Внесення росії до "списку ганьби" ООН: чи можливо притягнути кривдників до відповідальності [ Редагувати ]
Але самих лише санкцій недостатньо, наголошують правозахисники. Потрібен потужний захист на юридичному фронті - причому не лише українських структур, а й міжнародних. Напередодні у Києві закликали внести росію до "списку ганьби ООН" - за те, що військові армії рф систематично скоюють сексуальне насилля проти громадян України. В офісі Генпрокурора зафіксували понад триста випадків, проте статистика, ймовірно, значно страшніша. Більше розкаже Вероніка Ведмецька.
Людмила Гусейнова, постраждала від сексуального насильства, пов'язаного з конфліктом:
Я розумію, що я звільнена фізично, але ментально я ще не звільнена. Я все ще знаходжусь там, в полоні.
Людмила каже: мабуть, ніколи не забуде час перебування у російській в'язниці. Понад 3 роки окупанти тримали її у своїй катівні "Ізоляція", що в Донецьку. Усі знущання пам'ятає у найдрібніших подробицях.
Людмила Гусейнова, постраждала від сексуального насильства, пов'язаного з конфліктом:
Це роздягнення для того, щоб людину зламати, щоб принизити. Вони торкаються до тіла жінок, чоловіків. Вони дають якісь образливі, принизливі коментарі стосовного твого тіла. Вони погрожують насильством. Вони можуть на очах у жінки ґвалтувати чоловіка або робити навпаки. Вони шантажують, вони кажуть, що якщо ти не підеш зараз з нами, то ми вб'ємо твоїх дітей або зґвалтуємо твоїх дітей.
Після звільнення з в'язниці вона проходила довгу психологічну реабілітацію, а тепер намагається розповісти світу про все, що пережила. Та допомагає іншим постраждалим - створила громадську організацію.
Людмила Гусейнова, постраждала від сексуального насильства, пов'язаного з конфліктом:
Коли відчинилися двері камери, де я була, я на той час була ще з однією жінкою поруч, з політичною полоненою. І вона благала, вона казала "не забудь". І це розуміння, що я не маю права забувати, це розуміння, що я знаю, що зараз ці дівчата, жінки проходять.
За даними офісу Генпрокурора, в Україні зафіксовано понад 320 випадків сексуального насильства під час конфлікту. Та це лише офіційні цифри.
Андрій Кочмударов, голова правозахисної громадської організації:
Люди, які стикаються з такими злочинами, вони часто не готові про це казати. Тут згадували про проєкт проміжних репарацій для тих, хто пережив сексуальне насильство. І от така дивна річ, що до цього проєкту заявників набагато більше, ніж тих, хто готовий бути свідком сексуальних злочинів і давати свідчення генпрокуратурі.
Хай там як, але за кожен воєнний злочин має бути покарання, наголошують правозахисники. Одним із механізмів притягнення до відповідальності, який нині розглядає уряд України, є внесення держави-терориста до "списку ганьби" ООН.
Олександр Осіпов, Представник Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини:
Фактично, ми на сьогодні ізолювали російську федерацію в усіх правозахисних, міжнародних інституціях, платформах, і взагалі на міжнародному рівні. Тому будь-яка ініціатива сьогодні, яка буде продовжувати ізоляцію, продовжувати притягнення російської федерації до відповідальності, вона має бути підтримана.
Олена Лазарєва, представниця ГО "СЕМА Україна":
Ми не хочемо, щоб нас жаліли, ми не хочемо, щоб нам співчували. Ми хочемо, щоб з нами ставали поруч і з нами разом боролися. Боролися за визнання росії країною-агресором і за включення росії у цей список.
Громадські активісти вже написали листа до Генсекретаря ООН з проханням внести росію до "списку ганьби". Тепер необхідно, аби його підтримало якомога більше людей. Правозахисники вважають: розголос кожної окремої історії, кожного злочину допоможе встановити справедливість, підтримає потерпілих і досі незаконно ув'язнених.