На Чернігівщині працюють мобільні аптеки: які ліки можна придбати [ Редагувати ]
Доступне лікування. Саме така ціль державних програм "Доступні ліки" та "Мобільні аптеки". По-перше, пацієнти можуть отримувати ліки проти найпоширеніших хронічних хвороб безоплатно або за низькими цінами. По-друге, такі ліки регулярно доставляють жителям віддалених населених пунктів.
Як працюють аптеки у селах Чернігівщини - репортаж Романа Барашева.
Лариса Мартиненко, в. о. директора КП "ЛІКИ ЧЕРНІГІВЩИНИ":
Виготовляла лікарські засоби для немовлят. Під час російської агресії 15 березня 22 року влучила ракета, ви бачите, що залишилось від аптеки. Аптека потребує ремонту.
З цього напівзруйнованого фармпідприємства Чернігова починаються маршрути мобільних аптечних пунктів. Доставляють ліки жителям віддалених регіонів області.
Лариса Мартиненко, в. о. директора КП "ЛІКИ ЧЕРНІГІВЩИНИ":
Підприємство має в роботі 2 мобільних пункти. Маємо 20 погоджених маршрутів, які мають в собі 73 села. Сьогодні їдемо в Михайло-Коцюбинську громаду.
В селі Пакуль - за 30 кілометрів від Чернігова - аптеку на колесах чекають кілька десятків жителів здебільшого похилого віку.
Валентина Хропата, жителька села Пакуль:
Як не та хвороба, так та турбує в нашому віці, дуже дякую, що організували ось це. Дуже зручно тепер стало. Раніше треба було за рецептом їхати в Чернігів, а тепер можна подзвонити до лікаря, лікар уже знає наші хвороби, і може виписати рецепт.
Вікторія Дацюк, староста Пакульського старостинського округу:
Буде дуже добре, якщо на постійній основі буде працювати ця мобільна аптека. До Чернігова, наприклад, 40 кілометрів, не кожна бабуся, дідусь зможуть поїхати й придбати ці ліки.
Аптека приїжджає сюди раз на місяць, працює до останнього клієнта. А в цей час у фельдшерському пункті приймає сімейний лікар. Він навідується в село вряди-годи.
Наталія Косовець, сімейна лікарка:
Приїхала наша пересувна мобільна аптека, і є можливість зараз виписати людям доступні ліки - це прекрасно, що вони можуть вийти із приміщення ФАПу й отримати їх. Села віддаленні, є села, де автобус ходить раз на тиждень.
А ось стан здоров’я селян в умовах війни, більшість з яких пережила окупацію, незадовільний - розповідає сімейна лікарка.
Наталія Косовець, сімейна лікарка:
Ментальне здоров'я постраждало, мабуть, у кожного пацієнта. Дуже загострилися онкологічні захворювання, серцево-судинна патологія.
А ще гіпертонія, цукровий діабет, бронхіальна астма. У переліку мобільної аптеки майже шістсот життєво важливих препаратів. Багато з них внесено в державну програму "Ліки України". Тож видають ліки безплатно.
Любов Літош, завідувачка мобільного аптечного пункту:
Основне, щоб інтернет був, без інтернету ми ніяк не можемо працювати. Для цього є роутер, сім-карти, бо не в кожному селі є з'єднання. Є касовий апарат, все як в аптеці. Все нормально, люди вдячні й слава Богу.
Любові потрібно завезти медикаменти ще в 5 населених пунктів прикордоння Чернігівщини. Там теж чекають мобільну аптеку з доступними ліками. Навідуються вони й у прифронтові села Херсонщини та Харківщини.
Світлана Юльчиєва, сімейна лікарка міської лікарні №2 Чернігова:
За поточний рік нашими лікарями виписано понад 100 00 електронних рецептів за програмою "Доступні ліки".
Олена, жителька Чернігова:
Приймаю постійно протягом декількох років. Дуже велика економія: препарати, які я приймаю на місяць, більше тисячі гривень, якщо купляти за свої кошти. Коли виписується по "Доступним лікам", то один препарат безкоштовно, інший препарат з невеликою доплатою.
"Доступні ліки" можна придбати й за кошти, отримані від "Зимової підтримки" та "Національного кешбеку". До програм може долучитися будь-хто - вікових обмежень немає. Наступного року проєкт "Доступні ліки" розширять. У Держбюджет-2025 закладено понад шість з половиною мільярдів гривень на медично-фармацевтичну підтримку українців.