У Львові закликали спростити закони про пересадження органів (відео) [ Редагувати ]
У Львові протестують хворі, яким потрібен гемодіаліз. Акцію приурочили до Всесвітнього дня нирки. Пацієнти просять спростити законодавство у сфері пересадження органів. Більше знає Галина Якушко.
Людмилі - 50. Останні 7 років вона ходить на гемодіаліз - до Львівської обласної лікарні. Очищення крові робить через день - у неї ниркова недостатність. Донора, який би погодився віддати жінці свою нирку - немає.
"Якщо би пересадку зробити, то потрібно мати донора закон поміняти, щоб можна було навіть трупну нирку, в нас неузаконено це от. Хотя би от молоді хлопці і дівчата ходять, вони би хотіли ще жити, і їх би то врятувало", - говорить Людмила Грисько, пацієнтка гемодіалізу.
Таких як Людмила у Львівській області - біля п'ятисот. Сьогодні під стінами лікарні - лише мала частина хворих. Із плакатами і гучномовцем. Прийшли, аби привернути увагу чиновників до проблеми трансплантації нирок.
"Якщо би дійсно в нас в Україні зробили пересадку, ми би мали вибір - одні би люди йшли на пересадку, ті, що мають побічні ефекти, вони би собі ходили на гемодіаліз, так так ми прив'язані до машини, ти не маєш права нікуди піти, нікуди поїхати, ти ідеш сюди як на роботу", - говорить Оксана Чернота, пацієнтка гемодіалізу.
За українським законодавством, хворий може отримати нирку лише від родича: батьків, сестер чи братів, або дитини. Та донорський орган від рідних - не завжди підходить. Рятувати життя могла би пересадка від смертельно травмованих людей, під час автокатастроф чи надзвичайних подій. Проте нині в країні - не існує навіть реєстру тих, які готові пожертвувати свої органи у випадку смерті від нещасного випадку.
"По закону, брати трупні донори, ми не можемо прозьба помогти нам дійсно, щоби то дійсно узаконити щоб то був закон як у світі робиться: є реєстр людей, дійсно, оті люди мають дати згоду чи незгоду - після моєї смерті, мається не смерті такої, а де є травма, живий мозок, де є дійсно безвихідь, життя не буде, значіть дають згоду на видалення органів для трансплантації", - говорить Роман Зубачик, заступник головного лікаря з хірургічної допомоги Львівської обласної клінічної лікарні.
Окрім змін до законодавства, створення реєстру потенційних донорів органів і убезпечення даних, внесених до нього, - необхідно ще й провести роз'яснювальну кампанію серед українців. І пояснити, як донорський орган - може врятувати життя іншої людини, кажуть медики. Хворі ж планують подібні мітинги і у інших містах - Києві, Харкові та Черкасах, аби про їхні проблеми дізналися якомога більше українців.