито Берлін заради економії послабить військову підтримку України. Та пообіцяв Києву 17 новеньких Iris-T. До кінця 2026-го.
Олаф Шольц, канцлер Німеччини:
Наскільки важлива сильна протиповітряна та ракетна оборона, ми можемо побачити на фронті та в містах України, де відбуваються драматичні події. Ми вже замовили вісім додаткових систем RST-SLM і дев'ять систем RST-SLS. По дві з них нададуть до кінця цього року, а решту - з 2025. Це показує, що підтримка України з боку Німеччини не слабшає.
Однак про обмеження на удари по території росії західною зброєю ані слова.
Реакція Парижа теж обмежується сантиментами.
Франція висловлює співчуття родинам численних жертв і запевняє українську владу у своїй повній солідарності перед обличчям тривалої російської агресії.
Напередодні високий представник ЄС із зовнішньої політики та політики безпеки Жозеп Боррель зазначив: кожна країна Євросоюзу повинна сама визначати, чи знімати обмеження на удари України по цілях у рф. Єдиного рішення тут не буде. Однак уже давно ходять чутки, що такі дії мають дозволити у Вашингтоні.
Видання The Times із посиланням на джерела в Лондоні пише: Україна могла б використовувати британські Storm Shadow для ударів по території росії. Але категорично проти Білий Дім. Там усе ще страхаються міфічної "ескалації конфлікту". Щоправда, Reuters із покликанням на власні джерела повідомляє: цієї осені Україна, певно, отримає JASSM - ракети великої дальності. Їх можна запускати із F-16.