У Чернівцях відбувся Національний форум щодо захисту дитинства [ Редагувати ]
Майже 20 тисяч українських дітей депортовані до росії з 24 лютого 2022 року. А понад півтора мільйона перебувають на окупованих територіях. Про виклики для таких сімей ішлося на другому Національному форумі в Чернівцях. Представники державного та громадського секторів обговорювали, як ефективно захистити права та інтереси дітей в умовах війни. Подробиці - у матеріалі Ольги Лучек.
Тетяна Швед рік тому вирвалася з самісінького пекла, на яке росіяни перетворили Олешки, що на Херсонщині. Катування, тиск, вбивства - це далеко не всі звірства окупантів.
Тетяна Швед, начальниця відділу освіти у справах сім'ї та молоді Олешківської міської ради:
Сусіда розстріляли в лоб, він на машині їхав забирати жінку з роботи, їхав з дітьми, хлопчик старший 15 років сидів з ним спереду, а дитина, така як моя онучка, 5-річна сиділа ззаду, і вони впритул розстріляли з БТРа, з кулемета їх.
Випадки знущань росіян непоодинокі. Місцеві можуть розповісти й про викрадення дітей.
Тетяна Швед, начальниця відділу освіти у справах сім’ї та молоді Олешківської міської ради:
На території нашої міської ради знаходився дитячий будинок-інтернат, в якому виховувалися діти-інваліди, то якраз цих дітей вони вивезли.
Алгоритм повернення та реінтеграції дітей необхідно зробити більш дієвим. Про це говорили під час другого Національного форуму на захист дитинства.
Дар'я Касьянова, програмна директорка міжнародної благодійної організації "СОС Дитячі містечка":
Дев’ятнадцять з половиною тисяч дітей, які знаходяться в депортації, вважаються депортованими, мільйон шістсот дітей – це діти, які знаходяться на окупованих територіях і перебувають в постійному ризику бути депортованими. Часто це діти, які там фізично самі, були з мамою, мама померла чи бабуся померла, і ці діти одразу в фокусі уваги окупаційної влади, і вони основні претенденти на влаштування в прийомні сім’ї вже в російські, на жаль.
Обговорювали й питання деінституалізації. Через війну ця реформа зупинилася, хоча у Мінсоцполітики розуміють: перебування в інтернатах травматично впливає на розвиток дітей.
Уляна Токарева, заступниця міністра соціальної політики України:
В умовах війни нам важко говорити про безпеку, бо росіяни постійно обстрілюють українські міста, громади, але тим не менш батьки можуть максимально допомогти своїй дитині зростати в більш безпечному середовищі, це стосується і доступу до освіти, і до медичних послуг, і до реабілітаційних послуг. На жаль, жодна інституція зараз цього забезпечити не може, вона не може знати дитину і враховувати всі її потреби.
Наразі в Україні майже 5 тисяч дітей перебувають в інституціях і не мають батьківського піклування.
Сергій Лукашов, директор міжнародної благодійної організації "СОС Дитячі містечка":
Інтернати – це травматичне середовище і, крім того, це ганьба для нас, тому що це радянська практика, з якою ми не зможемо інтегруватися в Європу. І один з топіків цієї конференції буде якраз про те, як нам організаційно адміністративно запобігти інституалізації дітей. Дитина має бути в сім’ї, то тоді чому ж ми з вами за свої податки утримуємо цю величезну систему, яка порушує права дитини, травмує, витрачає неефективно величезні кошти.
Учасники форуму щодо захисту дитинства переконані: виховання в родині, де панує любов та якісна освіта - базові цінності для розвитку маленьких українців. І кожна дитина має право на опіку та підтримку.