Тепло під атаками: як готуються жителі прифронтових громад до зими [ Редагувати ]
Країна готується до зими. Українці запасаються альтернативними джерелами живлення, а людей похилого віку забезпечують дровами благодійники. Деревину надають прифронтовим громадам безкоштовно по 6 кубів на родину. І заявок на таку допомогу цьогоріч удвічі більше. Лише у Дніпропетровській області за програмою "Утеплення" благодійний фонд відвантажить 2 тисячі кубів дров. А ще привозять буржуйки.
Як грітимуться взимку ті, хто під регулярними обстрілами? - про це репортаж Олени Мендалюк з Дніпропетровщини.
Ніні Коваленко - 84 роки, живе вона сама. Каже: зараз найтяжча пора року. Попереду холоди, має пічне опалення, а топити нічим. Бо її пенсії - 4 тисячі гривень - ледь вистачає на ліки, комірне та їжу.
Ніна Коваленко - жителька Червоногригорівки:
І на вугілля багато витратила, я не знаю скільки, бо не дуже багато на цей год брала, але це 500. Пічки електронні замінила, бо погоріли зовсім.
На подвір'я пані Ніни заїжджає самоскид із дровами.
Їх старенькій привезли від благодійників. 6 кубів має вистачити на зиму.
Олена Хомякова - соцпрацівниця:
Зараз ще будемо переносити все. У мене по 3-4 чоловіки, в мене всього 8, одна померла. От зараз об'їду всіх і приїду, і буду допомогати.
І це, якщо у плани не втрутиться ворог - розповідає соцпрацівниця. Червоногригорівка розташована на березі колишнього Каховського водосховища. Звідси видніється Запорізька атомна електростанція, звідти окупанти й цілять по населенню. Олена пригадує, як втікала від ворожого дрона.
Олена Хомякова - соцпрацівниця:
Іду і наді мною летить, я пригнулась, а що ж треба летіти, от прилетіла до бабушки, і якраз бабахнуло десь, скажімо, рядом.
Тим часом самоскид уже завантажують черговою партією дров.
Деревину прифронтовій громаді надав доброчинний фонд, що допомагає людям уже другу зиму поспіль. Цьогоріч удвічі більше заявок. Тільки на Дніпропетровщину планують доправити понад 2 тисячі кубів.
Євген Титаренко - представник БФ, керівник програми "Утеплення":
Мирівська громада, село Вищетарасівка була, Першотравнева громада, зараз продовжуємо програму у Червоногригорівській, і з завтрашнього дня починаємо Покровську громаду. Людям, які взагалі не мають змоги користуватися газовим або електроопаленням, ми встановлюємо буржуйки..
Буржуйки й тверде паливо насамперед роздають малозахищеним категоріям - пенсіонерам, багатодітним родинам та маломобільним людям. Пані Альбіна ледь пересувається з ходунками. Вийшла у двір, бо привезли дрова. Зізнається, торік перезимувала лише з каміном.
Альбіна - жителька Червоногригорівки:
Я в одній кімнатці включала електрокамін і все, мені вистачало, а тепер я не знаю, кажуть, страшна зима буде, холодна. Ну, тепер дрова в мене є.
У прифронтовій Червоногригорівській громаді нині живе близько 10 тисяч населення. Відсотків 20 має лише пічне опалення - розповідають у селищній раді. Тож місцеві подали заявки й на отримання 21 тисячі гривень на придбання дров від держави.
Олександр Прокопенко - голова Червоногригорівської громади:
Здали документи на право отримання такої допомоги 1800 домоволодінь. Відібрано лише 900, але ми розуміємо, що є деякі труднощі, і сподіваємось, що таки 100 відсотків заяв громадян будуть задоволені, які надали свої документи.
Соціальні заклади на опалювальний період підсилили генераторами у разі, якщо ворог нищитиме енергоінфраструктуру. А ще у громаді працюватиме 10 "Пунктів незламності".