Скандал у заповіднику: браконьєри душать рибу тоннами сіток [ Редагувати ]
У Сулинському ландшафтному заказнику на Полтавщині справжнє нашестя браконьєрів. Тільки за останній рік екоінспекція та водна поліція зняли там більше як сорок кілометрів сіток. Але на воді їх не меншає. Усе через нерест риби. З весняним теплом вона масово почала заходити у протоки й канави рік Сула і Дніпро.
Не зважаючи на захмарні штрафи та кримінальну відповідальність, браконьєри намагаються скористатися періодом, коли річкові мешканці стають легкою здобиччю. Про боротьбу з браконьєрами розповість Станіслав Кухарчук.
З гуркоту двигунів починається весняний ранок у Сулинському державному заказнику на кордоні Черкаської та Полтавської областей. Величезне заповідне плесо у понад 30 тисяч гектарів із протоками, островами та канавами мало б бути недоторканним для людини. Але через розмаїття природних ресурсів воно постійно приваблює браконьєрів.
Так екіпаж екологічної інспекції тралить риболовні сітки у заповіднику. Це і звучить, і виглядає абсурдно, адже в Сулинському заказнику не те що рибалити, навіть виходити човном на воду заборонено. Тим паче навесні, у нерестовий період.
- Сітка в куці лежить, тікали й викинули, щоб нічого їм не пред’явити. - Тухла риба там є? - Да.
Такими сітками місцеві браконьєри щодня заповнюють усе плесо і протоки. Для інспектора Олександра Тертичного останні два роки Сулинський Державний заказник - зона особливої уваги, особливо в нерест, адже заповідник - це одне з найбільших нерестовищ України. І браконьєри теж добре про це знають.
Олександр Тертичний, головний спеціаліст Держекоінспекції центрального округу:
Вони вночі виїжджають на острови, тягнуть волоки, все роблять. Дуже важко з ними боротись: нам і катери палили, і машини, і погрози життя, дуже важко з ними боротись.
Та й людей в екоінспекції та поліції для цієї боротьби катастрофічно бракує. В цій частині заповідника Олександр не був менш як тиждень, а акваторія вже заставлена браконьєрськими сітками. За можливості всю живу рибу з них екологи випускають. Її чимало, тож до роботи доводиться ставати й нам.
Виплутувати рибу з сіток - процес непростий і тривалий. Перебрати такі промислові обсяги в чотири руки, та ще й не зашкодити рибі, вкрай складно.
От просто через величезну кількість сіток, тут вже нарахували ми в одній зв’язці чотири. Вони всі повністю забиті рибою, і вибирати, вирізати її з сіток просто немає вже сил.
Через брак часу заплутану у сітках рибу екоінспектор змушений так і лишити. Вже після повернення на берег її здають під акт на риболовецьке підприємство, яке після реалізації перерахує гроші за неї до державного бюджету.
Та поки один екіпаж займається здачею риби, інший, спільно з патрульною поліцією приймає іншу, разом із браконьєром. Цього чоловіка заскочили під час перевірки сіток прямо у воді недалеко від берега. Поліції навіть вдалось зафільмувати це на камеру.
Микола Верменич, інспектор із реагування Полтавського управління патрульної поліції:
Риба заходить на міляк, бо треба нереститись, коли найвища температура, тоді вона нереститься. А от такі хлопчики, от там де вода поки, так і ловлять.
Сергій - житель сусіднього із заповідником села Бугаївка. І видно, що незаконним промислом займається давно. У його автомобілі поліція виявила зошит, в якому записано, кому і по скільки він здає рибу. Одразу після затримання, вдягнувши військову кофту із шевронами ЗСУ, годувальника прибігла захищати дружина. На зауваження зняти з себе розпізнавальні знаки Збройних сил, жінка відреагувала вороже:
- Ходила і буду ходить! - Паплюжите Збройні сили, да? - Паплюжите ви тут.
До приходу войовничої дружини Сергій факт браконьєрства визнав і навіть протокол підписав. Та опісля відмовився навіть від власних гумових чобіт. За такий улов у заповіднику йому загрожує штраф у понад сто тисяч гривень, а це автоматично кримінальна справа.
- Побачив сітки, хотів потрусити, взяв, от тут на дереві висіли рибацькі чоботи, дві пари. - На дереві висіли чоботи? - Да.
Після слідчих дій екологи та поліція знову виходять на воду. Таких як Сергій в заповіднику промишляють десятки, якщо не сотні. І впіймати їх за руку вкрай складно.
Тільки за останній рік в Сулинському заповіднику екоінспекція вилучила з водойми та у браконьєрів понад 40 кілометрів сіток. Масштаби жахливі, каже керівник. І одноосібно правоохоронці та екологи з подоланням проблеми не впораються.
Сергій Поліщук, начальник Держекоінспекції центрального округу:
Проблемою є те, що не виконуються охоронні зобов’язання. Тобто ОТГ, органи виконавчої влади не здійснюють повноважень щодо цього об’єкту, адже ж тут не тільки риба, тут є "червонокнижні" рослини, тварини, занесені у "Червону книгу". І цим треба займатись і опікуватись, бо з року в рік одне й те саме.
Щоб запобігти масовому браконьєрству, екологи в заповіднику у найближчі тижні виставлять цілодобові пости, адже із потеплінням у заказник піде на нерест ще більше риби.