Глобальний збій Microsoft: як усунули проблему і як запобігти цьому [ Редагувати ]
Збій у матриці. Від лондонської біржі до японського МакДональдзу... У всіх - сині екрани. У п'ятницю майже увесь світ відчув на собі наслідки збою у програмному забезпеченні Microsoft. Таку собі репетицію технологічного апокаліпсиса спричинило невдале оновлення антивірусу, яке заблокувало мільйони комп'ютерів і паралізувало роботу аеропортів, супермаркетів, банків, медіа та інших компаній, зокрема й українських.
Як ремонтували технічну несправність та чи можна уникнути такого в майбутньому? Далі.
Екран - не звичайний. Наші рейси не летять. Нам довелося міняти літак. Весело тут…
Сині екрани смерті, так називають повідомлення системи "Майкрософт" про серйозний збій у роботі комп'ютера, завдали стресу авіаперевізникам і пасажирам по всьому світу.
Марія, пасажирка:
Вони сказали, що у Transavia стався збій на глобальному рівні. Ми не можемо вилетіти, тому що немає інформації. Нам сказали, що доведеться дочекатися електронного листа, щоб дізнатися, чи зможемо летіти сьогодні.
Глобальний збій у комп'ютерах, що працюють на операційній системі "Віндовс", зачепив всі континенти. Найбільше постраждали аеропорти. Через хаос і скасовані рейси застрягли мільйони пасажирів.
А ще супермаркети. Лікарні й банки. Митниці. З проблемами стикнулися й у французькому Діснейленді…
І на Лондонській біржі.
Зачепила кіберпошесть і українські компанії, зокрема "Нову Пошту", "Сенс банк" та мобільний оператор "Водафон". Однак за кілька годин ситуацію вдалося стабілізувати.
Сьогодні вранці протягом години спостерігали складнощі в отриманні послуг у частини абонентів Vodafone в усіх регіонах України. … Причиною став збій в роботі глобальних інформаційних систем, який вплинув на інфраструктуру багатьох компаній світу.
Що ж це було? Невже хакерам вдалося атакувати стільки систем одночасно? З'ясувалося, навпаки, мільйони комп'ютерів по всьому світові в одну мить "поклало" невдале оновлення корпоративного антивірусу.
Стефано Занеро, аналітик з кібербезпеки, професор відділу комп'ютерної інженерії політехніки у Мілані:
Цей конкретний збій був спричинений програмною платформою під назвою CrowdStrike, яка є агентом для захисту комп'ютерів від вторгнень і зловмисного програмного забезпечення. Оновлення було випущено ввечері між шостою і сьомою за італійським часом. Ті комп'ютери, які вже були ввімкнені, або ті комп'ютери, які завжди увімкнені, як-от сервери, які отримали це оновлення, заблокувалися із синім екраном, а потім продовжуватимуть блокувати синій екран кожного разу, коли їх перезавантажуватимуть.
Компанія CrowdStrike швиденько опублікувала інструкцію з усунення збою. А її директор публічно вибачився.
Сьогодні не було ані кібератаки, ані інциденту безпеки. Наші клієнти залишаються повністю захищеними.
Ми розуміємо всю серйозність ситуації та приносимо щирі вибачення за незручності та збої. …
Як зазначали раніше, проблему виявлено та її виправлення розгорнуто.
При цьому експерти певною мірою виправдовують програмістів CrowdStrike. Кажуть, щоби випереджати хакерів, їм доводиться ризикувати.
Стівен Мердок, професор інженерії безпеки в Університетському коледжі Лондона:
Всі компанії з кібербезпеки змагаються за те, щоб якомога швидше запроваджувати нові технології. Але це означає, що вони подекуди не мають достатньо можливості перевірити програмне забезпечення. Адже якщо вони сповільняться, це хоч і забезпечить кращу стійкість, але також дасть більше можливостей для зловмисників.
А урядовці тепер міркують, як вберегтися від такого у майбутньому.
Клаудія Платтнер, голова агенства з кібербезпеки Німеччини:
Те, що ми бачимо, кажучи технічною мовою, є яскравим прикладом ризику третьої сторони. Ми повинні на це зважати, і що буде важливо надалі, переконатися, що ми краще керуємо такими кризами в майбутньому. Ми напряму обмінюємося інформацією з CrowdStrike і Microsoft, щоб якнайшвидше надати постраждалим достовірну інформацію, щоб ми могли швидко впоратися з кризою. І, звісно, потім доведеться поговорити про якість CrowdStrike та Microsoft.
Роботу комп'ютерних систем у світі зрештою відновили. Однак експерти кажуть: ця стресова ситуація показала, наскільки вразливими можуть бути глобальні комп'ютерні системи, та похитнула довіру користувачів. Тим часом компанія-розробниця антивірусу за своє невдале оновлення вже поплатилася - вартість її акцій упала на 20%.