15 таємних хвилин: про що говорили Трамп і Зеленський у Ватикані [ Редагувати ]
Похорон Папи як нагода наблизити мир в Україні. Церемонія прощання з римським понтифіком Франциском згуртувала світових лідерів з Європи та США, а Ватикан став місцем політичних зустрічей. Уперше за майже два місяці тет-а-тет поспілкувалися Володимир Зеленський та Дональд Трамп. Деталі цих переговорів - далі в сюжеті.
Площа Святого Петра у Римі заповнена вщерть. Сотні тисяч вірян, церковних служителів і світових лідерів зібралися, щоб попрощатися з Папою. Серед них і Володимир Зеленський. Його появу публіка зустріла оплесками.
На церемонії перше подружжя України розмістили у чільному ряду всупереч усталеним правилам. Речник Ватикану Маттео Бруні пізніше визнав: протокол справді порушили, мовляв, було вільне місце. Та чимало спостерігачів вбачають у цьому знак особливої уваги. Володимир та Олена Зеленські стояли поряд із першими подружжями Франції, Іспанії та США.
Ірина Іванова кореспондентка:
Ближчими лідери були не лише під час церемонії. Церемонія стала приводом і для дипломатичних переговорів про мир, якого так прагнув покійний Папа. Володимир Зеленський і Дональд Трамп мали приватну розмову перед самим похороном Франциска.
Особиста зустріч тривала близько 15 хвилин. Без жодних радників чи перекладачів. Два стільці один навпроти одного в розкішному інтерʼєрі базиліки Святого Петра. Що саме сказали лідери один одному - залишилося таємницею. Втім, обидві сторони відзначили розмову як результативну і навіть потенційно історичну.
Володимир Зеленський, президент України:
Зустріч минула добре, вона була справді продуктивною. Не хочу розголошувати деталі, бо обговорювали надто чутливі питання. Та загалом йшлося про те, як наблизити мир, наскільки результативними були зустрічі в Парижі та Лондоні. Ми хочемо продовжити такі зустрічі, щоб принести мир в Україну.
Зустріч у Ватикані відбулася на наступний день після переговорів Віткоффа з путіним у росії. Після них Трамп публічно заявив, що обидві сторони "дуже близькі до угоди". У пресу потрапили деталі мирного плану, який пропонує Вашингтон і Києву, і москві, а також угоди, яку Україна підготувала з Європою. Документи частково збігаються. Найбільші розбіжності у питанні окупованих територій. Тож особиста розмова між Трампом і Зеленським була вкрай важливою в контексті переговорів - пояснює заступник керівника Офісу Президента України Ігор Брусило.
Ігор Брусило, заступник керівника Офісу Президента України:
Питання є нагальними зараз, коли команди України та США разом з британськими, французькими та німецькими колегами проводять переговори щодо рамки майбутнього миру. Тому зустрічі й контакти президентів для того, щоб підняти найбільш актуальні питання цього документа, була дуже потрібна і дуже важлива.
Окрім зустрічі з президентом США, голова української держави провів переговори з кількома європейськими лідерами. Зокрема, з Урсулою фон дер Ляєн, Еммануелем Макроном, Кіром Стармером та Джорджією Мелоні. Після зустрічі з Зеленським президент Франції написав у мережі Х, що Україна готова до безумовного припинення вогню. І тепер кремлівський лідер повинен довести свою готовність до миру.