Екологічне лихо на Житомирщині: місцеву річку отруїли аміаком [ Редагувати ]

Екологічне лихо на Житомирщині. В річці Тетерів масово гине риба. Місцеві мешканці скаржаться на страшний сморід та погане самопочуття. Люди підозрюють у всьому місцевий завод морозива. Там натомість звинувачення заперечують. В ситуації розбиралася Поліна Спасенко.
"- Вот третий рак, четвертый, пятый..."
Рибалки показують, на що перетворилася річка Тетерів. Вони першими забили на сполох кілька днів тому. Прийшовши з вудками на берег - не повірили очам.
"Это была страшная картина - мы заехали с той сторонни, через Станишовку, там весь берег, вся речка, вот этот мостик, мы с него снимали, была усеяна дохлой рыбой", - розповідає Ігор Малій, місцевий житель.
Щука, судаки, карась, купа мальків. Далі риби іще більше. Частина з неї вже встигла потонути, а іншу частину, кажуть рибалки - місцеві збирають на корм курям.
Куди не кинь оком - усюди розбухла риба. А от чого камера не передає - страшенного смороду, що стоїть над водою.
"Ветерок остуда, а оно течет отут - і дихать немає чим! Кози даже не паслись - вонь!", - скаржиться Валентина Федорівна, місцева жителька.
Від чого загинула риба, - з'ясовують експерти рибоохоронного патруля та обласної екоінспекції. Наразі дослідження ще не закінчені, та перші результати уже є.
"На сьогоднішній день відомо, що є перевищення аміаку", - повідомив Сергій Зибалов, в.о. начальника державної екологічної інспекції у Житомирській області.
Остаточний висновок фахівці обіцяють оприлюднити за кілька днів. А поки що - підраховують можливі збитки.
"- Приблизно 380 тис грн. Якщо буде встановлено, що якийсь порушник, всі метеріали будуть направлено в правоохоронні органи і будемо запускати механізм, для того, щоб ці збитки стягнути з порушника".
Тим часом рибалки взялися до власного розслідування.
"Прийшли до цих труб - одна труба іде на територію завода, друга іде на міські очисні споруди", - розповідає Юрій Кошель, голова ГО Федерації риболовного спорту Житомирської області.
На місцевому заводі стверджують - до загибелі риби не причетні. Аміак тут справді є, та потрапити у воду - переконують - він не міг.
"Це не можливо, тому що це все фіксується в МЧС, а МЧС - це аварійні бригади, які тільки найменша концентрація аміаку - вони вже тут біля нас", - говорить Іван Гаврилюк, начальник відділу забезпечення виробництва холоду.
Труба ж, що тягнеться з підприємства до річки - водостік для дощової води, пояснюють на заводі. У технічної - інший шлях.
"В нас каналізація центральна - ми працюємо з водоканалом. В нас договір підписаний з Водоканалом, прямих стоків в нас в річку немає", - говорить Сергій Вівсик, гендиректор заводу.
На житомирському Водоканалі - свої пояснення. Мовляв, днями у місті прорвало каналізаційний колектор. Та що саме це стало причиною загибелі риби, в КП визнавати не поспішають. Проводять власну експертизу.
"Аварія була локалізована, але настільки великий знос цього трубопроводу - він залізобетонний, в нього газова корозія, в нього стінки дуже тонкі стали - що він став навіть обрушуватись і ця локалізація ні до чого не привела і зараз є тільки один вихід - це санація цього трубопроводу.
Ми могли б його розкопати, ми могли б його - скажімом так - пустити стоки по лотку, але ми не можемо цього зробити, тому що хтось незаконно побудував там своє житло", - розповідає Андрій Нікітін, директор КП "Житомирводоканал".
Тим часом житомирські рибалки запевняють - будь що добиватимуться правди - готові і пікет влаштувати, і трасу перекрити. Вони ж бо останні 5 років власним коштом купували тонни мальків для зариблення. Та річ, кажуть, - не лише у цьому.
"Мы уже не говорим за рыбу, которую вот рыбаки закупают и запускают за свои деньги кровные - собирают, вот. Мы говорим, что вся вода вот эта - идет туда вниз и там идет водозабор и там на районы уже она идет как питьевая эта вода. Вы понимаете, она попадает в колодцы, после чего у нас берется рак и все остальное", - скаржиться Ігор Малій, місцевий житель.
На місцеві експертизи активісти не надто сподіваються. Нашій знімальній групі вони передали проби води, які ми віддамо до незалежної лабораторії. Про результати повідомимо, щойно вони будуть готові.