ЄС вимагає пояснень від Угорщини щодо спрощеного в’їзду для росіян і білорусів [ Редагувати ]
Друге брюссельське попередження. Євросоюз знову просить Угорщину пояснити, навіщо вона спрощує в'їзд росіянам і білорусам. Які безпекові ризики несе таке рішення? І чим його виправдовує Будапешт? Розкажемо в наступному матеріалі.
Після початку повномасштабного вторгнення в Україну домовленості держави Євросоюз були тимчасово зупинені програми спрощеного візового режиму для росіян і білорусів. Близько десятка країн-членів ЄС зовсім перестали видавати їм туристичні перепустки та зупинили оформлення інвесторських так званих "золотих паспортів". Одну з причин у ЄС називали безпекові питання. У липні цього року Угорщина порушила цей принцип.
Після візиту угорського прем'єра Віктора Орбана до москви, громадяни росії та білорусі внесли до програми національної карти. Це дає змогу оформити візу на два роки. Раніше таку видавали тільки українцям і сербам. Власник посвідки може в'їжджати також і до інших країн ЄС. В Угорщині такі дії пояснили економічною потребою в робочій силі. Але ці вигоди незрівнянно менші за поточну загрозу безпеці в усій Шенгенській зоні, кажуть в Єврокомісії.
Ілва Йоганнссон, єврокомісарка з питань внутрішніх справ:
росія - загроза світу, загроза демократії й загроза Європейському Союзу. Економічний ризик від залучення гостьових працівників з росії та білорусі видається "обмеженими" та "непропорційними" залежно від внутрішніх ризиків, на які вказують недавні випадки саботажу, шпигунства та кібератак.
Разом з росіянами та білорусами до національної карти Угорщини внесли громадян Молдови, Боснії та Герцеговини, Північної Македонії та Чорногорії. Яка логіка в тому, щоб надати один статус двом ворожим націям разом з кандидатами на вступ до ЄС - запитує єврокомісарка Йоганнссон. Вона попросила у Будапешті додатково пояснень. В Угорщині таке застереження розцінили як політичну істерію.
Янош Бока, угорський міністр у справах Європейського Союзу:
Немає жодних юридичних і безпекових проблем, коли йдеться про національну карту. Однак існує явна політична істерія, яку створює більшість в Європейському парламенті й деяких країнах-членах.
Втрутитися в ситуацію у Євросоюзу просять інші європейські держави, зокрема Балтії та Північної Європи. Поведінка Угорщини суперечить зовнішній та безпековій політиці ЄС. Вона показує, що Віктор Орбан грає за команду противника - вважає міністр закордонних справ Естонії. Однак Брюссель, за словами дипломата, зараз навряд чи може щось із цим вдіяти.
Маргус Цахкна, міністр закордонних справ Естонії:
Процедура за статтею 7 Договору про ЄС розпочалася, що означало зупинення права голосу держави-члена. Я не вірю в те, що це станеться, після цього потрібна згода всіх 26 країн. Але принаймні ми хочемо створити в найближчому майбутньому ситуацію, за якої 21 країна зможе рухатися вперед у цьому процесі.
Під виглядом заробітчан до держав ЄС можуть проникнути шпигуни. Про це попереджає група євродепутатів. Понад 60 парламентарів минулого місяця написали лист-звернення до голови Єврокомісії з проханням виключити Угорщину з Шенгенської зони. Будапешт має час до 11 вересня, щоб надати Євросоюзу додаткове пояснення своїм діям.