Щеплення проти грипу в аптеках: що потрібно знати [ Редагувати ]
Те, про що говорили ще до початку повномасштабної війни, сталося. Щеплення проти грипу в аптеках - реальність, яка наблизилася до нас через пандемію коронавірусу. Тепер українці вільно можуть вдатися до практики, яка вже багато років поширена в США та країнах Європи.
Чи зроблять нас здоровішими доступні вакцини? Про переваги та недоліки такої ініціативи з боку українського МОЗу, про сприйняття її в медичному середовищі та в суспільстві - розкаже Євген Лесной.
Звичайна міська аптека - таких у Києві багато. Зранку черг немає. Прямую виконувати редакційне завдання.
Доброго ранку. Мені потрібно щеплення зробити від грипу. Рецепт мені надійшов. Зараз я вам його покажу.
Так, вам не причулося. Щепитися проти сезонного грипу я заходжу в аптеку.
Щеплення в аптеках проводять в багатьох країнах світу. Португалія розпочала таке ще понад 10 років тому. А нині вакцинують, так би мовити, не відходячи від прилавка у 40 відсотках держав Європи та США.
Віктор Сердюк, голова Всеукраїнської ради захисту прав та безпеки пацієнтів:
Це світовий тренд, щоб зробити певні парамедичні послуги в аптеках. Це робиться тому, що це різко здешевлює, з іншої сторони - це робить послугу значно доступніше, і особливо коли ми говоримо про щеплення.
Масові щеплення під час пандемії ковіду довели: вакцина має бути максимально доступною.
Олександр Заіка, керівник національної програми імунізації МОЗ України:
Ми рухаємося по багатьох напрямкам і переводимо у відповідність своє законодавство, відповідно до європейського законодавства зокрема. І одним із таких напрямків ми власне й обрали вакцинацію в аптеках. Як пілотний проєкт ми його запускали декілька років тому. Ми планували масштабувати його вже у 2022 році.
Попри велику війну, що прийшла до нас, проєкт стартував.
Лариса Змерзла, дивізійна директорка мережі аптек:
Саме на базі аптеки відкрито медичний кабінет. Ми отримали ліцензію на медичну практику. Тепер маємо змогу вакцинувати наших клієнтів.
Заходжу в окреме приміщення. Його наявність - обов'язкова умова у разі відкриття кабінету щеплення в аптеці. Усе навколо не відрізняється від таких самих кабінетів у медзакладах. Окремий холодильник для зберігання препаратів. Обов'язково ліки для невідкладної допомоги.
Ксенія - фармацевт. Нещодавно закінчила тижневі курси, і вже має право вакцинувати усіх охочих.
Ксенія Коваль, фармацевт, завідувачка аптеки:
Мені в мережі запропонували, сказали, що є така ініціатива від МОЗ. Що можна пройти підвищення кваліфікації й займатися вакцинацією в аптеці. Були практичні заняття й теоретичні. Як з вакцинами себе поводити, як правильно й безпечно ними користуватися, як утилізовувати, як спілкуватися з клієнтами. І взагалі захворюваність грипу по світу, як це відбувається.
Обов'язкове навчання персоналу - ще одна умова для проведення імунізації в медично-санітарних закладах.
Лариса Змерзла, дивізійна директорка мережі аптек:
У нас спеціально навчені фармацевти, які пройшли курс підвищення кваліфікації. Вони отримали посвідчення, тепер можуть проводити щеплення.
Важливо зазначити: в аптеках наразі можуть вакцинувати лише проти грипу. Цей вірус, який щорічно мутує, потребує й щорічної протидії. Торік за осінь та зиму в Україні зафіксували понад 350 тисяч випадків грипу та ГРВІ.
Олександр Заіка, керівник національної програми імунізації МОЗ України:
Вакцини від грипу в Україні не віднесено до національного календаря, тобто вони за державні кошти не закуповуються. І в багатьох країнах світу також. Але в Україну потрапляє на приватний ринок достатня кількість вакцин щороку, які українці можуть купувати за власний кошт.
Після заповнення незвичних і достатньо застарілих, як на мене, формулярів, готовий до процедури і я.
Ось умови, за яких охочі можуть зробити щеплення в аптеці.
Отримати рецепт на вакцину від сімейного лікаря. Придбати препарат безпосередньо в аптеці. Та після письмової згоди зробити щеплення саме в аптечному закладі. І з довідкою про таке знову до сімейного лікаря.
Світлана Палій, сімейний лікар:
Вам треба записатися з початку до сімейного лікаря, отримати рецепт, а потім ще йти в аптеку вакцинуватися. Я думаю, що Вам було б зручніше на одному місці. Я беру відповідальність на себе, я внесла, що у вас все добре, а ви вакцинувалися зовсім в іншому місці. Якась реакція. А я відповідаю за це?
Лікарі кажуть: перекладання відповідальності лише на сімейних - несправедливо. Краще, аби медики працювали на місцях цих самих щеплень. Як під час ковіду.
Світлана Палій, сімейний лікар:
Я вважаю, що працівники аптек повинні це робити самі. Внести в електронну систему, інакше буде додаткова нагрузка на сімейного лікаря, у мене наразі прийом пацієнтів, а мені треба ще вносити, роботи роботу за фармацевта, який зробив щеплення.
Нині ми можемо говорити лише про одну на всю країну аптеку, в якій можна щепитися проти грипу. Хоча постанова Кабміну про необхідність такого проєкту датується лютим цього року.
Олександр Заіка, керівник національної програми імунізації МОЗ України:
Звичайно, цей проєкт буде масштабуватися поступово, поступово будуть долучатися інші суб'єкти господарювання до цього проєкту, будуть отримувати ліцензії на медичні практики, будуть вчитися фармацевт.
Медики зазначають: ідея наблизити вакцину до споживача вкрай важлива. Але варто заохочувати й аптечні мережі.
Віктор Сердюк, голова Всеукраїнської ради захисту прав та безпеки пацієнтів:
Якщо аптеки будуть в Україні зацікавлені в тому, щоб НСЗУ оплачувала це, то тоді вони будуть це робити. Вони не будуть це робити, якщо в наказі не передбачена оплата цих послуг або вона мінімальна, або вона не цікава для аптек, а аптеки у нас практично всі комерційні.
Бо зрозуміло, що для кожної аптеки поява в ній кабінету щеплення - це інвестиції.
Лариса Змерзла, дивізійний директор мережі аптек:
Звичайно, цей проєкт вимагає інвестицій більш ніж у звичайну аптеку, тому що це окремий кабінет. Кабінет, який має відповідати ліцензійним вимогам.
Натомість в МОЗі переконані: процес невдовзі масштабуватимуть.
Точно буде масштабований не лише за кількістю аптек і регіонам України, а точно і по інших вакцинаціях. Я сподіваюся, що ми точно зможемо отримувати й інші вакцини в аптечних закладах найближчим часом, так само як і вакцинацію від грипу.