В Києві влаштували "Ярмарок підкупу" для любителів продати голоси [ Редагувати ]
Харчові набори, ліки, екскурсії і дитячі майданчики.
Як кандидати в депутати "купують" виборців, щоб потрапити в парламент, і що за це може бути і одним, і іншим - вирішили нагадати киянам громадські активісти.
Й організували на Майдані Незалежності ярмарок підкупу.
Що продавали - бачила Ірина Романова.
"Якщо у вас немає дитмайданчика біля вашого будинку, ми можемо оплатити дитячий майданчик".
На Майдані Незалежності, де ще недавно стояли намети пікетувальників, - Ярмарок підкупу.
За 10 тисяч голосів виборців обіцяють збудувати церкву.
За 9 тисяч - організувати концерт, за вісім тисяч - відремонтувати дороги.
А ще в арсеналі - харчові набори, ліки, і фуршети.
"Ми ілюструємо те, що багато кандидатів не цурається возити своїх виборців в ресторани, годувати їх за свої гроші для того, щоб всі ці бабусі голосували саме за них. В цьому році це така новинка на ринку підкупу виборців", - розповідає представниця "Громадського сектор Євромайдану" Катерина Ніколаєнко.
Ще одна "фішка" нинішньої передвиборчої кампанії - створення кандидатами-мажоритарниками різноманітних благодійних фондів.
"Благодійний фонд починає свою діяльність під прізвищем кандидата в депутати виключно в період, коли починається виборча кампанія. Будуються церкви, начебто ремонтуються дороги, здійснюється завезення комп’ютерів в школу. Це так званий, начебто законний спосіб, але по факту є підкуп виборів", - запевняє учасниця акції "чесні вибори" Олена Подобєд-Франківська.
На попередніх парламентських виборах підкуп виборців був найпоширенішим правопорушенням.
І хоча усі факти активісти передали до міліції, жодного кандидата-порушника так і не покарали.
А ось цього року підкуп так безкарно вже не мине, сподіваються організатори акції.
У вівторок парламент вніс зміни до закону і тепер кандидати, які зловживають харчовими пакетами і фуршетами, можуть навіть сісти до в’язниці.
"Штрафи від 3000 до 5400 гривень, навіть передбачені випадки позбавлення волі до двох років. Під час цієї кампанії зафіксовано 44 факти підкупу. З них порушено 11 справ", - каже організатор акції "Чесні вибори" Олександр Мельник.
"За гроші від кандидата в депутати або харчовий пакет сьогодні можуть покарати і виборців. Або штрафом в 3 тисячі гривень, або виправними роботами до двох років. А ось посидіти на лавочці імені кандидата можна абсолютно безкарно", - розповідає кореспондент Ірина Романова.
Закон, правда, Президент ще не підписав.
Але потенційні виборці і без цього - просто з принципу - відмовляються продавати свої голоси.
"Особисто я не стикався, але це вважається великий злочин і за таке треба вдягати наручники. Чому ця влада так не робить?", - не розуміє мешканець Черкаської області Василь.
"Я останній раз була на Майдані 24 лютого. І бачила цей жах. І я собі подумала, якщо я зараз продам свій голос - навіть по злиднях і бідності, як пенсіонери - я зраджу цих хлопців. Він, напевно, не за голос боровся, не за гречку, а за те, щоб ми жили у вільній країні. Так починаємо з себе. Я теж так вчиняла. Але зараз у мене свідомість змінилося. Я не буду за 200-400 гривень продавати тих хлопців, які тут загинули, які гинуть в АТО. Я зараз до цього по-іншому ставлюся. Починаючи з малого - можна продати більше", - впевнена мешканка Києва Галина Григоренко.
Ірина Романова, Вадим Свиридонов, телеканал "Інтер"