Від конвою до контрдиверсії: як тренують службових собак у підрозділі Нацгвардії [ Редагувати ]
Працюють у тандемі: кінологи та їхні чотирилапі помічники. У рівненському підрозділі Нацгвардії нині служить з десяток собак. Їх залучають до охорони громадського порядку, конвоювання засуджених чи підсудних, а також контрдиверсійних заходів.
Чи кожен пес може стати службовим та як виховують чотирилапих - дивіться у сюжеті.
Його звати Ронні. Йому 2,4. Купляв я його в розпліднику в місті Одеса.
Ярослав Мудренко чотири роки служить у Нацгвардії, два з них - зі своїм псом породи малінуа.
Ярослав Мудренко, старший дресирувальник кінологічної групи рівненського підрозділу Нацгвардії України:
Залежить від самої собаки. Характер, її якості, як вона буде себе відчувати в різних ситуаціях - в стресових, не в стресових, чи готова вона буде нести службу декілька годин, чи когось затримувати.
Ронні - досвідчений пес. Пройшов спеціальну підготовку у кінологічному центрі. Геть не реагує на зовнішні подразники. Лише виконує команди свого напарника.
Ярослав Мудренко, старший дресирувальник кінологічної групи рівненського підрозділу Нацгвардії України:
Поступово навчили з меншого до більшого: до вибірки речей, до слідової роботи, до затримання, привчання до пострілів. Ми виконуємо завдання з конвоювання засуджених. От ми постійно з ним їздимо.
Сергій Пирогов - кінолог із понад двадцятирічним стажем. У нього власний розплідник. Вихованці Сергія служать у різних підрозділах Сил оборони, а сам він дресирує собак для Нацгвардії.
Сергій Пирогов, дресирувальник кінологічної групи рівненського підрозділу Нацгвардії України:
Голландська вівчарка і малінуа служать в "Омезі" дві собаки мого розведення. Далі є моя собака мого розведення, в прикордонників теж малінуа. Підрозділ "Тайфун", теж там служить моя малінуа собака. Повинен бути правильний набір інстинктів у собаки.
Не кожен пес, кажуть кінологи, може стати службовим. Для цього тварини проходять спеціальний відбір. Тренувати їх починають ще цуценятами, а дресирують упродовж усього життя. Рівненські нацгвардійці нині працюють переважно з малінуа.
Олександр Якимчук, керівник кінологічної групи рівненського підрозділу Нацгвардії України:
Бельгійські вівчарки по розвитку мають хороший інтелект, розумову діяльність, вони енергійні та постійно готові працювати в будь-яких погодних умовах. На блокпостах вилучають заборонені предмети, вибухівку, набої, зброю. Зараз ми готовим для охорони громадського порядку, конвоювання, але надалі після закінчення війни буде розмінування територій і надалі вони будуть працювати на сході країни.
Десятимісячна Луна теж готується стати патрульно-розшуковою собакою. Зараз у неї соціалізація і загальний курс дресирування. Займається зі своїм напарником - Андрієм. Він четвертий рік у Нацгвардії.
Андрій Марець, дресирувальник кінологічної групи рівненського підрозділу Нацгвардії України:
З самого дитинства любив займатися собаками. З бельгійською вівчаркою дуже легко працювати. Вони легко піддаються дресировці. Команди виконує чудово, але любить схитрити деколи.
Під час підготовки й служби важливо знайти до тварини підхід. Луна працює смаколики.
Коли Луна виконує певну команду правильно - у нас іде заохочення для неї, це заохочення кормом.
На службі у рівненських гвардійців з десяток чотирилапих. Собаки виконували бойові завдання на сході країни ще за часів АТО. Після повномасштабного вторгнення підтримують громадський правопорядок.