У Києві запрацював екскурсійний маршрут "Київщина. Місцями пам'яті" [ Редагувати ]
"Київщина. Місцями пам'яті" - такий екскурсійний маршрут запрацював у столиці. Українцям пропонують відвідати місця героїчного опору російським окупантам. Екскурсії безоплатні. І наша Валерія Глущенко побувала на такій.
Вісімдесят дітей тут було. А всього, в цьому укритті, понад сто людей. Тут уже дихати не було чим. росіяни не змогли сюди дістатися. Вони перші двері зламали, а другі наші хлопці підперли ломом. Там дуже міцні залізні двері були. Тому й не змогли потрапити. Ми тут страшне, що пережили.
Сергій згадує лютий 2022 року. Тоді сотні людей ховалися в одному з укриттів на вулиці Яблунська в Бучі. На вулиці російські солдати розстрілювали місцевих жителів. Тепер про це нагадує пам'ятна стіна.
В'ячеслав Арещенко, гід:
Коли відбувся розстріл цих хлопців, то один вижив. Куля пройшла навстіж. Він лежав тихо, поруч із загиблими тілами. І вночі виповз до сусіднього будинку. Але орки його знову впіймали та привели в те ж саме місце. Коли вдруге його вели, він казав, що це був якийсь жах. Він вижив просто чудом. Зраз ось це одна людина - свідок для Гааги.
Ця стіна - одна з 7 зупинок нового маршруту екскурсії "Київщина. Місця пам'яті". Він - про початок повномасштабного вторгнення і про звірства окупантів на Київщині в ті дні. Це пілотний проєкт, створений за ініціативи Київської обласної військової адміністрації.
Микола Бойко, перший заступник голови Київської обласної військової адміністрації:
При створенні цього маршруту пам'яті ми приділяємо увагу в тому числі й наповненню програми для того, щоб люди могли ознайомитись та побачити ці місця. Ознайомитись з історією кожної людини, яка відстоювала та захищала, а також загинула, ми долучаємо сюди гідів та місцеву владу.
Ще один об'єкт пам'яті екскурсійного маршруту - у Мощуні. І має назву "Янголи Перемоги".
Селище Мощун 27 лютого 2022 року опинилося в центрі опору ворожій навалі.
Вадим Жердецький, представник Гостомельської військової адміністрації в селі Мощун:
Ми з вами знаходимось на легендарному місці незламності української столиці та нашої Батьківщини. Ще тоді ми називали це 0. Де були викопані окопи місцевими та військовими. Наші жінки знаходились у підвалі. У моєї матері погріб 60 см від такої навали лопнув. Ви уявляєте, скільки тут. Летіло з тої сторони Ірпеня, річки, маю на увазі, все, що було в них.
Згодом росіяни відступили. Але посадовці та місцеві вирішили зберегти тут усе, як було. Окопи укріпили. Встановили пам'ятники полеглих бійців. Їх тут понад сто. Відсканувавши Qr-код, можна дізнатися більше про кожного захисника, який віддав життя за оборону столиці.
Владислав Альохін, директор Національного музею-заповідника української військової звитяги:
Для того, щоб зберегти це місце, музей взяв на 49 років в оренду цю земельну ділянку. Бо це ж фактично ліс. Також був створений відділ музею, який буде займатися подіями саме Мощуна. Провели тут благоустрій території. З родинами ми прийняли рішення зберегти тут все, як є: окопи, бліндажі і т. д.
Історичним маршрутом екскурсоводи також вестимуть туристів до Церкви святого Апостола Андрія Первозванного та Всіх Святих у Бучі. Там нині меморіал.
В'ячеслав Арещенко, гід:
Саме тут 10 березня почали масово ховати місцевих жителів. Ці світлини, спершу їх побачили з космосу, що відбувається таке масове захоронення, а потім вже, після звільнення Бучі, приїхала делегація і відвідувачі, відбувалась тут ексгумація.
А це житловий комплекс "Ірпінські Липки". росіяни його зруйнували. Тут досі тривають відновлювальні роботи.
Цвинтар знищених авто. Люди намагалися рятуватися, а росіяни розстрілювали їх упритул. Міст через річку Ірпінь, який підірвали наші захисники, щоби зупинити просування ворога.
Кожна пам'ятка має віртуальну ЗД-модель. Її можна побачити, відсканувавши Qr-код.
Євген Самойленко, в. о. директора Департаменту культури та туризму Київської ОВА:
На сайті ОВА та Департаменту культури та туризму ми розмістили реєстраційну форму, де всі охочі можуть доєднатись до всіх місць пам'яті та можуть просто лишити заявку. Ми передбачили все, там є мотиваційний лист. Всі охочі прописують, чому саме вони хочуть пройти цей маршрут. І ми оберемо самих вмотивованих, бо є обмеження на кількість людей. Пройти можна екскурсію і організовано з гідом, а також і самостійно проклавши маршрут.
Пам'ятний маршрут нині на етапі розробки. У майбутньому організатори додадуть до нього інші локації. Однією з перших, найімовірніше, стане Центральний будинок культури в Ірпені.