Саміт G20 у Бразилії: які важливі рішення ухвалили [ Редагувати ]
Бразильська "двадцятка": перші підсумки. Конфлікти й війни мають бути врегульовані мирно; Радбез ООН треба реформувати; G20 працюватиме з цифровими платформами для протидії дезінформації…
Це лише кілька пунктів резолюції, яку світові лідери ухвалили на саміті в Ріо-де-Жанейро. Але є ще багато заяв, які стосуються України, і переговорів на полях зустрічі. Наш спецкор Дмитро Анопченко розповість всі подробиці.
Пресрум саміту гуде, наче розворушений вулик: всі щось диктують, друкують, намагаються докричатися до редакцій телефоном… Момент, коли зʼявляється підсумкова декларація G20 завжди один з найважливіших, адже бували зустрічі, коли через протиріччя документ так і не могли затвердити. Цей саміт заявляли як відповідь на головні глобальні виклики, тому як без спільного рішення "двадцятки"!
Текст обсяжний, але з важливого для нас із вами у резолюції пишуть про "неймовірні людські страждання і наслідки війн для всього світу" і чітко зафіксовано: "G-20 засуджує напади на цивільних та інфраструктурні обʼєкти", а всі країни мають утримуватися від застосування сили задля захоплення чужої території. Натяк більш ніж прозорий. Також у розділі щодо України зафіксували підтримку ініціатив "щодо досягнення справедливого і міцного миру відповідно до Статуту ООН". І формулювання тут важливе, бо Статут каже про територіальну цілісність. Лідери "двадцятки" виступили також за реформу Радбезу ООН та Світової торгівельної організації. І пообіцяли працювати з цифровими платформами, аби зупинити дезінформацію, бо використання штучного інтелекту прискорює і створення, і розповсюдження фейків.
А от більше лунало вже в кулуарах. Британський премʼєр Стармер заявив про необхідність посилити підтримку України.
Кір Стармер, прем'єр-міністр Великої Британії:
Я на "двадцятці" з одним тільки меседжем: ми маємо подвоїти нашу підтримку. Тисяча днів війни, тисяча днів російської агресії й жертв з боку України. Це для мене номер один.
Стармер відмовився відповідати на запитання щодо дозволу Києву на використання британських далекобійних ракет Storm Shadow для ударів вглиб російської території, сказав: розголошення буде на руку лише путіну. Підкреслив, що не говорив з лавровим та не збирається. А от канадський премʼєр Трюдо, за даними каналу CTV, намагається тиснути на союзників, щоб Україна отримала повноцінне членство в НАТО. Почав лобіювати це вже зараз, а в наступному році матиме ще більше можливостей для цього, адже саме Канада у 2025-му прийматиме "Велику сімку" - передає кореспондент канадського телебачення, яка супроводжує Трюдо.
Він лобіюватиме серед союзників, які приїхали на саміт, надати Україні повноцінне членство в НАТО, щоб підтримати План перемоги Зеленського, що включає і повернення територій, які росія захопила під час вторгнення.
Показово, що саме Трюдо і Байден не прийшли на спільне фотографування учасників саміту. І хоча Білий дім пояснив це "проблемами з логістикою", всім зрозуміло, що це за "проблеми". Навіть російське МЗС визнало, що два політики не хотіли стояти поруч з лавровим. У Держдепі також розʼяснюють, що жодних контактів Блінкена з російським міністром не буде.
Хто запросив його на розмову - так це Ердоган. І хоча Туреччина не готувала для G20 офіційних пропозицій щодо припинення війни, Анкара все ще намагається бути посередником. І використала майданчик саміту для консультацій, зокрема, і щодо того, яким він може бути - цей шлях до миру.