У Рівному продали радянський монумент на аукціоні на підтримку ЗСУ [ Редагувати ]
Радянський пам'ятник на дрони для ЗСУ. У Рівному продали монумент Вічної Слави, який простояв майже сорок років. Усі скульптури з бронзи. Демонтували його ще навесні у рамках закону про декомунізацію, згодом розпиляли і як брухт нещодавно виставили на аукціон. Скільки ж за нього вторгували та хто купив - розкажуть мої колеги.
Ось так навесні цього року повалили у Рівному монумент Вічної Слави. Композиція складалася з восьмиметрових фігур двох солдатів та дівчинки, а також триметрового горельєфа на тему Другої світової.
Це останній радянський пам’ятник у місті, який підпадав під закон про декомунізацію.
Це є металобрухт, який утворився після демонтажу пам’ятника - монумент Вічної Слави.
А це вже те, що лишилося від монумента. Радянські скульптури розпиляли його і складували на одному з комунальних підприємств Рівного. Заважило все на майже тридцять тонн.
Згідно з висновком, який нам надали експерти, весь монумент був вилитий з бронзи.
Усі бронзові частини монумента експерти оцінили у майже чотири з половиною мільйони гривень. З такою ціною й подалися на аукціон.
Олександр Курадовець, керуючий комунальним підприємством:
Рішенням міської ради було нам доручено реалізувати цей металобрухт на сайті "Прозоро". Продажі. На цьому сайті зареєструвалося одинадцять учасників, які торгувалися, і в кінцевому результаті початкова ціна виросла плюс мінус на 80 відсотків.
Переможець — компанія з Харкова. Запропонувала майже вісім мільйонів. Усю суму місто спрямує на підтримку ЗСУ.
Віктор Шакирзян, виконувач обов’язків міського голови Рівного:
Ці кошти так, як ми говорили, ми спрямуємо на нашу програму, тобто на закупівлю дронів, і передамо нашим Силам оборони. В нас ще залишається один пам’ятник, який зараз проходить експертизу, це "Невідомому солдату", який стояв на Дубенській, ми теж його будем реалізовувати.
Монумент простояв у Рівному майже сорок років. Тепер він лише на архівних світлинах та у документах музейних фондів.
Нині тут лишився пілон-обеліск з червоного граніту. Він заввишки сорок вісім з половиною метрів. Під ним є підземелля, але рівнян туди не пускають.
Алла Жижкевич, директорка Рівненського обласного краєзнавчого музею:
Бувшим директором Рівненського обласного музею, датовано 82 роком про те, що цей меморіал Слави мав би стати повноцінним музеєм. Однак, дане рішення все ж таки не впровадилося в дію.
Пам’ятник на пагорбі на в’їзді в Рівне з боку Києва відкривали більше задля пропаганди - кажуть історики. У тій частині міста не було жодних воєнних подій.
Наталія Марчук, старший науковий співробітник Рівненського обласного краєзнавчого музею:
Можливо, досить добрий огляд, помпезність, величність враховувалась, але боїв якихось реальних, поховань загиблих радянських воїнів на цій території не було.
Нині це парк Перемоги. За роки він став улюбленим місцем для прогулянок. Пані Наталія буває тут часто. Жінці було чотирнадцять, коли меморіал відкривали. Певна, на місці радянських солдатів мають бути Герої сьогоднішньої війни.
Наталія, рівнянка:
Це треба було зробить набагато ще раніше. Ще треба було зробить після Майдану. Тут би зробить для дітей такий відкритий музей. Головне, щоб тут були імена наших героїв всіх.
На локації демонтованого монумента активісти пропонували створити мистецький простір. Однак цю ідею відклали до завершення війни.