Як війна змінює Чорнобильську зону: загрози й стратегії розвитку [ Редагувати ]
Річниця Чорнобильської трагедії. Напередодні країна вшанувала жертв найбільшої техногенної катастрофи за всю історію ядерної енергетики. Роками в зоні відчуження реалізували різноманітні проєкти щодо зменшення негативного впливу на довкілля. Там навіть регулярні регламентні роботи проводять з особливою обережністю, щоб не спричинити міграцію радіації.
Втім, на початку 2022 року Чорнобильська зона знову стала небезпечним майданчиком у війні росії проти України. Що зараз відбувається в зоні відчуження і як війна позначилася на цій території? Далі в матеріалі нашого спеціального кореспондента Ігоря Левенка.
Війна і Чорнобиль! Що відбувається з зоною відчуження, яку десятиліттями консервували, намагаючись вберегти від подальшого поширення радіації?
Я думаю, що про це ніхто не думав. Треба було завдати нам шкоди, і вони її завдали…
Як російська окупація назавжди змінила Чорнобильську зону?
Місце найбільшої у світі ядерної катастрофи знову стало загрозою!
Об'єкт "Укриття" руйнується, і новий безпечний конфайнмент зараз не дуже добре захищає його від атмосферної вологи.
39 років після аварії на ЧАЕС. Зона відчуження залишається особливим місцем для величезної кількості людей.
Це інформування в першу чергу про небезпеку, яка виникла, і розповсюдження по всьому світу саме завдяки туризму. Це якісь гроші, які могли б виділити на підтримку цього благоустрою, бо тут збирали сміття та все інше, і тут збудували туалети, все було для туристів. Яка не яка інфраструктура, але була. Зараз, ну, просто не до цього.
Наш провідник по зоні відчуження - пан Володимир. До аварії жив у Прип'яті, він ліквідатор наслідків трагедії. Каже: довколишні споруди для нього - це уламки минулого життя, зруйнованого найбільшою техногенною катастрофою. Та і вони зникають. З поверхні землі, і з пам'яті.
Володимир Вербицький, провідний інженер із супроводу:
Рослинність впливає на ці об'єкти. Вона руйнує фундамент і сприяє обрушенню будівель та споруд, які ще більш-менш стоять. Там школа і ще деякі об'єкти вже в критично негативному стані. Мій суб'єктивний погляд: ще не більше двох-чотирьох років…
За п'ять років перед повномасштабним вторгненням Чорнобильську зону відвідали понад чверть мільйона туристів, серед них багато іноземців. Їх приваблював екзотичний "музей СРСР" з іржавими символами радянського життя.
Ігор Левенок, кореспондент:
Вчені й дослідники людської цивілізації не дарма стверджують, що місця, які покидає людина, досить швидко забирає у своє лоно природа. Однією з таких локацій на планеті Земля є місто-привид Прип'ять…
Для вчених це унікальний район, де природа отримала шанс повернутися до свого первісного стану.
Катерина Шаванова, біологиня, старша наукова співробітниця Інституту проблем безпеки АЕС НАН України:
І зараз там відновлюється територія Полісся класичного, це водно-болотні угіддя. Там кожен рік з'являється якийсь новий вид пташки, якого там не було…
Саме тому російське вторгнення через Чорнобильську зону дослідники сприймають і як факт порушення її унікальної атмосфери. Відома історія про росіян з їхніми окопами в Рудому лісі, який набув такого кольору і загинув від радіації.
Сімдесят відсотків росіян, які зайшли до зони відчуження, не мали навіть уявлення про катастрофу 86 року…
Російські окупанти провели в зоні відчуження трохи більше як місяць. І хоча великих боїв там не було, окупація змінила ці особливі землі на багато років, а можливо назавжди.
Людмила Михайленко, фельдшер пункту охорони здоров'я ЧАЕС:
Зона відчуження, Чорнобильська атомна станція - тут така територія. 86 рік, тут, вибачте, але тихенько навіть дихати треба, а не ганяти тут важкою технікою. Тим паче піддавати цю територію обстрілам і все таке...
Та здоровий глузд і рашисти поняття взаємовиключні. У ніч проти чотирнадцятого лютого цього року окупанти цілеспрямовано вдарили "Шахедом" по укриттю аварійного реактора Чорнобильської АЕС.
Роман Фальшовник, начальник зміни ЧАЕС:
І тепер ми маємо такий факт: у нас пробита як зовнішня, так і внутрішня оболонка частково. Мембрана герметизуюча, яка знаходиться всередині зовнішньої оболонки, постійно горіла або тліла…
Олена Паренюк радіобіологиня, координаторка проєктів із гуманітарного розмінування:
Там високі радіаційні поля, і простий ремонт неможливий. А щодо того як вплинули три роки війни, ну, по-перше, територія зони відчуження наразі дуже мілітаризована…
Отже, значна частина Чорнобильської зони наразі замінована. Сили оборони України виконують там свої завдання, щоб російський чобіт більше не ступив на цю землю.
Катерина Шаванова, біологиня, старша наукова співробітниця Інституту проблем безпеки АЕС НАН України:
Ну, звичайно, що в заповідниках робити такого не можна, але ми в розпалі великої війни за своє існування, і ми потім займемось природою, тобто тут треба зберігати якийсь баланс…
Люди, пов'язані з цим місцем, часто говорять про втрачену атмосферу зони відчуження.
Ігор Левенок, кореспондент:
Тут немає потоку туристів, в'їзд до Прип'яті обмежений, місто все більше і більше поглинає дика зелена рослинність, а розчистити цю територію буде не так просто, як здається, адже ця рослинність вбирає також радіацію і процес її утилізації досить затратний…
А про туризм у найближчій перспективі взагалі не йдеться.
Катерина Шаванова, біологиня, старша наукова співробітниця Інституту проблем безпеки АЕС НАН України:
До туризму я ставлюся дуже обережно, мені здається, що зону треба вивчати й приїжджати, але все ж таки не як розважальну, коли в нас ото магнітики та сувеніри й це все. Тому я рада, що в нас є ця передишка і можливість подумати, як правильно нам повернутися до зони відчуження.
Торік урядовці представили повоєнну Стратегію розвитку Чорнобильської зони до 2032 року. Серед її пунктів: розмінування, розвиток наукових проєктів, захист унікальних екосистем, надійний дозиметричний контроль. А також туризм…