Самовільне залишення частини: на яке покарання очікувати [ Редагувати ]
Поки одні побратими воюють, інші - залишають місця служби. Самовільно. СЗЧ - термін, що останнім часом у багатьох на слуху. Після того, як військовослужбовець Сергій Гнезділов публічно повідомив про такий вчинок у соцмережах. Сьогодні йому оголошено підозру. Водночас скільки подібних випадків зафіксовано - достеменно невідомо. Зрозуміло, що досить багато. А от про покарання за такі дії замислилися законотворці. І вирішили давати другий шанс порушникам. Як сприймають таке рішення бійці та юристи - досліджував Руслан Смєщук.
СЗЧ - самовільне залишення частини. Абревіатура, військовий сленг, який стає все більш відомий поза фронтом. Тільки за цей рік правоохоронці відкрили тисячі проваджень по СЗЧ. На цьому тижні термін часто згадували у зв'язку з іменем Сергія Гнезділова. Військовослужбовця, який публічно заявив, що йде в СЗЧ. Про це він написав у своєму акаунті 21 вересня. На цьому тижні його затримали. Стаття важка і покарання погрожує суворе. Аже в крані війна і воєнний стан.
Тетяна Сапьян, речниця ДБР:
Його затримано за підозрою у скоєнні СЗЧ з метою ухилення від військової служби в умовах воєнного стану. Так, але це дійсно стаття дезертирство. І санкція цієї статті - до 12 років ув'язнення.
Вояки кажуть, дуже часто випадки СЗЧ офіційно не реєструють. Навіть чисто процесуально - це не проста процедура. В результаті точну кількість СЗЧ, мабуть, не знає жодна інстанція. Але це точно десятки тисяч військовослужбовців.
Олег, військовослужбовець ЗСУ:
Я бачу, що цей тренд набуває популярності, і він має підтримку в нашому суспільстві. Це соціальний маркер. На який потрібно не мені звертати увагу, а тим, хто має на це якийсь вплив.
На цьому ж тижні депутати пом'якшили відповідальність за СЗЧ. Той, хто зробив це вперше і готовий добровільно повернутися на службу, чекає звільнення від кримінальної відповідальності. Тут думки розділилися. І цивільні юристи, і правоохоронці ДБР, які й розслідують ці справи, певні: це конструктивна ініціатива.
Алла Отрох, адвокатка з військового права ЮК "Мережа права":
Я оцінюю як позитивний момент, у нас навіть є звернення від військовослужбовців, з якими, наприклад, я особисто працюю. Які готові повернутися до військової служби. Очікуємо лише, як це документально підтвердити. І оформити через суд.
Тетяна Сапьян, речниця ДБР:
Кожен випадок індивідуальний, людина, яка вчинила СЗЧ, розгублена і не знає, як вчинити. А от ця норма, яка внесена в кримінальний кодекс, трошки пом'якшує ситуацію. Часто військовослужбовець хоче повернутися в частину, але це може бути інша частина. Ще навесні директор ДБР зауважила, що наша головна задача як правоохоронного органу - це не карати, за те, що той чи інший військовослужбовець за різних обставин вчинив СЗЧ. А саме повернути їх на службу.
Значна частина військових на передовій підтримують цю законодавчу ініціативу.
Дмитро, військовослужбовець ЗСУ:
В мене є знайомі хлопці, дуже гарні хлопці, які пішли в СЗЧ, і, можливо, було б гарно дати їм другий шанс. І запевнити їх в тому, що їх держава підтримає, якщо вони повернуться. І дасть їм якийсь вибір і шанс. Тому що ці хлопці мають бойовий досвід, вони перейшли через битви. І ці бої вплинули на їх моральний стан, через це вони пішли в СЗЧ.
Вадим, військовослужбовець ЗСУ:
Та добре, що хоч щось робиться, якийсь вже закон придумали за це СЗЧ. Військовослужбовці в СЗЧ йдуть з різних причин. Хтось змучився від війни, в когось є свої проблеми.
Вояк із позивним "Аверс" - командир підрозділу безпілотників. Каже, дуже часто до СЗЧ приводить втома та моральне та психологічне виснаження вояків.
Позивний "Аверс", військовослужбовець ЗСУ:
Люди вигорають. Наприклад, якщо ми постійно знаходимося в контакті з ворогом, і люди втомлюються. І коли треба йти на позицію - людина відмовляється. Бо ми дійсно виснажені, а ким поміняти? Тобто ми закінчимось, а ким нас поміняти?
Втім, серед військових є й інша думка.
Андрій Писаренко, командир мінометної батареї, юрист:
Я думаю, дасть зворотний ефект, кількість випадків СЗЧ тільки збільшиться. Тому що людина, яка вже задумалась над СЗЧ, вона лише почує, чи виокремить лише одну інформацію, що ви сказали - це можливість амністії. Юридично це не амністія, це звільнення від кримінальної відповідальності. Але людина почує, що вона може без покарання вперше піти в СЗЧ. Самовільно піти, кинути своїх побратимів, незалежно від причин. І не отримати жодного покарання.
Вже наступні декілька тижнів продемонструють, наскільки ефективна ця законодавча ініціатива. І власне скільки саме військовослужбовців повернуться із СЗЧ на службу.