Ціна борщового набору: чи подорожчають овочі нового врожаю [ Редагувати ]
Скільки коштує зварити борщ цієї осені? У вересні саме збирають врожай овочів. І ціни, здавалося б, мають бути демократичні. А що насправді? Наскільки зросла вартість борщового набору? Наші кореспонденти дізналися все про цьогорічний врожай, зробили закупи на ринках. А потім приготували український борщ за ексклюзивним рецептом популяризаторки давніх традицій. Усі подробиці гастрономічно-цінової подорожі - у сюжеті.
Червоний перець, цибуля, морква, капуста. Вересень місяць - сезон збирання врожаю і, зазвичай, найнижчих цін. Ми на одному зі столичних ринків. Подивимось, у скільки нам обійдеться традиційний борщовий набір.
- Доброго дня, в яку ціну овочі на борщик? - Капусточка на зараз іде по 40 грн, бурячок, морква також по 40, цибулька тоже 40 і томати. Зараз такі найдешевші по 35 грн.
Наталя всю городину вирощує сама на Чернігівщині. Жінка розповідає: цьогоріч овочі вродили гірше, ніж торік.
Наталія, продавчиня:
Картопля по 35 домашня поки, але вона підніметься. Картоплі в цьому році не урожай, дуже багато пропадає зараз у погребах. Капуста буде дорога цього року, бо дощів немає, і капусти в цьому році дуже пізньої мало.
Загалом, за підрахунками експертів, стандартний борщовий набір, порівняно з минулим роком, здорожчав на 10%. Додали в ціні майже всі складові.
Олег Пендзин, експерт з економічних питань:
Цього року взагалі все дорожче буде через посуху, однозначно і через аномальну спеку, що привело до того, що врожай швидше сформувався і він є гіршим за минулий рік. Так що, напевне, ми побачимо подальше зростання цін.
Олена Логінова, кореспондентка:
- Пані Наталя, зважте нам, будь ласка, овочі на традиційну каструлю борщу, щоб ми зварили. - У нас вийшов борщовий наборчик на 137 грн.
Але який же борщ без м'яса! Ідемо по свинину. Продавці правлять за м'ясо на 10% більше, ніж торік. І поки, кажуть, ціни триматимуться.
Олена Логінова, кореспондентка:
- Ось ми зібрали всі наші овочі для борщу. Якщо зварити його зі шматочком свинини, то виходить не дешево - 218 грн.
Чому овочі борщового набору в розпал сезону такі дорогі? Вирушаємо на Одещину. Розпитаємо аграріїв.
Понад 400 гектарів землі під культури борщового набору. На цьому сільгосппідприємстві готуються збирати капусту. Білокачанна вродила добре!
Капуста дійшла до своєї кондиції, чистенька, біленька. І вона йде в нас і на борщ, і на голубці, і на що хочеш!
Та це далося нелегко! Через аномальну спеку розвелося чимало шкідників, рослини хворіли. Довелося додатково обробляти капусту спецзасобами. Також протягом літа майже не було дощів.
Сергій Байло, агроном:
Води у два рази більше прийшлося виливати на культури. Це теж на собівартість впливає. І на виході маємо у два рази дорожчу собівартість кілограма.
Ще гірша ситуація з цибулею! Тут не дорахувалися більше частини врожаю.
Максим Соломко, агроном:
Врожай не дуже гарний в цьому році, з цибулею ми намучились, не отримали те, що хотіли. Жара, мінеральні добрива не засвоюються, перебої з поливом, тому що світло то є, то нема, собівартість світла велика, тобто десь води не вистачило.
Таке саме з морквою. Аграрії кажуть: гарного врожаю давно не бачили, а ось витрати лише збільшуються.
Максим Соломко, агроном:
З кожним роком посівний матеріал дорожчає, дизпаливо дорожчає, праця людей дорожчає, тобто тенденція тільки на зріст собівартості. Зробити мінеральні добрива, то потрібен газ. Газ дорожчає - собівартість мінеральних добрив теж зростає.
Окрім цього, у собівартість вирощеної продукції фермери закладають майбутні витрати на її зберігання та використання генераторів.
Олена Саніна, менеджер підприємства з продажу добрив:
Коли фермер закладає продукцію на склад - він має витримувати температурні режими та має витримувати вологість для того, щоб ця продукція якомога якісніше долежала, наприклад, до весни: це великі витрати.
Олена Логінова, кореспондентка:
Ми з вами побували на ринку, дізналися все про ціни на борщовий набір, також подивилися, як вирощують овочі наші аграрії. І так захотілося приготувати справжнього українського борщу, що ми зараз з вами й зробимо разом з Мариною Соботюк, популяризаторкою традицій української культури. Мариночко, розкажи, який в нас буде сьогодні рецепт, бо я так знаю, що він буде особливий. - Рецепт традиційний з Овруцького регіону. Але! Особливе тут що? Хамон, а ви їли борщ з хамоном, кислою капустою і медом? - Ох, нічого собі. - Такого ви ще не їли.
За словами Марини, скільки в Україні господинь - стільки й варіантів борщу. Тож страва з хамоном - це ексклюзивний рецепт.
Олена Логінова, кореспондентка:
Я тобі скажу, що з кислою капустою я також такого рецепта не чула і не знала, що так готують - це давній рецепт?
Марина Соботюк, популяризаторка традицій української культури:
Колись наші предки клали кислу капусту, міксували зі свіжою капустою, і він був пісним, бо тільки овочевий бульйон був основою, а м'ясо додавали значно пізніше.
Олена Логінова, кореспондентка:
Скажи, що у нас на столі, які продукти для приготування борщу?
Марина Соботюк, популяризаторка традицій української культури:
Борщ - це 5 головних інгредієнтів, борщ - це картопля, буряк, морква, цибуля, капуста. А вже інше кожна господиня додає по-своєму. Тому в мене сьогодні авторський: кисла капуста до такої звичайної капусти, хамон і ребра.
Починаємо приготування. Нарізаємо і шинкуємо овочі. Підсмажуємо до золотистої скоринки свинячі реберця. Вони нададуть нашому борщу пікантного присмаку і жирності. І не забути про наш особливий інгредієнт.
Марина Соботюк, популяризаторка традицій української культури:
Бульйон буде на овочах. Додаємо капусту свіжу, бачите, таку жменьку добра, і додаємо капусту квашену, ось приблизно 2-3 ложки, дивимося, як це виглядає. Взагалі самий дивний був для мене борщ під час того, як я досліджувала борщ - це борщ з кров'ю дикого кабана. - І таке буває? - Так, на Волині.
А ми тим часом додаємо до наших реберець цибульку. Тушкуємо разом.
О, який аромат приємний, неймовірний. Давай ще оцю цибульку туди.
Марина Соботюк, популяризаторка традицій української культури:
Тут ще не вистачає буряку - моя мама завжди клала буряк цілим і варила отак годинку цілим буряк, потім перед подачею діставала і натирала, і він такий бордовий виходить, як венозна кров.
Наш борщ майже готовий. Залишилося хіба покласти сьогоднішню "родзинку" від Марини - хамон! А замість сметани поливаємо наш борщ лісовим медом з Житомирщини. І куштуємо.
Марина Соботюк, популяризаторка традицій української культури:
Тут і хамон, тут і колір який, яка краса. Борщ є в усіх наших традиціях: і на весіллях, і на дні народження, і на традиції щедрого вечора.
Слава українському борщу!