Крізь вогонь і втрати: "Шквал" показав 10 років боротьби у фото [ Редагувати ]
Бойовому підрозділу 7-го прикордонного Карпатського загону "Шквал" – 10 років. Його заснували в травні 2015 року, відтоді його бійці виконували завдання на Сході України.
Відзначити річницю прикордонники вирішили фотопроєктом, де зібрали найвагоміші знімки їхньої участі в захисті країни. Історії військових, які залишилися поза кадром, розкаже наш Роман Гаврилів.
Злагодження, бої, побут, відпочинок. На світлинах – 10 років із життя підрозділу "Шквал". Ось на фото троє військових зазнімковані біля пошматованого прапора Державної прикордонної служби. Він належить бійцеві, історія якого залишилася поза цим кадром.
Цей прапор був зі мною дуже довгий період. Він потрапив разом зі мною під авіаційний обстріл.
Прикордонник Денис Бульбанюк завжди тримав стяг ДПСУ у бронежилеті. Був із ним і під час чергового наступу росіян на Харківщину. Поблизу Вовчанська на місце дислокації військових прилетів двохсоткілограмовий КАБ.
Денис Бульбанюк, військовослужбовець підрозділу 7-го прикордонного Карпатського загону "Шквал":
Була дерев’яна будівля, стіни повністю рознесло. Я залишився під завалами, відчув, що я стікаю кров’ю, і часу в мене не дуже багато, але все-таки відчув, що маю сили боротися.
Денис зумів вибратися. Далі допомогу йому надали побратими й парамедики. У бійця була відкрита черепно-мозкова травма, уламки сильно покалічили тіло.
Денис Бульбанюк, військовослужбовець підрозділу 7-го прикордонного Карпатського загону "Шквал":
Сам не знаю, як так все сталося, що я вижив, але мені допомогли. Перш за все те, що я постарався, але найбільше – це лікарі, які мені тоді допомогли.
Знайдений під завалами прапор вручили командирові. Саме цю мить і зазнімкували. Утім, світлину Денис може побачити лише через окуляри. Через важку контузію правим оком він майже не бачить. Та попри поранення воїн продовжує служити.
Прапор Державної прикордонної служби має пошкодження, але він продовжує… Так само і я. Є якісь вади, але я продовжую службу.
Інше фото зробили вже під час ротації з Вовчанська. На ній воїн Віталій Бех.
Я знаходжусь ось тут. Це загальна світлина з нагородження військовослужбовців після нашого відрядження з населеного пункту Вовчанськ.
За день до виставки Віталій уперше став батьком – народився син. Тож нині боєць у відпустці. У складі "Шквалу" він керує розвідувальними й ударними безпілотниками. Каже: за три роки війна стала іншою.
Віталій Бех, військовослужбовець підрозділу 7-го прикордонного Карпатського загону "Шквал":
Усе змінилося дуже протилежно. Якщо на початках виконувались завдання людським ресурсом, зараз усе переходить до інновацій, технологій. І більшість завдань виконуються з допомогою безпілотних систем.
Світлин з прикордонницею Юлією Матис немає. Але жінка прийшла розповісти свою історію. Її чоловік воював у "Шквалі" і поліг у бою неподалік Бахмута у 2023.
Юлія Матис, військовослужбовиця 7-го прикордонного Карпатського загону "Шквал":
Я і відмовляла чоловіка, щоб можливо він не їхав. Він казав не відмовляти його, тому що він зробив усе одно так чи інакше. Саме таким я хочу виховати свого сина, бо надзвичайно мужній мій чоловік, і великий приклад для нього.
Після втрати Юлія вирішила: у стрій стане й вона.
Юлія Матис, військовослужбовиця 7-го прикордонного Карпатського загону "Шквал":
Служба мене врятувала, тому що коли сталася трагедія в нашій сім’ї, було тяжко врегулювати свої емоції, якось їх контролювати. Зараз мені це допомагає, і якось стаю більш сильною, тому що розумію: я не сама – у мене є син, якого треба виховувати за двох.
На фотовиставці – усього 35 світлин за весь час існування підрозділу. В одній із львівських галерей побачити їх можна ще протягом тижня.