Від декрету до дрилю: жінки у Вінниці встановлюють сонячні станції [ Редагувати ]
Ще одна професія, де жінок стає все більше, - монтажники СЕС. Вінницька компанія з виробництва електротехніки запустила безкоштовний освітній курс для майбутніх монтажниць сонячних електростанцій.
Заявок на опанування нової професії отримали аж понад 800. Згодом команда підприємства відібрала декілька груп учениць. І нині більшість із них уже мають робочі місця. Подробиці далі у сюжеті.
Вінницька компанія з виробництва та постачання електротехніки. Керівник показує нам вироби, які допомагають нашим військовим у боротьбі з ворогом. Їх виготовляють саме тут.
Михайло Ганчук, керівник компанії:
Велика частина зараз діяльності компанії - це розробка і виробництво мілітарі напрямку. Як тільки Україну почали атакувати "Шахедами", ми розробили потужний прожектор, який світить на три кілометри й на п'ять кілометрів. І таким чином ідентифікує "Шахед" і потім по них працюють.
Від початку повномасштабного вторгнення формат роботи підприємства істотно змінився. Тут у пріоритеті - виготовлення сонячних панелей, акумуляторів та комплектувальних до них.
Нині лише у Вінницькій громаді понад 85 підприємств впровадили у своє виробництво сонячну енергію. І попит постійно зростає. А оскільки компанія пропонує не лише обладнання, а й забезпечує його монтаж, тож тут відкрили безкоштовні курси зі встановлення сонячних електростанцій. Зосередилися на навчанні жінок і здивувались, бо кандидаток виявилося чимало.
Михайло Ганчук, керівник компанії:
Приблизно 800-900 жінок було охочих. Ми проводили різні співбесіди, тести. Відібрали 1 групу. І почали навчання. Це були лекції загальні спочатку для того, щоб дати мінімальну необхідну інформацію про саму енергетику. Що це, що таке напруга, струм. Базова інформація, оскільки ми при відборі жінок не фокусувалися на жінках, які мали базову технічну освіту. Це могла бути жінка із будь-якою освітою.
Далі вдосконалювались технічні навички майбутніх працівниць, а також обов’язкові тренування на скеледромі.
Михайло Ганчук, керівник компанії:
Тому що створення сонячних станцій, не завжди, але робота на висоті. І це не легко.
Для практичних занять зі встановлення панелей тут облаштували ще й спеціальні поверхні з імітацією даху.
Загалом навчання пройшли вже 40 жінок. Оксана - багатодітна мати. Вона одна з тих, хто залишився працювати в компанії. У неї чималий стаж роботи в іншій сфері, але війна змінила пріоритети. Тож Оксана вирішила спробувати свої сили у новій професії.
Оксана Коврига, монтерка зі встановлення та ремонту електрообладнання:
Залежно від виду, яку ми будуємо сонячну станцію, є різні напрямки цієї роботи. Різний монтаж. Цікаво. Робота подобається. Є свої нюанси. Фізична витривалість звісно, ну, порівняно з чоловіками, трошки менша. Але я думаю, жінки вони сильні.
Її колега Анна до війни була системною адміністраторкою. Роботу змінила після декретної відпустки.
Анна Молчановська, монтерка зі встановлення та ремонту електрообладнання:
Коли ми вже почали виїжджати з хлопцями на об'єкти й розуміти всю картину, то ставало ще цікавіше. І я вам скажу, що навіть і зараз ми ще вчимося. Хоч вже й працюємо. Великий обсяг інформації. Об'єкти всі не схожі один на одний. І на кожному об'єкті ти постійно вчишся чомусь новому.
Небезпека, пов'язана зі специфікою роботи, жінок не лякає. Хоча зізнаються, що багато людей дивуються, коли вони приїжджають встановлювати обладнання.
Анна Молчановська, монтерка зі встановлення та ремонту електрообладнання:
Більшість замовників роблять нам компліменти. І це приємно. Вони не очікували, що жінки можуть робити таку роботу. Працювати перфоратором, різати болгаркою.
Війна збільшила попит на робітничі професії. Зросла і кількість жінок, готових братися за традиційно чоловічу справу. Лише в цій компанії на таких посадах працюють десятки панянок.