У Києві відбувся четвертий Саміт перших леді та джентльменів [ Редагувати ]
У Києві відбувся четвертий Саміт перших леді та джентльменів. Основна тема цьогорічного саміту - безпека дітей у збройних конфліктах. Ярина Марків докладніше.
Безпека дітей і молоді у збройних конфліктах. Гарантії їхнього безпечного майбутнього. Така головна тема щорічного саміту перших леді та джентльменів. Пʼять блоків про захист дітей: під час війни, в родині, у школі. Протекція у кіберпросторі й екологічна безпека. І у кожному блоці російсько-українська війна є наскрізною темою. У залі - десятки гостей. Це перші леді й джентльмени не тільки з Європи, а й з країн Центральної Америки.
Олена Зеленська, перша леді України:
Чому для нас важливо цей регіон, бо це один зі шляхів розвитку нашої культурної дипломатії. Зараз Україна дуже налаштована розвивати звʼязки з латинською Америкою. Обидві країни, про які ми говоримо, підтримують нас, і це важливий регіон політично. Тому я сподіваюся, що наші звʼязки виростуть більше на політичному рівні.
Чверть дитячого населення України, а це понад пів мільйона дітей, нині змушені навчатися онлайн. Як наслідок маємо помітне падіння якості освіти, таку статистику озвучили на саміті. За словами міністра освіти Оксена Лісового, перше, що допоможе повернути дітей у школи - це надійні укриття. Ціна розв'язання проблеми - понад 4 мільярди доларів.
Оксен Лісовий, міністр освіти та науки України:
Ще одним викликом є кількість боєприпасів, зброї, вибухових речовин. Все це загрожує. Кожен заклад освіти має бути оснащений рамками на входах, оснащені сигналізацією, має працювати офіцер безпеки поліцейських. Кожна школа, кожен заклад освіти повинен мати закритий периметр і контроль доступу.
Узяв участь у саміті й гість з Голлівуду - Майкл Дуглас. Кіноактор є послом доброї волі ООН.
Майкл Дуглас, кіноактор, посол доброї волі ООН:
Це мій перший візит в Україну, а також перший візит до Києва. Ми з сином навіть не знали, чого очікувати. Київ надзвичайно красиве місто, трохи нагадує мені Сан-Франциско. Дуже красивий, навіть у такі важкі часи. Вчора ми відвідали дитячу лікарню, яка була під ракетним обстрілом. Ми були вражені, як ракета поцілила у заклад. І це не могло бути випадково. Цей момент ми усвідомили, що насправді відбувається. Ми також відвідали табір повернених із російського полону дітей. Також бачили й катакомби в монастирі. Там ми зрозуміли, що Київ - це місто, яке існувало ще за 500, можливо, 600 років до того, як була заснована москва. А також відвідали музей Другої світової війни. Дякую першій леді Зеленській, яка запросила нас.
З початку повномасштабного вторгнення росія вбила в Україні майже 600 дітей. Тисяча шістсот було поранено. Про понад 19 тисяч викрадених рфією дітей Україна говорить на всіх міжнародних майданчиках. Забрати наразі вдалося тільки 388. Чіткого механізму, як повернути всіх інших, досі немає.
Андрій Костін, Генеральний прокурор України:
Україна започаткувала цей діалог та створила міжнародну коаліцію задля повернення українських дітей "brings it back us". І в рамках роботи цієї комісії, це не тільки уряди країн, які не допомагають, це й також провідні експерти. Ми вже представили так звану "білу книгу". "Біла книга" - це 1-й проєкт міжнародного документа, який може бути використаний як механізм.
Дмитро Лубінець, Уповноважений Верховної Ради з прав людини:
По дітях нами зроблена найбільша робота. Створена міжнародна коаліція. Станом на зараз там 40 країн, лідер - Канада. Я сподіваюся, що кількість країн зросте. У нас є основний посередник - це Катар. Плюс у нас є зусилля Ватикану.Чи це ми визнаємо як достатній механізм? Ні. Ми працюємо над тим, щоб додатково створювати механізм тиску на російську сторону.
Наразі Україна має вже 31 вирок щодо російських воєнних злочинців за діяння проти українських дітей. І їх буде більше, наголошують учасники Саміту перших леді та джентльменів. Результатом сьогоднішнього форуму перших леді та джентльменів стала домовленість з міжнародними колегами - проголосити цьогоріч спільну декларацію про захист прав дітей. У ній ідеться про наміри обʼєднувати зусилля для підтримки прав і свобод дітей у країнах світу. Головне ж, і на цьому наголосила Олена Зеленська, конкретні дії.