Паски заради перемоги: у Брюсселі печуть хліб і збирають на дрони [ Редагувати ]
Випічка замість фандрейзингу. У Брюсселі українські активісти випікали та продавали паски за донат. Це ініціатива волонтерського хабу "Воля". Скільки пасок зготували та куди спрямують кошти? Дивіться у нашому сюжеті.
Українка Ольга Статкевич з Дніпра дістає першу партію пасок на імпровізованій кухні волонтерського хабу в Брюсселі.
Такі красуньки в нас вийшли.
На кухні одночасно тривають кілька процесів. Поки одні паски румʼяняться в духовці, інші чекають своєї черги в так званому інкубаторі - спеціально утепленому місці. Тим часом господиня вчиняє опару на наступну партію великоднього хліба. І так зранку до вечора.
Ольга Статкевич, співзасновниця волонтерського хабу "Воля":
От вчора я спекла сорок пасок, то це дуже втомлюєшся. Сорок великих пасок - це дуже важко. Потім вже рука набивається. Сьогодні бачу процес скоріше пішов, але паски менші.
Завдання - спекти 200 пасок різного розміру, щоб можна було продати за донат. Ця ідея спала Ользі на думку, коли постало питання оплатити матеріали для маскувальних сіток. Зі зборами зараз дуже складно, розповідає жінка. У своїй ідеї спершу сумнівалася, але задум себе виправдав. Усе завдяки добрій репутації.
Ольга Статкевич, співзасновниця волонтерського хабу "Воля":
Знаєте, я подумала, чи будуть купляти паски? Але раніше, коли ми продавали наші вироби в церкві, то я робила торти "Наполеони". І коли вже в Данила питали, хто буде пекти паски? Він говорить: тьотя Оля буде пекти. А, це та, що "Наполеони" робить? І все, тут уже пішли замовлення.
Основна робота цього волонтерського хабу - виготовляти камуфляжний захист для воїнів Збройних сил України. Почали працювати гуртом з літа минулого року, зараз сюди приходить близько тридцяти волонтерів. Серед них іспанець Ґонсало. Якийсь час хлопець жив в Україні, тож розмовляє українською. Збирає кошти на дрони та возить їх в Україну. У хабі застаємо його за плетінням сітки.
Ґонсало Леон, волонтер:
У мене є багато друзів, які зараз воюють, у мене теж є багато, які загинули на фронті, і я просто люблю Україну, як матір. Це мене мотивує тут кожен день.
За час роботи хабу волонтери відправили в Україну чотири тисячі квадратних метрів сітки. Частину плетуть самі, а також купують вживані сітки з армій НАТО, ремонтують їх і передають на фронт. Такі дуже подобаються військовим, розповідає один зі співзасновників хабу Тарас Мельник, бо не горять і дуже якісні. Є запит і на звичайну основу для плетіння - ними воїни ловлять дрони на оптоволокні, які не може заглушити РЕБ. За словами волонтера, на рахунку однієї з їхніх сіток - три впійманих дрони.
Тарас Мельник, співзасновник волонтерського хабу "Воля":
Як вони кажуть, там, де не справляється РЕБ, справляється сітка. Тому що на волокні РЕБ не може зловити дрон. А він залітає в сітку і все одно помагає. Сітки лапають дрони, сітки захищають. У нас був такий випадок, що нам прислали відео, що наші хлопці сидять за сіткою, і получається, що наші хлопці чують противника, і противник говорить між собою, де вони є, ми їх не бачимо і не чуємо, де вони є. А наші хлопці їх бачать і чують. Так що сітки наші приносять велику користь.
У передвеликодній тиждень волонтери цього хабу відправили в Україну цілу машину з допомогою. Сам автомобіль теж передають в один з підрозділів. Його придбали кілька громадських організацій разом з волонтерами, кошти зібрали на спільних акціях.
Данило Дугін, співзасновник волонтерського хабу "Воля":
Сюди ми загрузили дві маскувальні сітки на фронт. Одну сітку на цю машину маскувальну, також загрузили гуманітарну допомогу притулку в Миколаєві і ще сюди "Промоут" завантажить медицину. Тобто все, що можемо вмістити, поїде теж в Україну.
Найбільші виклики перед волонтерами - брак фінансів, емоційне вигорання і нестача робочих рук. А так можна було б робити значно більше, кажуть активісти.
Тарас Мельник, співзасновник волонтерського хабу "Воля":
Якось нелегко воно получається, тому що я вже казав: нас тут є приблизно 20 тисяч. Якби кожен здав по десятці - по 10 євро в місяць, це є пачка сигарет або дві кави, то ми б купували танки.
Данило Дугін, співзасновник волонтерського хабу "Воля":
Я це намагаюсь сприймати не тільки як проблему, не перекладати вину на інших, а думати про те, як це виправити, тобто як можна заохотити людей приходити і як можна нових людей долучити. Тобто я не той, що просто сидить і думає, що всі такі погані, не волонтерять, і я тепер теж не буду волонтерити.
Зі своєї великодньої акції волонтери планують зібрати близько тисячі євро, які спрямують на закупівлю матеріалу для сіток та човна на Херсонський напрямок.