Пожежі через обстріли: як відновити сотні гектарів знищених лісів [ Редагувати ]
Понад 60 тисяч гектарів лісів знищила росія від початку повномасштабного вторгнення в Україну. Ракетні обстріли, прильоти ворожих дронів та диверсійні підпали. Усе це лише частина російського терору. Улітку займань додає ще й аномальна спека зі шквальними поривами вітру. Мій колега Роман Барашев побував у лісовому господарстві на Київщині - там пожежа знищила понад мільйон дерев. Як відновити сотні гектарів мертвих лісів і посилити протипожежну боротьбу? Про це далі в сюжеті.
Дмитро Подибайло, головний лісничий Вищедубичанського лісогосподарства:
Вчора при збитті уламки впали в лісовий масив. Було загоряння.
Пожежу працівники лісової охорони швидко ліквідували. Полум’я ще не встигло досягти верхівок дерев.
Дмитро Подибайло, головний лісничий Вищедубичанського лісогосподарства:
Ми біля лісу, якому 25 років. Якби ця пожежа ще б 15 хвилин би - вона б зачепила цей маленький й переросла в верхову.
Дронові атаки росіян - одна з причин, через які Україна в умовах війни масово втрачає ліси.
В цьому році в нашій філії було понад 70 пожеж, які виникли внаслідок падіння ракет, дронів. От дивіться. Уламки дрона, невеличка вирва. Це наслідки пожеж. Вони нанесли дуже багато збитків лісгоспу.
Для гасіння вогню лісівники використовують ось такі пожежні машини з баком на пів тонни води. А ще трактори - ними риють рови, щоб зупинити розповсюдження вогню землею.
Дмитро Подибайло, головний лісничий Вищедубичанського лісогосподарства:
На кожну пожежу трактор з плугом викликається 100-відсотково.
Втім, в умовах спеки та шквального вітру приборкувати вогонь стає значно важче.
Дмитро Подибайло, головний лісничий Вищедубичанського лісогосподарства:
Влітку - липень-серпень найбільш інтенсивно: кожен день були обстріли, 3-5-7 випадків в день лісових пожеж. Було таке, що добу гасили пожежу.
А це вже ліс, який врятувати від вогню не вдалося. Картини немов з фільму жахів. Десятки кілометрів обгорілих стовбурів і мертвої землі.
Життя тут ніякого немає, мертве все.
Дмитро Подибайло, головний лісничий Вищедубичанського лісогосподарства:
Таких пожеж ще ніколи не було, як в цьому році - 172 гектари згоріло лісу. Троє суток відбувалась ліквідація. Хтось підпалив сміттєзвалище на селі й воно пішло.
Багаторічні сосни, дуби, берези стоять чорні. Збитки, завдані довкіллю, фахівці досі підраховують. Після цього тисячі обвуглених стовбурів спиляють і пустять на дрова низької якості. А ліс доведеться висаджувати знову.
Дмитро Подибайло, головний лісничий Вищедубичанського лісогосподарства:
Уже почали відновляти – деякі ділянки відновили, посадили новий ліс, сіянці сосни звичайної, вони тільки почали рости, висаджені цієї осені. На гектар ми садимо 6 тисяч штук. 6 тисяч треба помножити на 172. Більше одного мільйона сіянців треба.
Юрій Болоховець, генеральний директор ДП “Ліси України”:
Таких викликів, які ми мали цього року, ми не мали за весь період нашої роботи. В першу чергу – це постійні, щоденні обстріли. Також в цьому році, особливо в вересні, ми мали безпрецедентно несприятливі погодні умови в пожежному плані.
В Ушомирському лісництві на Житомирщині лісівники з усієї України підбивають підсумки пожежонебезпечного сезону.
Юрій Болоховець, генеральний директор ДП “Ліси України”:
Найбільш постраждалі області - Харківщина, Полтавщина. Ми мали надзвичайні ситуації, Дніпропетровщина, тобто Південно-Східні області нашої країни. Нам вдалося поймати більшість пожеж на площі до гектара.
Техніку для гасіння пожеж лісівники постійно оновлюють.
Саме на ось таких мотоциклах державна лісова охорона патрулює лісові масиви з ранцевими моторооприскувачами, рактори сучасного зразка з ґрунтообробним обладнанням, які створюють мінералізовані смуги, шанцевий інструмент для гасіння лісових пожеж, бензопила, лопати, сокири.
Дмитро Одарченко, боєць лісової охорони:
Найскладніше – це була Київська область, коли Вишгород і Київ димом великим накривало. Только загасили одне місце, вітер подув, ми зразу поїхали дальше – підхватило молодняк, його бистріше випалює. Постоянно бачили "Шахеди". Уламки, крило, мотор, блок, свічку.
Світлана Двірник, лісокультурниця лісництва Полтавської області:
Долучалися всі наші працівники, навіть лісокультурниці. Допомагали нашим хлопцям стримувати пожежу. Окараулювали території, які загорялися.
Цьогоріч пожежонебезпечний сезон вже позаду. Але ризик від ударів ворожих дронів і ракет зберігається, тож вогнеборцям не можна втрачати пильність. Керівники держпідприємства "Ліси України" мають намір найближчим часом встановити 40 нових спостережних веж, аби якнайшвидше виявляти та зупиняти вогонь.