"Шлях" за кордон: чому волонтерам стало важче виїжджати [ Редагувати ]

"Шлях" за кордон. Від початку війни з України виїхали понад 4 тисячі військовозобов'язаних чоловіків. І це лише на Буковині. Дозвіл на виїзд вони отримували через спеціальну систему шлях, адже їхали законно - за гуманітарною допомогою чи важливим медичним вантажем.
Утім нині волонтери скаржаться: чекати на "зелене світло", аби виїхати за межі України, доводиться довше.
Дорін Онофрейчук з початку повномасштабного вторгнення волонтерить. Возить автівки для ЗСУ, швидкі, реанімобілі та гуманітарну допомогу. На кожен виїзд потрібно зібрати пакет документів.
Дорін Онофрейчук, волонтер:
Бувало таке, що ми місяцями чекали, то один раз вертали, то другий.
Систему "Шлях" створили ще наприкінці 2021 року, аби усунути корупційні ризики у сфері видачі дозволів та ліцензій на міжнародні вантажні перевезення. А з березня минулого року вона дає можливість водіям, які підлягають призову, перетинати кордон, якщо їдуть туди за гуманітарною допомогою. Та як виявилося не все так просто. Поновити дозвіл чи отримати новий стало складніше, оскільки чимало заявок чиновники не погоджують.
Дорін Онофрейчук, волонтер:
Донори з Бухареста знайшли автомобілі, провели технічний огляд і ремонт і відправили їх сюда, зробили експортну декларацію, і чекають, ми не можемо виїхати, це було, якщо я не помиляюсь, у жовтні, ми відправили документи на міністерство, десь місяць часу мусололи, тоді ми звернулися до Чернівецької ОВА і нам надали шлях на один місяць і в той же вечір ми виїхали і привезли одну швидку допомогу, позашляховик, і ще два транспортних засобів.
Для того, аби волонтер міг виїхати, він має надати лист-обґрунтування щодо вантажу та кількості транспортних засобів від військових, правоохоронців, адміністрацій, медзакладів чи інших. У свою чергу, відповідні звернення подаються до Мінінфраструктури або до обласних військових адмінстрацій, після чого дані водіїв внесуть у систему та погоджуватимуть у Держприкордонслужбі. А відтак отримують довоочікуваний дозвіл на перебування за кордоном на 30 днів.
Альона Атаманюк, перша заступниця голови Чернівецької обласної військової адміністрації:
Фактично щотижня у нас декілька разів на тиждень ми приймаємо накази про включення в систему відповідно в середньому - за тиждень до 50 волонтерів-благодійників, які подають клопотання на виїзд закордон для того, щоб ввезти гуманітарну допомогу на територію України.
Через те, що системою "Шлях" намагаються скористатися і несумлінні особи, зокрема, щоб просто втекти з країни - всіх ретельно перевіряють, кажуть чиновники. Аби завчасно викрити тих, хто вносить неправдиві дані до системи.
Альона Атаманюк, перша заступниця голови Чернівецької ОВА:
Досить часто буває, що звертаються благодійна організація, яка не включена в реєстр отримувача гуманітарної допомоги, або в клопотанні не прописано які обсяги вантажів, яка продукція буде завезена, хто саме з водіїв здійснює виїзд за кордон. Якщо пакет документів подано правильно, то рішення може бути до 2-3 днів.
Система "Шлях" дає змогу і прикордонникам за лічені секунди перевірити водіїв. От якраз волонтер іноземець перетинає кордон. Перевірку пройшов успішно.
Та якщо на питання прикордонників куди їде і за яким вантажем водій впевнено відповісти не може, - на розворот.
Ірина Клименко, начальниця відділення інспекторів прикордонної служби "Порубне":
В разі не підтвердження мети поїздки ми маємо право відмовляти в перетинанні державного кордону, тому, щоб попередити зловживання або незаконну реєстрацію, можливо, якось або боротьба з незаконною реєстрацією в системі "Шлях".
У список системи "Шлях" все ж таки потрапляють і ті, хто не повертається з-за кордону. Збільшилася кількість спроб незаконно покинути країну - полями-лісами....
Костянтин Лісник, старший офіцер прес-служби Чернівецького прикордонного загону:
Відповідно до статистичних даних, минулого року на ділянці Чернівецького прикордонного загону було затримано понад тисячу осіб, які намагалися незаконно потрапити закордон. З них - близько 500 це в пунктах пропуску, громадяни, які використовували підробні документи або не дійсні для виїзду закордон.
Загалом же на Буковині системою "Шлях" скористалися понад 4 тисячі волонтерів-водіїв. А кожна ввезена гуманітарна допомога чи автівка на ЗСУ - це крок до нашої Перемоги. Щоправда, через дії псевдоволонтерів страждають справжні, котрі у час війни намагаються допомогти країні.