Європарламент обирає склад Єврокомісії: чи зміниться політика щодо України [ Редагувати ]
І про ключові фігури, які очолять головні інституції у Європарламенті - докладніше розкажуть мої колеги.
Урсула фон дер Ляєн стала першою жінкою на чолі Єврокомісії 5 років тому. Мати сімох дітей із вищою медичною освітою, вона торувала свій політичний шлях останні 20 років - очолювала німецькі міністерства у справах сім'ї та праці й соціальних питань. А у 2013-му очолила Бундесвер. На чолі Єврокомісії, куди прийшла з німецького оборонного відомства, фон дер Ляєн відзначилася впевненою підтримкою України. У перші дні повномасштабного вторгнення оголосила про закриття повітряного простору ЄС для російських літаків і замороження російських активів.
А вже у квітні 22-го прибула до України. Привезла опитувальник, який заповнюють усі охочі доєднатися до ЄС. А заразом - на власні очі переконалася у звірствах росіян.
Кілька місяців потому глава Єврокомісії першою оголосила про готовність надати Україні статус кандидата на вступ до ЄС, який, зрештою, ми отримали.
Урсула фон дер Ляєн, глава Єврокомісії:
Ми всі знаємо, що українці готові померти за європейські перспективи. Ми ж хочемо, щоб вони жили разом з нами і втілювали в життя європейську мрію.
Саме стабільність і передбачуваність політики щодо України грає на користь Урсулі фон дер Ляєн, переконані оглядачі. Попри те, що на другу каденцію вона заходить не так переконливо. А надто - через строкатість поглядів парламентаріїв нового скликання. Утім, з 720 депутатів німкеня має 401 голос. Щоб очолити Єврокомісію, достатньо мати абсолютну більшість.
Залишається на своїй посаді ще одна багатодітна мати й успішний політик - мальтійка Роберта Мецола. Саме вона керує Європарламентом, який ухвалює склад нової Єврокомісії. Серед її звитяг - успішна дипломатична кар'єра та жодного скандалу.
Мецола однією з перших відвідала Україну під час війни - 1 квітня 22-го. Та всіляко підтримувала нас на шляху до ЄС. Зокрема, виступала за прискорену процедуру вступу України до Євросоюзу. А ще захищала право українців захищати свої землі й закликала надати для цього зброю. За каденції Роберти Мецоли Європарламент присудив премію Сахарова - у царині прав людини - українському народу. Та заразом визнав росію країною-спонсором тероризму.
Роберта Мецола, президент Європейського парламенту:
Україна - це Європа, і майбутнє вашого народу в Європейському Союзі.
Будуть у комісії цього скликання й нові обличчя. Європейську дипломатію очолить тепер уже експрем'єр-міністр Естонії Кая Каллас. Їй 47, за фахом - юрист. Від початку повномасштабного вторгнення вона рупор українського лобі у ЄС. Тільки за перший місяць Естонія передала Україні військової техніки на майже відсоток свого ВВП. Через збройну агресію Каллас закликала не видавати росіянам візи, а відвідування Європи назвала, цитую, привілеєм, а не правом. Серед інших її крилатих фраз: "росії поступатися не можна". А в якості протидії путіну сама вона нерідко заявляла - розглядає всі методи, зокрема, відправку до України військ. На початку року навколо її персони ледь не розгорівся скандал, адже з'ясувалося: фірма, якою частково володів її чоловік Арво Халікк, вела бізнес у росії вже після повномасштабного вторгнення. Та зрештою, свої активи продав. А Каллас публічно перепросила.
Кая Каллас, прем'єр-міністр Естонії:
Насамперед хочу сказати: мені дуже шкода, що ця ситуація взагалі виникла. Я, безумовно, прошу вибачення у всіх, кого вона зачепила. Але я відповідаю за ті моральні оцінки, які давала. Як і раніше, я вважаю - працювати в росії чи підтримувати з нею відносини, коли йде повномасштабна війна, неправильно з морального погляду.
Ще одне нове обличчя - Антоніу Кошта. В минулому мер Лісабона й прем'єр-міністр Португалії, нині він замінить на посаді глави Європейської Ради Шарля Мішеля. Щодо України його називають "недостатньо твердим" - і не дарма. Свого часу Кошта неодноразово висловлював скепсис щодо нашого членства у ЄС і НАТО, а найбільшою протидією росії вважав єдність Євросоюзу. Та разом із тим, саме Португалія однією з перших зголосилася надати ЗСУ танки "Леопард". Цьогоріч у лютому прем'єр заявив: вважає захист міжнародного права в Україні внеском у безпеку Португалії. Та головне - посада президента Європейської ради радше організаційна. І аж ніяк не передбачає самостійного ухвалення рішень від імені ЄС. На майбутній роботі Антоніу Кошта доведеться скликати саміти, головувати на них і оголошувати результати.