"Активні парки. Нестримні": на Одещині впроваджують адаптивні клуби для ветеранів [ Редагувати ]
Загальнодержавний проєкт "Активні парки. Нестримні" впроваджують в Україні. Нагадаю, це мережа безбар'єрних осередків для фізичного та ментального відновлення ветеранів війни, їхніх рідних та людей з інвалідністю. На Одещини до проєкту приєдналися вже вісім клубів. Один з них, де учасникам бойових дій безоплатно надають реабілітаційні послуги, відвідав Андрій Анастасов.
До початку великої війни Денис працював будівельником. На фронт пішов добровольцем - служив у Третій окремій штурмовій бригаді. Два роки тому під Бахмутом зазнав важкого поранення. Через приліт ворожого КАБу - кілька місяців був прикутий до ліжка. Нині потроху відновлює рухливість кінцівок.
Денис Денисов, ветеран російсько-української війни:
Ну, хочеться знову почати бігати, хочеться. Це не просто - це дуже багато сил, це дуже багато емоцій треба пережити, щоб себе змушувати працювати над цим, так: це непросто, але результати дають свої плоди.
Таких історій в цьому реабілітаційному центрі уже понад три сотні. Тут на відновленні перебувають ветерани війни, і часто їх заново вчать ходити. Як-от Стаса - від кульового ушкодження у нього надскладна черепно-мозкова травма.
Анастасія Сарган, фізична терапевтка:
Дуже багато роботи виконується саме у відношенні того, щоб боротися зі страхом рухатися, бо є такі декілька тригерних рухів - вони в коліні, вони в стопі, котра уражена, і насправді дуже класні емоції отримуєш, коли людина просто боялася робити цей рух і вона нарешті, навіть сама для себе не помічаючи того, починає його робити.
Щоби зробити такі перші кроки - поки тільки мріє Сергій. Його поранило під час штурму ворожих позицій. Повноцінно зараз працює лише права рука. Відновитися допомагають тренери та дружина.
Вікторія Лещенко, дружина Сергія:
Коли поруч рідні, ми завжди підтримуємо, завжди кажемо, що треба йти вперед - і проходить цей момент слабкості і все: далі продовжуємо працювати.
Сергій Помогайбо, ветеран російсько-української війни:
Саме основне це в голову - черепно-мозкова проникаюча. Краще уже стало, звичайно, самопочуття покращується, надіюся, що скоро ходити почну потихеньку - з палицею.
У центрі кажуть, головне, щоби ветерани повірили у свої сили та не припиняли тренувань. А для цього залучають їх до подальших занять адаптивним спортом. Саме тому заклад приєднався до національного проєкту "Активні парки. Нестримні".
Іван Бойчук, засновник реабілітаційного центру:
Ми в нашому залі дуже сильно любимо займатися кросфітом, майже всі займаються кросфітом - і ми намагаємося довести наших ветеранів саме до цього виду спорту, тобто спочатку їх відновити, покращити ходьбу, покращити рухи, щоби можна було ветеранам потім брати участь у змаганнях з кросфіту.
Загалом на Одещині послуги фізичної та психологічної реабілітації колишнім фронтовикам надають понад пів сотні медичних закладів - і державного, і приватного секторів.
Оксана Рокунець-Сорочан, директорка Департаменту охорони здоров’я Одеської ОВА:
Зараз ми активно інформуємо про чинні центри, на всіх інформаційних блоках, на сторінках Департаменту охорони здоров’я. Намагаємося, щоб заклади охорони здоров’я, які реабілітують, також активно виступали в мережі, говорили про це. Далі ми говоримо про те, що всі сімейні лікарі, якщо до них звернутися, вони направлять в той лікувальний заклад, який має у своєму складі реабілітацію.
Лікування за програмою медичних гарантій передбачає лише кілька реабілітаційних курсів на рік. А за важких поранень - відновлюватися треба безперервно. Ветерани зазначають, було б добре, якби держава врегулювала це питання.
Олег Кошолапенко, ветеран російсько-української війни:
Якщо я відновлююсь уже третій рік, то що таке два-три тижні? Завдяки от таким хлопцям, дівчатам, мені пощастило - вони мене взяли, а скільки хлопців, дівчат, які не можуть відновитися? Які не в таких великих містах, як Одеса, Київ? Там, де маленькі міста або села? Звісно, підтримка держави, місцевих громад повинна бути велика.