Дітей кидають за ґрати, а винні в кремлі: як вберегти підлітків від вербування ФСБ [ Редагувати ]
Підпали та теракти! Російські спецслужби активно залучають до своїх диверсій українців.
Сьогодні правоохоронці затримали мешканця Херсонщини. Він координував російські авіаудари по місту і намагався зібрати інформацію про об’єкти Сил оборони та енергетики. А напередодні слідчі викрили ціле угруповання паліїв. Затримали 13 підозрюваних. Одна з затриманих - одеситка, яка спонукала до диверсій свого 16-річного сина.
Дедалі частіше російські агенти вербують українських підлітків. Лише від початку року СБУ затримала понад 40 дітей, яких ворог прагнув використати у своїх цілях. Де зараз перебувають ці неповнолітні? Що розповідають про пастку, в якій опинилися? Та як батькам уберегти дітей - дивіться в матеріалі з Одеського слідчого ізолятора.
Я не обдумала свій поступок.
Я не хочу у в’язницю, нас обманули. Сидіти не хочу.
Один і той самий сценарій - один і той же фінал! У соцмережах діти шукають підробіток, на них виходять російські спецслужби, пропонують спершу нескладні завдання, приміром, намалювати антиукраїнські графіті, а потім залучають до серйозної підривної діяльності. У випадку шістнадцятирічного Данила - це був підпал автівок ЗСУ. За кожну ворог обіцяв тисячу доларів.
Данило, ув’язнений ДУ "Одеський слідчий ізолятор":
Тобто сказали знаходити автівки, знімати на відео, показувати ці автівки куратору, а куратор уже говорить: треба її підпалювати чи не треба.
Разом із товаришем Данило підпалив в Одесі дві автівки. Каже, не знав, що кримінальна відповідальність за такі вчинки настає з чотирнадцяти років. Російські куратори ввели в оману.
Данило, ув’язнений ДУ "Одеський слідчий ізолятор":
Вони пояснювали, що якщо вас спіймають, якщо ви не встигнете убігти, то до вас просто приїдуть, штраф можуть виписати і все: все буде окей! А не як зараз, що нас в СІЗО посадили.
А ось шістнадцятирічна Світлана спершу погодилася підпалити автівку, а потім відмовилася, та було вже пізно. Ефесбешник почав шантажувати дівчинку компроматом і вона скоїла злочин.
Світлана, ув’язнена ДУ "Одеський слідчий ізолятор":
Він зламав мій телеграм, почав погрожувати, мовляв, має всі мої контакти, а також мами, тата, молодших братів та сестер. Скачав всі мої переписки, тобто він знав усе про мене і сказав, що якщо я не зроблю те, що він скаже, то будуть проблеми. Ось і довелося зробити.
В Одеському слідчому ізоляторі нині більше як половина підлітків - саме за злочини проти основ національної безпеки. Це підпали об’єктів "Укрзалізниці", виготовлення вибухівки, підриви відділків поліції та військових частин. За це загрожує від п’яти років позбавлення волі до довічного. І це, безумовно, шок для дітей.
Вадим Ягодкін, представник Департаменту з питань виконання кримінальних покарань:
Хтось під час потрапляння в перші дні навіть не розуміє, що з ним відбулось, що його очікує. Багато дітей з нормальних сімей, де є тато, мама, сім'я, що працює, але так відбулось. Ворог використовує просто слабку ланку нашого суспільства для виконання своїх цілей.
В очікуванні судового розгляду неповнолітні продовжують вчитися тут як у звичайній школі: займаються спортом, самоосвітою, спілкуються з психологами, зустрічаються з представниками громадських організацій. Все для того, щоби ув’язнення не затягнуло їх далі у кримінальний світ.
Олег Паниченко, заступник начальника ДУ "Одеський слідчий ізолятор":
Звичайно, перебування в нашому закладі, у виховній колонії не є, скажімо так, веселковим закладом, якимось санаторієм, але і з цих закладів також можна отримати певний досвід і неповнолітній налаштовується на те, що це не кінець життя: ти молодий, це тільки початок, головне - зробити правильні висновки для себе, от і все.
Водночас правоохоронці застерігають: ворог продовжує полювати на українську молодь. Тому батькам слід приглядатися, що робить їхня дитина, особливо ввечері та вночі, коли скоюють більшість таких злочинів.
Вікторія Чалова, начальниця відділу ювенальної превенції поліції ГУНП в Одеській області:
Якщо ваша дитина раніше ходила гуляти, там, до дев’ятої вечора і верталася, а тепер ви розумієте, що вона може повернутися об одинадцятій, о дванадцятій, багато часу проводить у соціальних мережах, грає в якійсь ігри, в які раніше не грала, то потрібно звертати увагу.
Та в СБУ зазначають: абсолютно всі такі правопорушення на сьогодні розкривають. Тому підлітку або його батькам чим швидше, тим краще у разі ризику швидше звернутися по допомогу.
Анна Шевчук, речниця Управління СБУ в Одеській області:
Навіть якщо підліток погодився на співпрацю з ворогом, треба все одно своєчасно повідомити правоохоронні органи, співпрацювати зі слідством і це дасть змогу уникнути або пом’якшити покарання навіть після злочину.
Для цього Служба створила у телеграмі окремий чат-бот, який називається "Спали ефесбешника". Туди можна повідомляти про спроби вербувань з боку ворога. Передана інформація є цілком конфіденційною.