США розмістять у Німеччині ракети "Томагавк" [ Редагувати ]
Курс на стримування росії. Сполучені Штати та Німеччина домовилися про розгортання в Європі американських крилатих ракет "Томагавк". Здатних вражати цілі на відстані понад дві тисячі кілометрів. Тобто - на території росії. Як ухвалювали це рішення і чому воно стало несподіванкою для самих німецьких політиків? Тетяна Логунова розкаже.
Зазвичай рішення такого масштабу в Німеччині ухвалюють після довгих публічних дебатів та дискусій. Цього разу - нічого подібного не було. Канцлер Олаф Шольц просто вийшов до журналістів, які висвітлювали ювілейний саміт НАТО у Вашингтоні, і мимохідь оголосив - ухвалено рішення посилити безпеку Європи. Для цього Сполучені Штати розмістять в Німеччині крилаті ракети "Томагавк" з дальністю дії понад дві тисячі кілометрів. А ще зенітні ракети SM-6 та нові зразки гіперзвукової зброї. Вперше з часів завершення Холодної війни.
Олаф Шольц, канцлер Німеччини:
США вирішили розгорнути можливості для високоточного удару в Німеччині. На мою думку, це хороше рішення, яке вписується в ухвалену нами раніше концепцію. На Мюнхенській конференції з безпеки я говорив, що нам необхідно відреагувати на дії росії, яка розмістила в Європі багато озброєнь. Це стримування, а отже - і забезпечення миру. Необхідне та важливе рішення в правильний час.
Рішення, додав Шольц, американці та німці готували давно. Утім, для журналістів воно стало повною несподіванкою.
Це найбільша новина цього саміту! Вочевидь, канцлер Шольц та президент Байден обговорювали це питання кілька місяців. Але усіх нас воно заскочило зненацька.
Та що там журналісти! Нічого не знав навіть лідер найбільшої опозиційної партії Німеччини, який має найвищі шанси стати наступним канцлером Німеччини.
Фрідріх Мерц, лідер ХДС:
Я здивувався. І до сьогодні я не чув детальних пояснень від уряду щодо цієї домовленості. Можливо, це реакція на масивні атаки по цивільних цілях в Україні. На кшталт, дитячої лікарні в Києві. Які, нагадаю, сталися через кілька днів після візиту Віктора Орбана до москви. На спробу залучити дипломатію, путін відповів бомбардуванням дитячої лікарні. Все це показує, що загрози зростають, у тому числі й для нас. І на них потрібно реагувати.
Інформації, і справді, небагато. Неясно навіть, хто був ініціатором розміщення американських ракет на території Німеччини. Попросив Берлін? Чи пропозицію, від якої неможливо відмовитися, зробив Вашингтон? Утім, відомо, що перші "Томагавки" будуть розгорнуті через два роки. Тобто, вже після президентських виборів в США. І захищатимуть Європу, допоки в неї не з'являться власні ракети наземного та морського базування з радіусом дії, здатним стримати росію. Угоду про їх спільну розробку, на тому ж саміті НАТО, підписали Німеччина, Італія, Польща та Франція.
На домовленість Берліна та Вашингтона відреагувала і москва. Традиційно - погрозами. Мовляв, це крок до початку гонки озброєнь. Відповідь буде військовою. Її вже розробляють. Риторика держави-агресорки, яка ще 5 років тому вийшла з договору про ліквідацію ракет середньої і меншої дальності, німців не вразила. Офіційний Берлін заявив, що не почув нічого нового.