У Ковелі розкладаються 3 тисячі тонн рештків тварин [ Редагувати ]
Нестерпний сморід дошкуляє жителям Ковеля. На місцевому ветсанзаводі, куди на утилізацію звозять рештки тварин з усієї Волині, досі не вдалося ліквідувати надзвичайну ситуацію.
Ми вже розповідали цю історію. За зиму на підприємстві накопичили три тисячі тонн відходів, які почали розкладатися і отруювати довкілля. Жителі перекривали міжнародну трасу і влаштовували акції протесту, щоб на ситуацію звернули увагу в столиці.
Гори смердючих відходів над парканом уже не визирають. Половину все ж вивезли. Ще частину - спалили в новій печі, яку заводові подарував місцевий нардеп. І все. Місяць тому роботи припинилися.
"Державне підприємство знаходиться в скрутному фінансовому стані за рахунок того, що нема фінансування, нема коштів, борги по заробітній платі, рахунки заблоковані, підприємство визнане банкротом", - розповідає директор Ковельського ветсанзаводу Андрій Марченко.
Сотні тонн відходів так і залишилися лежати просто неба. Назбирав їх тут колишній директор, - кажуть працівники. За гроші дозволяв звозити непотріб, який підприємство не могло переробити.
"Сировину ми приймали, але не встигали переробляти, але що одне - зарплата йшла число в число".
У поліції жадають зустрічі з екс-директором заводу. Його підозрюють за двома статтями - забруднення земель і перевищення повноважень, яке спричинило тяжкі наслідки.
"Він переховується від органів досудового розслідування, 12 квітня оголошено в розшук Сухоноса Вадима Леонтійовича. Просимо всіх небайдужих при отриманні інформації про місцеперебування повідомити в поліцію", - каже слідчий Ковельського відділу ГУНП у Волинській області Володимир Супронюк.
Поки втікача, чиї дії призвели до екологічної катастрофи в Ковелі, шукають, у райцентрі чекають на гроші. Кабмін відреагував на протести жителів ще в травні. З резервного фонду мали виділити 17 мільйонів гривень для облаштування могильника. Під це вже знайшли занедбані металобетонні конструкції.
Але більша частина суми піде на будівництво центрального водопроводу для мешканців прилеглих до заводу сіл. Продукти розпаду потрапили у ґрунтові води. Люди кілька місяців користуються привозною водою. У колодязях тепер вона виявилася не питною.
"Я так надіюся, що на наступному тижні, до кінця тижня, я надіюсь, і молю Бога, щоб ті гроші прийшли. І нас сьогодні низький старт, в нас є підрядники", - каже ковельський міський голова Олег Кіндер.
Але й це не основна проблема. Роботи, профінансовані з держбюджету, передбачають тендер. В Україні це досить тривалий процес. Мер Ковеля каже: думає, як його уникнути. Якщо це у нього вийде, відкритим залишається питання, як тоді вдасться перевірити, на що були витрачені державні гроші.