Вибухи й блекаути: як виживає тваринництво під час війни [ Редагувати ]
Перші вибухи, загибель працівників, знищена інфраструктура, а разом з тим і поголів'я худоби. Далі блекаут, дефіцит пального і знову знеструмлення. Як під час війни виживає галузь тваринництва? Бо ж ферму на паузу не поставиш. І коровам не поясниш, що треба ще почекати. До того ж від того скільки буде в нас молока, м'яса залежить продовольча безпека кожного українця.
Отже, чи багато залишилося фермерських господарств в Україні та з якими проблемами вони стикаються? Ольга Лучек дізнавалася.
Михайло - чабан із досвідом. Каже, праця нелегка, та він не нарікає. Ніколи. Бо в овець - усе за графіком.
Михайло, чабан:
Просинаємося о 3.20, о 4 починаємо доїти, заганяємо, починаємо доїти, випускаємо о 7 годині, і заганяємо десь в час на дійку, потом о 4 виганяємо, і о 9 починаємо знову дійку.
Крім догляду та доїння, чабани ще й роблять сири. Це вурда, її щойно приготували.
У цьому господарстві понад 4 сотні овець. Фермер Адріан каже: справа перспективна, але робочих рук бракує.
Адріан Гуз, фермер:
Це дуже тяжка робота. Люди, оці що роблять тут, вони встають о 4 ранку і лягають о 12 ночі. Сплять по 4 години на добу.
Та й доять овець поки що вручну.
Адріан Гуз, фермер:
Подав заявку у державний аграрний реєстр, щоб надали дотацію, наскільки мені відомо, там по 2 тисячі гривень будуть давати на одну вівцематку. Аби получити цю дотацію, думаємо, покласти доїльні апарати.
На Буковині налічується 45 тисяч овець та кіз. І щороку поголів'я збільшується. Донедавна фіксували приріст і у свиней. Але багато тварин загинули від африканської чуми. Лише в одному господарстві довелося утилізувати 23 тисячі голів.
Богдан Бойчук, заступник начальника управління агропромислового розвитку Чернівецької ОВА:
Вона у нас знищила практично четверту частину поголів'я по всіх категоріях, це десь в межах 30-37 тисяч поголів'я - це дуже вагомо для області.
У господарстві Віталія близько 5 тисяч свиней. Частину голів завезли з Данії. Знімати на фермі не можна, тут суворі правила біобезпеки.
Віталій Шевчук, директор племінного свиногосподарства:
Для того, щоб зайти на територію свиноферми потрібно витримати карантин три дні. Наші працівники, щоб зайти на територію ферми, два рази переодягаються, хто заходить в ферму, приймає душ. Менше контакту, щоби сюди не попала якась інфекція.
Тож відео отримуємо від самих працівників господарства.
Віталій Шевчук, директор племінного свиногосподарства:
Африканська чума - це страшно, лягає повністю все стадо, ферма закривається. Потрібно продезінфікувати, після певного часу можна відкриватися знову, але наскільки це доцільно, то це вже вирішує те чи інше підприємство.
Та й інших проблем у свинарстві не злічити - розповідають фермери.
Віталій Шевчук, директор племінного свиногосподарства:
Світло, електроенергія, яка відключається, на генераторах довго не проживеш, і коливання ціни на свинину, на сьогодні коливається в межах 60 гривень. Два тижні назад вона була 50 гривень. Це збиткова ціна, на жаль.
Поголів'я великої рогатої худоби скорочується по всій Україні. На Буковині 2022 року було 44 тисячі корів, торік - на дві тисячі менше.
Богдан Бойчук, заступник начальника управління агропромислового розвитку Чернівецької ОВА:
Є поступовий спад поголів'я рогатої великої худоби. Це в першу чергу десь паритет цін на тваринницьку продукцію, продукцію переробки, за техніку, яку закуповують наші аграрії.
Аби якось підтримати господарство - фермери беруть кредити й долучаються до державних програм.
Іван Кубрак, фермер:
Ми утримуємо 950 голів великої рогатої худоби. Серед них - 310 дійного поголів'я, і для них треба забезпечити певну кількість кормів.
Аби заощадити - корми заготовлюють самі.
Іван Кубрак, фермер:
На рік потрібно 600 тонн соломи, яку ми плануємо зараз заготовити, 6,5 тисяч заготовити силосу кукурудзяного, і порядку тисячі тонн сінажу. Крім того, потрібна зернова група: пшениця, ячмінь, кукурудза, соєвий шрот, соняшниковий.
Фермери намагаються зберегти свої господарства, попри всі труднощі. Розраховують і на підтримку держави. В аграрний реєстр уже надійшло майже 15 тисяч заявок на грошову допомогу для утримання корів. Бюджетна дотація у 7 тисяч грн на 1 голову передбачена для власників від трьох до ста корів.