Як Україні стати успішною та багатою: Нобелівський лауреат з економіки дав відповідь [ Редагувати ]
Київ відвідав з лекціями британський економіст та політолог лауреат Нобелівської премії з економіки Джеймс Робінсон. У нього взяв інтерв'ю кореспондент "Подробиць" Євген Бригар.
Автор книги-бестселера "Чому нації занепадають" розповів, що був в Україні сім років тому.
"Я думаю, що Україні знадобилося багато часу, щоб вийти зі спадщини Радянського Союзу, щоб як би... позбутися від цього сталінського похмілля... І вважаю, що це відбувається і сьогодні. Утім, через сьогоднішню війну, більша частина цих змін і трансформації перейшла в режим очікування, бо ви мусите боротися за свою свободу і свій суверенітет... Та я переконаний: коли війна закінчиться, стануться ще драматичніші зміни. Адже всі розуміють: щоб Україна залишалася суверенною і незалежною, у майбутньому вона повинна стати частиною Європи - зблизитися з нею якомога швидше.Тому я хвилювався б за перспективу справді швидких змін у суспільстві - ще стрімкіших, ніж до війни. Адже повномасштабна агресія дала зрозуміти, що для незалежної України існує лише одне майбутнє", - розповів Джеймс Робінсон.
Вчений впевнений, що Україна має достатній людський та економічний потенціал, щоб за проведення певних реформ швидко стати успішною державою.
"Звісно, це забрало багато часу в Великій Британії чи Сполучених Штатах, але так багато - у Південній Кореї чи Тайвані, чи Польщі, чи в багатьох інших частинах цього регіону, які також потерпали від довгої спадщини російського колоніалізму та російських екстрактивних інституцій. На мою думку, у таких країнах, як Польща, ви бачите драматичні зміни та модернізацію. Звичайно, Польща отримала величезну допомогу від Європейського Союзу, але ніхто не допоміг Південній Кореї чи Тайваню, чи навіть Фінляндії. Тому я вважаю, що це можна зробити набагато швидше...
Хтось мене запитав: що має робити Україна після того, як настане мир? І я відповів: перше, що ви мусите зробити - це вже зараз готуватися до того, щоб знати, що ж ви маєте робити одразу після перемоги? Уже сьогодні необхідно думати про майбутнє, планувати та розставляти пріоритети. Бо разом із миром постануть і різні виклики. Мир принесе багато вимог, розумієте? І ви повинні передбачити їх і бути в змозі сказати: ні, ми не будемо цього робити, бо це поставить під загрозу те, до чого ми прагнемо. Для цього потрібні планування і стратегія. І це повинно відбуватися зараз. Я не знаю, чи це не зменшить воєнні зусилля, але може відбуватися паралельно", - розповів лауреат Нобелівської премії з економіки Джеймс Робінсон.