На Дніпропетровщині тривають жнива під обстрілами [ Редагувати ]
Головним викликом для українських фермерів залишається війна. Регулярні обстріли та замінування - це лише частина "врожайних буднів" аграріїв Дніпропетровщини. Про збір врожаю в регіоні - репортаж Олени Мендалюк.
Юрій Павлишин - директор агропідприємства - у повному озброєнні досі. Розповідає: гаряче тут було у 22. Коли окупанти захопили Херсонщину, його поля на Криворіжжі межували з окупованою територією, яку вже після звільнення розміновували. Металошукач теж досі у кабінеті.
Розмінували 3 тисячі гектарів, де стояли орки. Своїми силами з воїнами ЗСУ.
А це те, чим були всіяні українські поля. У компанії створили цілу експозицію російського залізяччя.
Було засмічено такими НУРСами - це некерована реактивна ракета з гелікоптера. Їх там було тисячі просто.
Так росіяни били не лише по полях. Гатили й по складах, обладнанню, техніці та будівлях підприємства. Від смертоносних обстрілів були й загиблі, і поранені.
Прилетів по нашому підприємству. Було 4 ракети таких, прилетіло і розкрилося у нас на території механізованого току. Постраждало 4 людини, одна, на жаль, загинула під час цього обстрілу.
Головний інженер сільгосппідприємства - Олександр Рябінін везе нас на поля, засіяні... Після розмінування.
Поїдемо до комплексу, який збирає сочевицю. Це поле було на лінії зіткнення під час окупації.
Не могли понять, чому плямами не посходила сочевиця. Потім ми поняли, що це місця прильотів снарядів. Ось ми можемо наочно побачити, що сочевиця там зовсім не посходила, не росте. Бур'ян, амброзія.
Отруєна обстрілами земля та аномальна спека не дали рослинам нормально розвиватися, тому врожаї цьогоріч - нерясний.
Олександр Рябінін, головний інженер агропідприємства:
В цьому році урожай сочевиці, так скажемо, не дуже, тому що у квітні-травні не було продуктивних дощів, аномально жарка температура. Врожай в тому році ми отримали на круг 22 центнери, в цьому році, дай Боже, може 12.
Віталій Щербань - тракторист із 20-річним стажем. Один із тих, хто косив пшеницю навіть тоді, коли у небі над головою шугали ворожі літаки.
Віталій Щербань - комбайнер:
Сіяли по началу хоч і стріляли. Все одно, як-то кажуть, хліб треба сіяти для людей.
Це прифронтове агропідприємство - одне з тих, що працює попри небезпеку.
Юрій Павлишин - директор агропідприємства:
Оці товариші бухгалтера, керівники в війну залишилися всі тут, на місці, не повиїжджали, осталися і працювали при обстрілах, і зараз працюють.
За майже три роки війни частина фермерських господарств на Дніпропетровщині припинила або змінила свою діяльність, розповідають в асоціації фермерів Дніпропетровщини. На великі врожаї ранніх зернових тут не сподіваються.
Анатолій Гайворонський - голова асоціації фермерів у Дніпропетровській області:
Від 5 до 20 центнерів ріпак дає. В залежності де, як рослини були пошкоджені заморозками. Пшениця дає від 20 до 50 центнерів. Це говорить про те, що хороших врожаїв ранніх зернових в цьому році не буде.
Навіть це збіжжя нема кому збирати - каже пан Анатолій. Нині на сільгосппідприємствах через війну та мобілізацію бракує аграріїв, комбайнерів, трактористів.
Анатолій Гайворонський - голова асоціації фермерів у Дніпропетровській області:
Говорять жінок там можна залучати. Та можна жінок залучать, це не питання, але ж їх треба було б підготувати до цього, щоб вони працювали.
Ще одна проблема - збут зерна.
Анатолій Гайворонський - голова асоціації фермерів у Дніпропетровській області:
Це тільки Чорноморські порти, може Дунайські порти будуть задіяні, по-другому не получиться, ми зараз бачимо, що робиться із зарубіжними нашими колегами, ми вже не возимо за кордон, вони все одно бастують і говорять, що українці винуваті, і ціни понизились. Ми ж бачимо, що це не українці винуваті, це світовий ринок обвалився так.
А ще додають в асоціації фермерів: і податки потрібно сплачувати.
Анатолій Гайворонський - голова асоціації фермерів у Дніпропетровській області:
Дзвонять податківці й потребують ПДВ, коли в них ще немає податкових зобов'язань, тобто наперед заплатить. Ви розумієте, ситуація яка склалася, людей немає, коштів немає, ціни низькі, урожаю немає і заплатити наперед ПДВ, це блюзнірство зі сторони податкової. Ми ріжемо ту корову, з якої п'ємо молоко.