"Створено Захисниками": у Рівному ветеран відкрив кав’ярню завдяки гранту [ Редагувати ]
У Рівному з'явився перший брендований ветеранський бізнес "Створено Захисниками". Графічне зображення із таким маркуванням відтепер мають дві кав'ярні, які відкрив місцевий ветеран війни. Військовий переконаний: люди мають знати, чий товар споживають. Більше про урядовий проєкт, який має зробити ветеранське підприємництво впізнаваним на українському ринку - дивіться далі.
Коли повертаєшся з фронту, відчуваєш цінність гарячої води, цінність оцієї кружки еспресо.
Андрій готує улюблений напій у власній кав'ярні. Без чорних ароматних зерен не уявляв життя навіть на фронті. З собою мав портативний кавовий апарат.
Андрій Суржук, військовослужбовець ЗСУ, підприємець:
Я будив командира. Кажу, командир, можна я генератора запущу, кави зварю, він типу сміявся з мене, але вони всі з мене сміялися, бо я з тим апаратом носився кавовим, але коли пробували раз, другий, третій раз мою каву - це класно, я собі вже не встигав кави зробити. Поки всіх там напою - у мене вже вода закінчувалася.
Андрій Суржук у кавовому бізнесі вже майже десять років. Співзасновник мережі мобільних кав'ярень. З початком великої війни волонтерив - вивозив поранених. Коли прийшла повістка - пішов воювати.
До лінії розмежування зовсім небагато. Пару кілометрів, там вже кацапи.
А торік восени воїн за позивним "Барс" потрапив під танковий обстріл.
Андрій Суржук, військовослужбовець ЗСУ, підприємець:
Отримав поранення, отримав інвалідність, якби трошки розвиватись ще тут, в цивільному житті, і ми почали переформатовувати наші старі заклади, переформатовувати в нові от такого формату.
Цей заклад Андрій відкрив за підтримки держави. Ексбоєць має статус ветерана війни. Скористався грантовою програмою.
Андрій Суржук, військовослужбовець ЗСУ, підприємець:
Був грант до 500 тисяч, ми взяли 490 тисяч, отримали, використали їх на закупівлю обладнання.
Військовослужбовець першим у Рівному долучився до проєкту "Створено Захисниками". І тепер на його кав'ярні висить відповідна табличка - так зване брендування ветеранського бізнесу, ініційоване Міністерством у справах ветеранів.
Марина Корольова, начальниця управління з питань ветеранської політики Рівненської облдержадміністрації:
Люди, які пройшли через смерть, які бачили смерть, ризикували своїм життям, віднайшли в собі сили реалізувати себе в суспільстві: платять податки, створюють робочі місця і створюють класні продукти. Тому це історія саме про популяризацію образу ветерана і про популяризацію можливостей для нього.
Така ініціатива дає змогу споживачам виокремити бізнес захисників. А отже, вважає очільник регіону, фінансово підтримати їхнє повернення до цивільного життя. А ще спонукатиме інших ветеранів і ветеранок розпочати власну справу.
Олександр Коваль, начальник Рівненської обласної військової адміністрації:
Плануємо взагалі створити якусь дійсно, як кажуть мої колеги, раду ветеранського бізнесу. Разом з нашим бізнесом для того, щоб їх інтегрувати, щоб вони навіть десь допомогли, навіть якщо цей виробник і ветеран, щоб реалізовував цю продукцію коштом гранту.
Рівнянин Сергій з війни чекає батька. Тому знає, як важливо підтримувати захисників. Певен, це можна зробити навіть просто придбавши каву.
Сергій, рівнянин:
Я бачу, що їм не вистачає соціальної підтримки. Вони себе відчувають дискомфортно, коли чи звільняються, чи приходять у звільнення, їм треба асоціалізація, їм треба підтримка.
За час реабілітації, після поранення, Андрій встиг облаштувати два нові заклади. На них уже є логотипи "Створено Захисниками". Для всіх військовиків кава тут задарма.
Вікторія, бариста:
Коли приходять чоловіки у військовій формі або, наприклад, можуть показувати свої військові квитки, в нас також так може бути, то ми обов'язково готуємо для них безкоштовну каву. Є люди, які відмовляються, тобто кажуть, дівчата, та ні, нам так незручно, давайте ми заплатимо.
Андрій переконаний: бізнес у країні, яка воює, мусить працювати. Тому має намір полишити його на товариша, а сам хоче повернутися у свій бойовий підрозділ.
Війну може закінчити або переможець, або той, хто її розпочав. У нас тут шлях один. Ми маємо перемогти, ми мусимо перемогти!