рф застосовує проти ЗСУ газ, призначений для масового ураження [ Редагувати ]
росія застосовує проти українських бійців газ, призначений для масового ураження. Нещодавно це офіційно підтвердили фахівці міжнародної Організації із заборони хімічної зброї. Вони провели аналізи снарядів та ґрунту із зони бойових дій. І знайшли у відібраних зразках речовини, заборонені конвенцією про використання хімічної зброї. Та це лише один із випадків, коли росія порушує міжнародні норми ведення війни. Мої колеги проаналізували й інші приклади. Кажуть: доказів для міжнародного трибуналу назбиралося вже на багато томів.
Боєприпаси термобаричні, касетні, фугасні...
Плюс протипіхотні міни, газові гранати... Список забороненої зброї, яку використовує росія проти України, можна продовжувати довго. І це яскравий приклад тотального ігнорування країною-агресоркою десятків міжнародних договорів та конвенцій. І якщо раніше росіяни застосовували заборонені боєприпаси переважно на передовій, сьогодні жертвами злочинів російських окупантів дедалі частіше стають цивільні українці.
Наприкінці листопада росіяни ударили по спальному мікрорайону в Сумах. Містяни помітили вогняні кулі, що падали на землю під час атаки. Подекуди спалахнули пожежі. Тоді загинуло двоє людей. Було зруйноване СТО, пошкоджені багатоквартирні будинки, десятки легковиків, дитсадок і профтехучилище.
Надія, жителька Сум:
Бачила з вікна, летіло, страшно було, не знала, шо воно, а тоді вже дойшло, шо воно таке, шо це з ракети якісь уламки. Наверно да, касетні, тому шо і в садік на кришу впало, і туди далі впало, летіло й падало, гаряче. Страшно просто таке бачить.
Перші висновки місцевої влади - по житловому мікрорайону росія поцілила з реактивної системи залпового вогню "Торнадо" снарядом, начиненим фосфором.
Зараз ще досліджується інформація, які саме касетні боєприпаси були і яка саме була запальна суміш.
Що таке удар забороненим боєприпасом - знають і одесити. Цьогоріч у квітні росіяни влучили по курортній зоні міста балістикою. Загинуло восьмеро людей, двадцять п’ять були поранені. Висновки правоохоронців - ракета "Іскандер-М" була оснащена кластерною бойовою частиною. Цю зброю заборонено застосовувати проти цивільних об'єктів.
Наталя Котенко, начальник відділу протидії злочинам, вчиненим в умовах збройного конфлікту Одеської обласної прокуратури:
Розривання ракети з касетною бойовою частиною відбулося на висоті близько тисячі метрів і внаслідок цього зона ураження охоплює площу шістсот п’ятдесят метрів на тисячу двісті п’ятдесят метрів - тобто велика значна зона ураження. Варто також зазначити, що під час огляду місця події зафіксовано відсутність будь-яких військових об’єктів в зоні ураження. Тому ми говоримо про те, що вказаний удар був спрямований саме на цивільне населення, на цивільну інфраструктуру.
Павло Лакійчук, керівник військових програм Центру глобалістики "Стратегія ХХІ":
Чому кластерні боєприпаси заборонені? Тому що це зброя невибіркової дії. Вона не призначена для ураження підрозділу чи одного бійця. Вона вистрілюється на велику площу й уражає будь-кого. І кластерні боєприпаси можуть бути ж різними, починаючи від вибухових пристроїв, які вибухають відразу, кластерними суббоєприпасами можуть бути і протипіхотні міни.
Небезпечними є також міни-пелюстки. Їх важко помітити у місті чи у полі. Водночас достатньо доторкнутися і вони здатні вмить відірвати частину ноги… "Засіювати" українську територію небезпечними пелюстками росія може й дистанційно - з дронів та спеціальних артилерійських систем.
Протипіхотні міни незабаром надійдуть на озброєння й української армії - США додали їх в один із пакетів допомоги. Але вони кардинально відрізняються від російських.
Павло Лакійчук, керівник військових програм Центру глобалістики "Стратегія ХХІ":
Західні протипіхотні міни розраховані на певний період функціонування. Через 24 чи 48 годин вони самі деактивуються і не складають загрози. Ті протипіхотні міни, які використовує русня, складатимуть загрозу сьогодні, завтра, через 10 років. І через 50 років навіть.
Та найбільше забороненої зброї росіяни використовують безпосередньо на "нулі". Там б'ють, зокрема, і снарядами з хімічними речовинами. Часто це газові гранати, які не можна застосовувати як засіб ведення війни.
Артем Власюк, начальник відділу екологічної безпеки управління біологічного захисту командування Сил підтримки ЗСУ:
З симптомами отруєння до медичних закладів, як військового призначення, так і загальної медичної інфраструктури, було направлено понад дві тисячі військовослужбовців. Стосовно загиблих військовослужбовців - ми маємо зараз, на жаль, три летальних випадки. Ми маємо висновок лікарів про констатацію смерті внаслідок гострого отруєння невідомою хімічною речовиною.
У Генштабі наголошують: будь-яке використання газових гранат солдати рф намагаються ретельно приховати.
Артем Власюк, начальник відділу екологічної безпеки управління біологічного захисту командування Сил підтримки ЗСУ:
Інтенсивним вогневим впливом противник приховує та знищує можливі докази, які можна відібрати та відправити для слідства.
Попри всі хитрощі ворога, лише за минулий місяць Сили підтримки ЗСУ зафіксували понад 160 епізодів застосування небезпечних хімічних речовин. Загалом, за час ведення статистики, підтверджено близько 5 тисяч таких випадків.