Керівник НАЕК "Енергоатом" про поставки палива з рф та вивіз відпрацьованого ядерного палива: "Дві ці проблеми вирішені повністю" [ Редагувати ]
Україна має залишитися одним зі світових лідерів у сфері ядерної енергетики. І вже незабаром розпочне одну з найбільших ядерноенергетичних програм у Європі. Про це заявив гендиректор МАГАТЕ Рафаель Гроссі під час міжнародної конференції, що її організувала компанія "Енергоатом". Він наголосив: міжнародні донори допоможуть реалізувати ці амбітні плани. Детальніше про них - у нашому сюжеті.
Петро Котін, керівник АТ "НАЕК "Енергоатом":
Ми будемо працювати всіма блоками, які знаходяться на території України. 9 енергоблоків, всі перезавантажені, всі готові. Хочу нагадати, що минулого року ми працювали зі 100-відсотковим коефіцієнтом використання встановлених потужностей.
Перед початком конференції керівник "Енергоатому" звітує про успішне закінчення ремонтної компанії на всіх підконтрольних Україні атомних електростанціях. Каже, війна змусила українських атомників перейти на новий рівень роботи.
Петро Котін, керівник АТ "НАЕК "Енергоатом":
Ми повністю відмовились від поставок російської федерації, і найбільша залежність була в паливі й у вивозі відпрацьованого ядерного палива. Дві ці проблеми вирішені повністю... Будуємо лінію по виробництву нашого палива... Через 2-3 роки ми зможемо покривати половину наших обсягів нашим паливом.
Атомні станції забезпечують світлом понад половину потреб промислового комплексу України та побутових споживачів - розповідає керівник "Енергоатому". І якщо саме "атомка" - острів енергетичної стабільності в умовах війни, треба розпочати її розбудову.
Петро Котін, керівник АТ "НАЕК "Енергоатом":
Ми маємо великі плани. Україна приєдналась до резолюції всіх інших країн, які задекларували необхідність втричі збільшити атомні потужності по всьому світу до 2050 року. Я пишаюся тим, що Україна займає друге місце в Європі по встановленій потужності наших енергоблоків. До 2050 року потрібно додати 10 атомних великих енергоблоків.
Гендиректор МАГАТЕ Рафаель Гроссі у своєму зверненні до учасників конференції наголосив, що світ допоможе Україні зберегти її лідерські позиції в міжнародному атомному секторі.
Рафаель Гроссі, генеральний директор Міжнародного агентства з атомної енергії:
Світ переорієнтовується на ядерну енергетику з метою переходу на зелену енергетику - усе заради покращення енергетичної безпеки. І Україна не залишиться осторонь. Ми повинні зберегти це важливе джерело електроенергії для України й сьогодні, і після війни. Обіцяю: ми будемо поруч задля збільшення потужності Хмельницької АЕС шляхом будівництва нових енергоблоків.
Сергій Нагорняк, голова підкомітету Верховної Ради України з питань енергозбереження та енергоефективності:
Важливо, щоб у першу чергу парламент схвалив законопроєкт про добудову Хмельницьких блоків 3 і 4, про потенційне будівництво блоків 5 і 6 на Хмельницький станції, про будівництво 5 енергоблоку на Рівненській станції. Це треба робити почергово. Нам потрібно відновлювати втрачені потужності, які ми втратили після обстрілів, які були й по гідроенергетиці, і по теплоенергетиці. Ми маємо в першу чергу розвивати атомну енергетику.
Енергія, вироблена атомними станціями, коштує дешевше, зазначають учасники конференції. Саме мирний атом став драйвером повоєнного відновлення Європи після Другої світової війни. Сприяв відродженню економіки та зменшив залежність від імпорту нафти й газу.
Вікторія Гриб, голова Підкомітету Верховної Ради України з питань енергетичної безпеки:
Без дешевої ядерної енергетики наша країна не зможе бути конкурентно спроможною на світових ринках. "Енергоатом" приділяє дуже велику увагу саме фахівцям, експертизі, і навіть ті люди, які працювали на ЗАЕС, ми їх не втратили, дуже багато людей працюють на Хмельницький станції та інших. Вважаю, що це наше майбутнє, і нам необхідно виховувати молодь, це будуть наші конкурентні переваги.
Сьогодні в Європі відбувається атомний ренесанс. Учасники конференції прогнозують: до 2035 року кількість країн, що отримують електроенергію від АЕС, може збільшитися приблизно на третину.