Україна отримає розширений доступ до захищеного зв'язку Starshield - Bloomberg [ Редагувати ]
Пентагон уклав контракти з американською компанією SpaceX Ілона Маска щодо розширення доступу України до створюваної американської розвідки супутникової мережі Starshield, повідомляє агентство Bloomberg.
За новими контрактами доступ до системи Starshield, яка є більш захищеною та заточеною під військові потреби версією супутникової системи Starlink, буде відкрито для 2500 терміналів Starlink в Україні. Раніше доступ до Starshield в Україні було дозволено для 500 терміналів Starlink, таким чином загальна кількість точок доступу до даної системи супутникового зв'язку становитиме 3 тис.
За даними агентства, два контракти про розширення доступу уклали ще у серпні, до перемоги Дональда Трампа на президентських виборах. Вартість нових контрактів не розголошується, однак сума попередньої угоди, яка відкрила доступ 500 терміналів Starlink до системи Starshield, становила майже $40 млн.
У березні цього року агентство Reuters повідомило, що компанія SpaceX, яка належить Ілону Маску, займається створенням мережі з сотень супутників-шпигунів у рамках засекреченого контракту з американською розвідкою.
За даними його джерел, згідно з контрактом на $1,8 млрд, підписаним компанією в 2021 році з Національним управлінням військово-космічної розвідки США (NRO, при Пентагоні), за створення мережі відповідає підрозділ Starshield. Reuters вказує на серйозні інвестиції Міноборони США у низькоорбітальні супутникові системи, призначені для підтримки наземних сил.
Мережу Starlink розгорнули в Україні невдовзі після початку повномасштабного російського вторгнення. Використання мережі частково фінансують західні країни та сама компанія SpaceX.
Восени 2022 року Маск попросив Пентагон взяти на себе часткову оплату послуг Starlink. Він заявив, що SpaceX не може дозволити собі продовжувати підтримувати роботу терміналів в Україні безкоштовно. Незважаючи на цю заяву, Starlink продовжив працювати в Україні, але тарифи для українських користувачів зросли.
На початку 2023 року SpaceX оголосила, що українські військові не можуть використовувати Starlink у наступальних цілях, у тому числі для керування безпілотниками.
У лютому 2024 року Головне управління розвідки Міноборони України заявило, що війська рф використовують Starlink у зоні бойових дій. Термінали, скоріш за все, російські військовим могли отримати через посередників.