Чи загрожує Раді розпуск? [ Редагувати ]
Було таке правило серед японських самураїв у середні віки - аби довести вірність своєму господарю або врятувати честь - вони робили "харакірі". Якби в наших "слуг народу", як часто називають депутатів, існувало таке поняття, як "політичне харакірі", то ми мали б уже кілька разів за останній рік стати свідками саморозпуску Верховної ради.
Та народні обранці, схоже, ніяк не хочуть довести вірності своєму народові, та й честю своєю особливо не переймаються. У країні зупиняється промисловість, росте безробіття, статки українців з'їдає шалена інфляція, гривня стрімко слабшає - а жодної антикризової програми від уряду у Верховній раді не ухвалено.
Сьогодні, до речі, причини такого економічного занепаду пояснила голова місії МВФ в Україні Джейла Пазарбазіолу, - ось цитата: "Я не закликаю людей, які йдуть на президентські вибори, стати друзями. Але коли країна переживає кризу, повинно бути як мінімум взаємне розуміння того, що необхідно зробити. Такого немає. Кожен намагається зашкодити іншому". -Як депутати шкодили одне одному в перший день нової сесії - у матеріалі Юрія Сидоренка:
Цього вівторка вони повернулися до сесійної зали. Не дуже засмаглі - бо відпустку переривали позачерговою сесією, а декому відпочити не вдалося взагалі. Наближення президентських виборів потребує присутності як у столиці, так і в округах. Але до законодавчої роботи депутати не взялися. І спікер парламенту передчував це задовго до першого проваленого голосування за порядок денний. І навіть напророчив - Верховна рада не буде спроможна працювати навіть після президентських виборів - хай хто перший прийде до фінішу.
Володимир Литвин, голова Верховної ради України:
- ВР має працювати. Вважаєте інакше, сліпо йдете за вказівками, давайте приймемо рішення про припинення її діяльності через саморозпуск. Відтак, припинимо знущання над країною і над людьми. Принаймні, це буде чесно.
Після чергового провалу голосування за закон про збільшення мінімальної зарплати регіонали, заблокувавши трибуну, заявили - якщо Верховна рада не хоче підвищувати соціальних стандартів, то краще би такого парламенту взагалі не було.
Олександр Єфремов, народний депутат України, фракція Партії регіонів:
- Наши колеги не готовы вообще к работе в парламенте и делают все возможное, чтобы парламент не работал и не осуществлял своей функции, потому что вопросы, которые ставятся на рассмотрение в парламенте, они не имеют кардинальных каких-то серьезных решений для нашего государства.
Втім, ідея про саморозпуск парламенту сподобалася президентові України. Віктор Ющенко, подивившись на знову заблоковану Раду, у середу зустрівся зі спікером Володимиром Литвином і заявив - непрацюючий парламент країні не вигідний, а шляхів виходу з парламентської кризи - всього два.
Віктор Ющенко, президент України:
- Якщо цієї більшості немає, парламент в рамках чинної конституції повинен шукати відповідь у відповідному переформатуванні цієї більшості, у формуванні коаліції, якщо і це не можливо, як стверджує конституція - наступний можливий крок у подоланні цієї кризи - це саморозпуск українського парламенту.
Втім, навіть регіонали, яким така робота Верховної ради не до вподоби, зізнаються - всі запропоновані Ющенком варіанти виходу з ситуації - один фантастичніший за інший. Мовляв, переформатування коаліції - неможливе апріорі, адже Тимошенко та Янукович - головні претенденти на найвищу посаду в країні, і знову створювати коаліцію БЮТ та Партії регіонів напередодні президентських виборів - невигідно в електоральному сенсі. А таке поняття, як саморозпуск парламенту, у Конституції - не прописане.
Олександр Лавринович, перший заступник голови Верховної ради України:
- Існує єдиний механізм дострокового припинення повноважень Верховної ради - це рішення президента України в тих випадках, які передбачені конституцією. Верховна рада не має такого повноваження ухвалювати рішення про саморозпуск.
"Бютівці" також вважають неможливим не лише саморозпуск парламенту, а навіть припинення повноважень Верховної ради президентом. І посилаються при цьому на норму конституції, яка забороняє оголошувати позачергові парламентські вибори за півроку до президентських. Насправді ж, у Конституції записано:
Стаття 90. Повноваження Верховної ради України не можуть бути достроково припинені президентом України в останні шість місяців строку повноважень Верховної ради України або президента України. ) інше - що президент не може розпустити парламент за шість місяців до того, як припиняться його власні повноваження, а стається це - зі вступом на посаду новообраного глави держави.
Тож теоретична можливість розпуску парламенту главою держави - все ж таки існує.
Роман Забзалюк, народний депутат України, фракція БЮТ:
- Якщо його сценарій здійсниться, то уряд України отримає приставку "виконуючий обов'язки", парламенту немає, всі політичні сили сконцентровані і спрямовані на участь у виборчій кампанії, в Україні - безладдя.
Втім, попри це, самі "бютівці"у понеділок обіцяють запропонувати сценарій, який дасть Ющенкові підстави розпустити Верховну раду. У їхніх планах - відмова від сесійної роботи взагалі, принаймні на період виборів.
Іван Кириленко, народний депутат України, фракція БЮТ:
- Вибори президентські? в залі сидять багато кандидатів на посаду президента, в залі сидить 450 агітаторів - ідемо працювати на виборчі округи. Наша пропозиція у понеділок буде саме такою.
Втім, піти працювати в округах - навряд чи щире бажання БЮТ, радше - чергова піар-акція, адже біло-сердечні добре розуміють, що постанову про відмову від сесійної роботи - депутати навряд чи підтримають.
Юрій Сидоренко, кореспондент:
- Адже хай і заблокований, проте все ж таки працюючий парламент потрібен усім без виключення фракціям Верховної ради, адже у кожної з них - свій кандидат у президенти. І на період виборчої кампанії лишатися без такого агітаційного майданчику - не захоче ніхто. Одні наочно будуть вимагати покращення життя вже сьогодні, інші - акцентувати на тому, що поки одні блокують - вона працює, треті - доводити, що країні таки потрібен саме він, тощо. То ж ймовірність розпуску, або ж саморозпуску Верховної ради - мінімальна.
Юрій Сидоренко, Олександр Пономарьов та Сергій Єрьоменко, "Подробиці тижня", телеканал "Інтер".